Ми повертаємося в еру ядерних кошмарів 1980-х — The Times

Поділитися
Ми повертаємося в еру ядерних кошмарів 1980-х — The Times © відкриті джерела
Призупинення США і Росією дії ракетного договору, може призвести до початку гонки озброєнь, на цей раз тристоронньої - разом з Китаєм.

Якщо вам здається, що Європа зараз перебуває в напруженні, почекайте, поки вона не зіткнеться з новою гонкою ядерних озброєнь. А саме це чекає нас після того, як США і Росія на цих вихідних призупинили участь в Договорі про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД), пише оглядач британської газети The Times Едвард Лукас.

Договір був укладений ще в часи істотної переваги СРСР в Європі. Напад з боку країн Варшавського договору поставив би США перед безрадісним вибором - поразка чи ядерний удар. Саме це було причиною розмістити в 1980-і роки ракети середнього радіусу дії і Першинг на території Великої Британії, Західної Німеччини та інших держав. При Михайлові Горбачову СРСР припинив гонку озброєнь і в 1987 році підписав ДРСМД. З обох сторін були утилізовані понад 2600 бойових ракет, які стояли напоготові. Світ став безпечнішим.

Відтоді він змінився. Сьогодні єдиний серйозний супротивник США - Китай. Росія може представляти загрозу для деяких європейських країн, особливо для тих, хто знаходиться від неї в безпосередній близькості, як Україна. Але оборонні витрати Росії лише незначно перевищують британські і складають десяту частину американських. Варто визнати, що більш низька вартість праці і матеріалів означають, що віддача на кожен вкладений Росією рубль вище, ніж в Америці. Але надзвукові ракети, ядерні торпеди і інша зброя, яке з такою гордістю в минулому році показував Володимир Путін, швидше потрібні, щоб вселяти гордість і демонструвати рішучість, ніж для ведення реальної війни. Воно існує, щоб запевнити росіян у тому, що їх країна, незважаючи на застійну ресурсо-орієнтовану економіку, жахливу інфраструктуру і скорочення населення, є наддержавою.

Найбільш ефективна зовнішньополітична тактика Кремля на сьогодні полягає в розпалюванні розбіжностей між західними країнами і всередині них. Нерідко ми йому допомагаємо. Адміністрація Буша втягнула європейських союзників в катастрофічну війну в Іраку. Адміністрація Обами пожертвувала своїми інтересами, прагнучи до наївного "перезавантаження" відносин з Росією. Дональд Трамп вважає, що альянси - для дурнів і надає перевагу дружбі з диктаторами. Європейці, в свою чергу, економлять на оборонних витратах і безтурботно ігнорують американські побоювання щодо ділових відносин з Китаєм, Іраном і Росією.

З американської точки зору, існує безліч причин для відмови від договору РСМД. Росія з 2008 року в порушення його умов розробляє нові крилаті ракети наземного базування. Розвідка давно б'є з цього приводу тривогу, але адміністрація Обами роками прагнула уникнути публічної конфронтації з Кремлем. Адміністрація Трампа готова вийти з договору радше тому, що хоче розробити власну ракету - щоб розгорнути її не в Європі, а в Азії, де вона зможе стримувати зростаюче регіональне домінування Китаю.

Росія теж сита по горло цим договором. Для її застарілих авіації і флоту ракети наземного базування - приваблива зброя, а заборона на нього - обтяжлива. Договір не зміг запобігти розміщенню американської протиракетної технології у Польщі та Румунії. Це мало вплинуло на російські сили ядерного стримування (перехоплювачі націлені на майбутню іранську загрозу). Але Кремлю в принципі не подобається наявність високотехнологічної західної зброї на території своєї колишньої імперії.

Відмова від договору про РСМД може призвести до початку нової гонки озброєнь - між США, Росією і Китаєм, головним чином в області міжконтинентальних балістичних ракет, що є центром стратегії ядерного стримування.

З ядерних пактів, які допомогли зберегти мир під час холодної війни, залишиться тільки один діючий договір СНО-III, що закінчується у 2021 році. Адміністрація Трампа не виявляє особливого інтересу до його продовження. Радник президента з національної безпеки США Джон Болтон, схоже, всі міжнародні угоди розглядає як ознаку слабкості. Але за дивною логікою ядерного стримування переважна перевага одного боку зробить війну більш, а не менш імовірною.

Слабкі сторони починають турбуватися про те, що вони можуть стати жертвами "першого удару": пальці наближаються до спускового гачка, і небезпека апокаліптичної війни, викликаної нещасним випадком або непорозумінням, зростає. Ми ледве уникли цих ядерних кошмарів під час холодної війни.

Кінець договору про РСМД робить Європу особливо вразливою. Росія вже розгорнула ядерні ракети малої дальності, здатні вразити Берлін. Тепер путінський режим може розробляти нові види зброї, які навряд чи досягнуть США, але безпосередньо загрожують більшій частині Європи.

Громадська думка в більшій частині Європи у будь-якому випадку антиядерна. Будь-яка спроба США розгорнути нові ядерні ракети для протидії російським ракетам може спричинити за собою повторення жахливих 1980-х років. Американське презирство до європейських миротворців посилиться. Так само як і європейська недовіра до необачного американського мілітаризму.

Розрив між самовдоволеною "старою Європою" і роздратованими прифронтовими державами на сході буде зростати. Що, якщо Польща захоче мати на своїй території ядерну зброю США, а Німеччина проти?

Ми можемо уникнути цього конфлікту. Нові ракети Росії не повинні змінювати військовий розклад сил у Європі. Ми можемо скористатися перевагою НАТО в повітрі і на морі замість того, щоб прагнути зрівнятися з російськими ракетами на землі. Ми повинні вирішувати існуючі нагальні військові проблеми, такі як інфраструктурні та бюрократичні перепони, через які переміщення сил по території Європи займає тижні.

Реальна перевага Росії полягає в її невійськовому арсеналі: кібератаки, дезінформація, брудні гроші, поширення впливу, підривна діяльність і гра "розділяй і володарюй". Суперечки навколо ядерної зброї можуть принести нам куди більше шкоди, ніж саме це зброя.

Довідка ZN.UA
Договір про РСМД був підписаний США та СРСР у 1987 році. Сторони зобов'язалися знищити балістичні і крилаті ракети наземного базування середньої (1000-5500 км) і малої дальності (500-1000 км), а також не виробляти і не розгортати озброєння цього класу в майбутньому.

1 лютого США анонсували вихід з ракетного договору з Росією. З суботи Сполучені Штати почали процес виходу з ДРСМД. Москва, в свою чергу, також призупинила участь в договорі.

Детальніше про мотиви виходу США із ДРСМД читайте у статті Олексія Їжака "Дедалі ближче до ядерного раю" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі