Китай без зброї відвойовує Центральну Азію у Росії – ЗМІ

Поділитися
Китай без зброї відвойовує Центральну Азію у Росії – ЗМІ Уряди деяких центральноазійських країн на даний момент розглядають інвестиції КНР в якості останнього шансу стимулювати економіку і зберегти політичну стабільність © politobzor.net
Китайські інвестиції в Казахстан, Узбекистан і Туркменію перевищують російські більш ніж в 10 разів.

На сьогоднішній день Китай вже інвестував мільярди доларів у Центральну Азію, що може змінити розклад сил у регіоні, економіка якого останнім часом сильно постраждала через падіння цін на сировину і рецесію в Росії, пише видання "Ведомости".

Однак дана економічна експансія може нести ризики для самої КНР: чим більше Пекін інвестує в регіон, який межує з Афганістаном, довгострокова стабільність якого знаходиться під питанням, тим вище ймовірність того, що він може бути втягнутий в рішення політичних, військових питань і в даному регіоні.

Видання пише, що інтерес Заходу до регіону знижується, а інвестиційні можливості РФ обмежені через рецесію. Товарообіг між Китаєм і п'ятьма центральноазіатськими республіками– Казахстаном, Киргизією, Таджикистаном, Туркменістаном і Узбекистаном виріс, за даними МВФ, з 1,8 млрд дол у 2000 році до 50 млрд дол у 2013 році, що ще кілька років тому перевищило товарообіг цих держав з Росією.

Уряди деяких центральноазійських країн на даний момент розглядають інвестиції КНР в якості останнього шансу стимулювати економіку і зберегти політичну стабільність.

"Активність Китаю у всіх секторах зростає, і неможливо уявити, що західний або російський капітал займе місце китайського", – сказав економіст ЄБРР по Центральній Азії Агріс Прейманис.

Зокрема, в Казахстані на частку компаній з Китаю доводиться вже 20-25% нафтовидобутку – ненабагато менше, ніж на частку державного "Казмунайгазу". У Туркменії КНР замінила російський "Газпром" в якості основного покупця газу (61% експорту з країни в 2014 році прямував в Китай).

Професор Вищої школи економіки, економіст Владислав Іноземцев підкреслив, що інвестиції КНР в Казахстан, Узбекистан і Туркменію перевищують російські в 10,7 рази – і в перспективі цей баланс буде змінюватися не на користь РФ.

Читайте також: Китай вкладе 9 млрд доларів у будівництво АЕС в Британії

Раніше видання The Econimist вже писало про конфлікт інтересів Москви і Пекіну щодо впливу на Центральну Азію. Зокрема, йшлося про те, що відносини Росії з Китаєм нерівноправні і вимушені. Західні санкції за війну проти України надовго заморозили відносини Росії з США і ЄС, змусивши Кремль обійняти Китай настільки сильно, наскільки це можливо.

Але нині китайські військові технології пішли значно далі вперед, ніж застарілі російські. І КНР став серйозним конкурентом в продажу зброї для Росії, яка почала втрачати покупців.

Видання Wall Street Journal сьогодні писало, що Китай і Росія не зможуть створити антизахідну "вісь". Як вважає видання, напередодні параду Перемоги 9 травня китайські державні ЗМІ звели російського лідера Володимира Путіна на один "п'єдестал" з президентом Китаю Сі Цзіньпіном. Але не варто обманюватися: Путін і Цзіньпін є однодумцями-націоналістами, які протистоять Америці. Однак китайський лідер діє як старший партнер.

Детальніше про "Шовковому шляху ХХІ століття" читайте в статті Надзвичайного і Повноважного Засолу КНР в Україні Чжана Сіюня "Один пояс - один шлях" на сторінках тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі