НАТО невипадково обрав новим членом саме Чорногорію – Der Spiegel

Поділитися
НАТО невипадково обрав новим членом саме Чорногорію – Der Spiegel НАТО запропонував членство Чорногорії. Ілюстрація © NATO
Альянс намагається послати політичний сигнал Росії і перемогти у протистоянні з Кремлем за вплив на Західні Балкани.

Відносини НАТО з Росією стали особливо напруженими після вторгнення російських військ в Україні. Але впродовж останнього тижня протиріччя між Москвою і Альянсом ще більше поглибилися через збитий Туреччиною російський Су-24. І саме тоді, союзник військового блоку Анкара обмінюється з Кремлем звинуваченнями і погрозами, НАТО вирішує оголосити про прийняття нового члена – Чорногорію.

Вибір нової країни-учасниці і моменту для її запрошення навряд чи був випадковим. Про це на сторінках Der Spiegel пише оглядач Кено Версек, нагадуючи, що в Росії, м'яко кажучи, не зраділи оголошенню розширення НАТО, а прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков пообіцяв, що його країна "відповість" на це.

Армія Чорногорії не відрізняється видатними бойовими характеристиками. Вона налічує лише дві тисячі солдатів. Тому експерти вважають, що НАТО запросив саме Подгоріцу заради того, щоб показати Росії, що у неї немає права вето на розширення Альянсу.

У свою чергу, чорногорський експерт Ненад Копрівіца з організації "Центр за демократію і права людини" вважає, що НАТО, приєднавши Чорногорію, також здобуває перемогу у протистоянні з Кремлем за вплив на Західних Балканах.

"Запрошення Чорногорії – це геополітичне рішення, оскільки вона, так само, як і Албанія з Хорватією в 2009 році, не виконали низку правових критеріїв", - вважає експерт.

Зокрема, в Чорногорії останні 25 років уряд очолює один і той же політик – Міло Джуканович. Йому вдалося уникнути війни в своїй країні, які відбулися в інших країнах колишньої Югославії. Завдяки цьому Чорногорія здобула імідж "острова стабільності" у неспокійною балканському регіоні. В цей же час, уряд Джукановича критикують за те, що він керує країною, ніби вона його власний бізнес. Усі політичні і економічні посади в країні розподілені між членами його родини і друзями. Також в Італії проти чорногорського прем'єра розслідували справу за можливий зв'язок з мафією.

Донедавна у Друкановича також були тісні зв'язки з Москвою. Російські олігархи скуповували землю на узбережжі Адріатичного моря. А мільярдер Олег Дерипаска купив контрольний пакет найбільшої компанії країни – алюмінієвого комбінату KAP. Але зараз між чорногорським прем'єром і Росією виникла певна напруга. Саме тому Подгоріца стала більше зацікавлена у приєднанні до НАТО і ЄС.

Раніше видання Wall Street Journal писала, що НАТО коливається з членством Чорногоріїчерез страх перед Росією. "Це може розлютити Москву і підтвердити її уявлення про експансію Заходу. Але відмова може стати підтвердженням, що у Росії є право блокувати вступ країн в Альянс", - йдеться в статті.

У свою чергу Сполучені Штати в котре заявили про готовність підтримати членство Подгориці в НАТО за умови продовження реформ та зміцнення громадської підтримки вступу в Альянс.

У Росії практично немає шансів запобігти зближення Чорногорії з НАТО дипломатичними шляхами. Тому в хід можуть бути пущені "гібридні" або нетрадиційні методи підривної діяльності з метою розхитати ситуацію в Чорногорії зсередини, пише Олексій Коваль у статті для ZN.UA.

Детальніше про політику НАТО і РФ щодо Чорногорії читайте у статті "НАТО і Росія почали бій за Чорногорію" на DT.UA.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі