Кінець ери диктатора Мугабе: як це було

Фото Відео
Поділитися
Колишній віце-президент Мнангагва візьме владу в свої руки.

"Я, Роберт Габріель Мугабе, офіційно заявляю про свою відставку з поста президента Зімбабве; рішення набирає чинності негайно", – сказано в листі найстарішого глави держави у світі, 93-річного Мугабе, який 21 листопада пішов у відставку, незадовго дотого, як парламент країни почав процедуру імпічменту. Так закінчилася ера старого диктатора, який правив країною фактично 40 років. Його обирали на президентський пост аж чотири рази.

З 15 листопада події в такій далекій від України країні на африканському континенті привернули увагу світових ЗМІ не так самим фактом військового перевороту, а тим, що це виявилося несподівано. Адже була інформація про те, що Мугабе збирався знову балотуватися в президенти в 2018 році ще на шість років. А потім і зовсім передати "бразди правління" країною своїй дружині Грейс, яка давно мала президентські амбіції. Але, як показують останні події, цьому не судилося статися.

"Дзеркало тижня.Україна" вирішило нагадати нашим читачам, що відбувалося в Зімбабве останній тиждень і що цим подіям передувало.

З чого все починалося?

Отже, 6 листопада президент Мугабе звільнив з посади віце-президента 75 - річного Емерсона Мнангагву, якого тривалий час "стара гвардія" правлячої партії (Zanu-PF "Зімбабвійський африканський національний союз - Патріотичний фронт") вважала наступником Мугабе. Він був куратором силового блоку, тиснув на опозицію, розстрілював її демонстрації і отримав прізвисько "Крокодил". Був він також міністром оборони, очолював службу безпеки. Військову освіту одержав у Китаї. Ветерани партії були впевнені в своїх планах.

Мугабе відправив у відставку віце-президента Мнангагву і звинуватив його у спробі державного перевороту. Деякі ЗМІ писали, що президент запідозрив віце-президента в тому, що він спробував захопити владу за допомогою чаклунства. Повідомлялося також, що причиною відставки став конфлікт Мнангагви з дружиною президента Грейс Мугабе. Після відставки, віце-президенту довелося виїхати з країни в ПАР.

Усунув від своїх посад президент і багатьох старих генералів. На посаду віце-президента була призначена Грейс. Керівництво армії провело кілька зустрічей з президентом. Ні про що так і не домовилися. Стало зрозуміло, що президент Зімбабве, Грейс Мугабе - цілком реальна перспектива. І іншої Роберт Мугабе не бачить.

Як відбувалося?

Основні події в столиці країни Хараре, почали розгортатися ввечері 14 листопада після того, як "ключові позиції" в місті на бронетранспортерах зайняли озброєні солдати. Як повідомляли очевидці, в Хараре всю ніч були чутні вибухи і залпи артилерійських знарядь. Також з'явилися повідомлення про танки в околицях столиці. Люди стверджували, що танки на під'їзді до Хараре розвернулися й подалися до частини президентської гвардії в передмісті Дзиварасеква на околиці столиці.

Військові в Зімбабве захопили будівлю державної телекомпанії ZBC, яка є опорою правлячого режиму, парламентські та урядові будівлі.

За інформацією місцевих ЗМІ, військові затримали міністра національної безпеки Сейвіора Касукувере, міністра вищої освіти Джонатана Мойо і міністра фінансів Ігнатіуса Чомбо.

Армія також помістила під домашній арешт президента країни Роберта Мугабе і його дружину Грейс.

При цьому, те, що відбувається зімбабвійська армія відмовилася вважати військовим переворотом. Те, що трапилося, вона назвала "безкровної корекцією влади".

Вранці 15 листопада генерал-майор армії Зімбабве Сибусісо Мойо звернувся до народу країни і зазначив, що військові на якийсь час переймають на себе контроль в країні.

Мойо спростував повідомлення про путч, вказавши, що президент країни живий і знаходиться в безпеці.

"Це не військовий переворот проти уряду. Ми запевняємо народ, що президент і його родина в безпеці, ми її гарантуємо. Ми хочемо закликати до відповідальності злочинців навколо нього, чиї дії призвели до соціальної та економічної кризи", - заявив він.

Цих людей, за його словами, військові хочуть "притягнути до відповідальності". Безпека ж президента Зімбабве і його сім'ї "гарантована", уточнив Мойо, уточнивши, що військові "чекають - як тільки вони виконають свою місію, ситуація в країні повернеться в колишнє, нормальне русло".

Також 14 листопада, зімбабвійський головнокомандувач Костянтино Чивенга пред'явив керівництву країни ультиматум, що містив чотири вимоги. Зокрема, від місцевої влади він зажадав припинити чистки у правлячій партії, а від Мугабе і його прихильників - відмовитися від "дурних висловлювань в адресу керівництва армії. Крім того, влада Зімбабве, на думку військових, має засудити "контрреволюційні елементи" в керівництві країни і надати всім членам правлячої партії республіки ZANU-PF рівні можливості для участі у позачерговому з'їзді.

"Ми повинні нагадати тим, хто стоїть за нинішніми махінаціями, що, коли мова заходить про захист революції, військові будуть готові втрутитися без вагань", - заявив Чивенга.

Після цього з'явилася інформація, що екс-віце-президент Зімбабве Еммерсон Мнангагва повернувся в країну. А Грейс Мугабе, за інформацією ЗМІ, після захоплення влади військовими, імовірно, вирушила в Намібію.

17 листопада Роберт Мугабе вперше після кількох днів домашнього арешту з'явився на публіці і вручав дипломи випускникам університету у столиці Хараре.

18 листопада, в суботу в Хараре тисячі людей вийшли на демонстрацію "Марш свободи", вимагаючи відправити у відставку 93-річного президента. З самого ранку вулицями міста ходили натовпи людей з національною символікою та плакатами з написом "Мугабе повинен піти!", вони танцювали й співали, деякі обіймали солдатів. І це при тому, що раніше на виборах він отримував до 86% голосів.

19 листопада Еммерсон Мнангагва зайняв пост глави правлячої партії Zanu-PF, після того, як на засіданні партії було вирішено змістити з цієї посади Роберта Мугабе.

"Він (Мугабе – ред.) зміщений. Мнангагва – наш новий лідер" - повідомило журналістам джерело в правлячій партії Зімбабве.

"Товариш Мнангагва допоможе нам зробити Зімбабве краще", - йшлося в заяві правлячої партії.

Від Мугабе зажадали негайної відставки, деякий час він не погоджувався, потім, за умови забезпечення імунітету від кримінального переслідування для себе і своєї дружини Грейс, все ж таки дав добро. Відповідний лист він направив спікеру парламенту Зімбабве Якобу Мугенде, коли той проводив засідання парламенту за процедурою імпічменту президента.

Військові не перешкоджали, коли Мугабе в неділю втік в Намібію, до дружини. У народності шона, яка є найбільшою в Зімбабве і до якої належить Мугабе, поважають старших. Зараз ситуація в країні спокійна, збройних протистоянь не зафіксовано.

Читайте також: Переворот чи "безкровна корекція влади": що сталося в Зімбабве

Таким чином, боротьба за владу в бідній африканській країні закінчилася перемогою "старої гвардії". Посада президента тепер вільна. Перехідний уряд, який очолить Емерсон Мнангагва, буде готувати вибори нового президента. ЗМІ повідомляють, що вже протягом 48 годин Мнангагва повідомить про намір взяти на себе управління країною. Кандидатуру Мнангагви в якості лідера Зімбабве підтримує правляча партія Zanu-PF. Найближчим часом буде видно, як будуть розвиватися події далі і який курс розвитку чекає країну без "вічного" лідера.

Ну а поки світові політики підтримують його відхід і заявляють про те, що майбутнє Зімбабве має визначати його народ.

Реакція світу на відставку Мугабе

Глава європейської дипломатії Федеріка Могерини у своїй заяві з цього приводу сказала, що рішення Роберта Мугабе піти у відставку з поста президента говорить про те, що він прислухався до голосу свого народу і ЄС готовий сприяти змінам і надавати допомогу народу Зімбабве.

"Нашою спільною метою є упорядкований і незворотний перехід до справді демократичних виборів. Зміцнення конституційного ладу і повага до основних прав і свобод є ключовими", - додала вона.

Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей сказала, що звістка про відставку Мугабе в колишній колоніальній державі Зімбабве стала можливістю "створити новий шлях, вільний від гноблення, який характеризував його правління".

Міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон заявив в Twitter, що не шкодує про катастрофу Мугабе, назвавши відставку "моментом надії для зімбабвійського народу".

Державний департамент США розповсюдив заяву, в якій привітав народ Зімбабве зі змінами в країні. У заяві сказано, що "шлях вперед повинен привести до вільних, справедливих і всеосяжних виборів, в яких народ Зімбабве може вільно обирати своїх лідерів і висловлювати свою думку без страху".

"Зімбабве має унікальну історичну можливість стати на новий шлях. У цьому процесі Сполучені Штати наполягають на незмінній повазі верховенства закону і встановлених демократичних методів", - сказано в заяві посольства США в Зімбабве.

Трохи історії

Зімбабве знаходиться в стані економічної і політичної кризи з кінця 1990-х років.

Мугабе – найстаріший глава держави у світі. Він прийшов до влади, спершу в якості прем'єр-міністра, а потім президента, в 1980 році, коли Зімбабве отримала незалежність від Великобританії, поклавши кінець епохи правління білої меншини. В кінці 1990-х років Мугабе фактично санкціонував так званий "чорний переділ" - процес реквізиції сільськогосподарських земель у білої меншини. У 2002 році він вигнав з країни 4 тис. білих фермерів. З цього моменту Мугабе перебуває під санкціями ЄС.

Хоча спочатку Мугабе зробив у країні деякі позитивні зміни, його авторитарне правління зруйнувало економіку Зімбабве, відштовхнувши іноземних інвесторів, а з будь-якими проявами політичної опозиції режим розправлявся шляхом репресій, залякувань і фальсифікацій на виборах. З 2000 року економіка країни впала вдвічі. У всіх негараздах Мугабе звинувачував Британію. Але в той же час завдяки його зусиллям грамотність населення досягла 90%. Для Африки це майже рекорд. У школах ввели вивчення гри в шахи, а також заняття гольфом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі