Між НАТО і Росією зростає страх війни – FT

Поділитися
Між НАТО і Росією зростає страх війни – FT Напруга між НАТО і Росією зростає. Ілюстрація © flickr/NATO
Польща і Балтія бояться російського вторгнення за українським сценарієм, а росіяни вірять байкам пропаганди про НАТО.

Катажина Плейніс намагається не думати про російські ракети, танки і тисячі солдатів, які базуються всього за кілька кілометрів від її дому на півночі Польщі. Але їй це вдається лише до того моменту, коли страшні постріли будять її посеред ночі.

"Вони буває стріляють о четвертій ранку", - сказала Плейніс журналістам Financial Times.

Вона живе в невеличкому польському місті Бранєво, яке розташоване за кілька кілометрів від кордону Калінінградської області. Останнім часом тут Кремль зосередив велику кількість озброєння і сил.

"Коли ти знаєш, що твої друзі десь там в полі, стає зрозуміло, що загроза реальна. Зараз обидві сторони проводять все більше військових навчань. І ми боїмося, що щось може статися", - розповіла Плейніс.

Відколи Росія окупувала Крим минулого року і розв'язала війну на Сході України, на східному європейсько-російському кордоні зросла військова активність. А разом з нею і напруга у суспільстві. Найбільше російської агресії бояться в Балтії і Польщі, де навіть в школах дітям розповідають про те, як в минулих століттях Москва окуповувала і пригноблювала їхні країни.

Цей курс історії вчить, що навіть у мирні часи існує небезпека від більшої і потужної Росії. А найменший спалах конфлікту може перерости в щось значно більше.

Польща, Естонія, Латвія і Литва тепер члени НАТО і вимагають більшої присутності військ союзників на своїй території. Вони вимагають продемонструвати силу агресорові за допомогою навчань на фоні того, як конфлікт в Донбасі знову посилився. Частиною цієї демонстрації сили також стало створення групи швидкого реагування НАТО, яке в Росії назвали агресивним кроком і "конфронтацією".

З російського боку страх перед війною теж зростає. Москва, яка заперечує свою агресивну повединку в Україні, вважає, що над нею нависла перманентна загроза. При цьому, росіяни часто згадують про розширення НАТО після розпаду СРСР.

В країні, де потужні державні медіа формують громадську думку, мешканці бояться "злого" Альянсу, поведінка якого зображується антагоністичною до Росії. Згідно з опитуваннями Фонду громадської думки РФ, головним клієнтом якого лишається уряд країни, більше половина росіян вважають, що війна проти НАТО цілком можлива.

"Ми намагаємося не думати про це, тому що якщо ми почнемо багато думати про події навколо, нам стане страшно виходити з дому. Коли я дивлюся новини по телевізору, мені здається, що люди думають, що то лише слова, а не дії. Сподіваюся, що все це не призведе до війни", - каже продавець квітів з польсокого міста Бранєво Віолетта Дашковська.

В Балтії цього року було дуже мало днів, у які б НАТО не проводив тут військові навчання із залученням танків.

"Моя донька питає мене: "Вони збираються напасти на нас? Мені треба йти в школу, якщо щось таке почнеться?" – розповів дослідник Міжнародного центру з питань оборони в Естонії Калев Стоїческу.

В цей же час, в Росії на можливість війни дивляться інакше.

"Ми знаємо, що НАТО просувається ближче. І я думаю про це дуже часто, бо мій брат служить в армії", - сказав 35-річний мешканець Пскова Борис Фьодоров.

Саме в Пскові, розташованому за 30 кілометрів від естонського кордону, базується елітна 76 десантна дивізія.

"Я не можу говорити від імені всіх мешканців Пскова. Але ті, хто якось пов'язаний з військовими, розуміє, що загроза війни існує", - сказав місцевий депутат Лев Шлосберг.

Видання пише, що російська пропаганда і агресивні заяви президента Володимира Путіна зробили питання можливої війни проти Заходу пріоритетним в російському суспільстві.

"Страх перед зовнішніми загрозами замінив економічні стурбованості", - пояснив економіст і соціолог з Москви Михайло Дмирієв.

Попри те, що в економіка Росії дедалі більше занепадає і скорочується, популярність Володимира Путіна сягає 80%. В цей же час, політики в Естонії, Литві і Латвії кажуть, що не знають, як правильно вчинити. З одного боку, вони хочуть показати партнерам на Заході, що загроза російського вторгнення нависла над їхніми країнами. А з іншого, Вільнюс, Рига і Таллінн не хочуть лякати своїх громадян і сіяти паніку.

Однак напруга у Балтії зросла після того, як Москва розмістила ракетні комплекси "Іскандер" в Калінінградській області. Ці ракети здатні нести ядерний заряд. А з Калінінграду можуть завдати удар по всіх країнах Балтії, Польші і Сходу Німеччини.

Сьогодні повідомлялося, що жителі країн НАТО хотіли б бачити Україну в альянсі. Значна частина жителів країн НАТО (медіна - 39%) вважають Россиию головним винуватцем конфлікту в східній Україні. Проросійські сепаратисти з великим відривом опинилися на другому місці (18%). Половина опитаних вважають, що РФ є загрозою для сусідніх країн.

Дослідження також показало, що європейці більше готові надавати економічну допомогу Україні, ніж американці.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі