Качиньський отримав шанс здійснити мрію про "четверту республіку" - The Economist

Поділитися
Качиньський отримав шанс здійснити мрію про "четверту республіку" - The Economist Качиньський може наважитися змінити конституцію Польщі. Ілюстрація © flickr.com/ Krzysztof Skotnicki Prosens
Ліберали бояться змін, які можуть здійснити польські консерватори, які вважають нинішню Польщу "морально зіпсованою".

Після виборів до парламенту Польщі 25 жовтня можна погодитися з тим, що партія-переможець "Право і Справедливість" добилася успіху, якого жодна політична сила не бачила за останні чверть століття, відколи в країні встановилася тверда демократія.

Незмінний лідер партії Ярослав Качиньський став архітектором цієї перемоги. Його політична сила отримала 37,6% голосів і 235 з 460 місць у Сеймі. Таким чином, "ПіС" сформує першу парламентську більшість з часів падіння комуністичного режиму ПНР. Тепер люди в середині Польщі і за кордоном гадають, чого чекати від Качиньського і наскільки далеко він зайде.

Про це сьогодні пише видання The Economist. З песимістичної точки зору, ліберали в Польщі і за її межами бояться так званої "орбанізації" країни, тобто того, що країна візьме приклад з політики угорського прем'єр-міністра Віктора Орбана, який неодноразово зіштовхувався з критикою через скорочення свободи і зростання ксенофобського націоналізму в Угорщині.

В цей же час, в "ПіС" більше ототожнюють себе з британською Консервативною партією, з якою вони тісно співпрацюють в межах Європейського парламенту. Євродепутат від "ПіС" Зджіслав Краснодебський підкреслив, що його політична сила більш поміркована ніж французький "Національний фронт" чи "Християнський соціалістичний союз" у Баварії.

Партія Качиньського дійсно дотримується жорсткої лінії щодо таких гострих соціальних питань, як одностатеві шлюби чи аборти. Але називати її "консервативною", на думку політолога Радослава Маковського, було б не правильно. Нова правляча політична сила Польщі не вірить у маленькі поступові зміни зі збереженням стабільного курсу.

Навпаки, Качиньський завжди старався підтримувати "вічну революцію, націлену на побудову більш сильної держави".

"І він готовий принести в жертву ліберальні і демократичні процеси", - каже директор Школи слов'яністики і європейських досліджень у коледжі Лондона.

Качиньський схильний до започаткування великих проектів. Будучи прем'єр-міністром в 2006-2007 роках, він разом зі своїм братом Лехом говорили про заснування "четвертої польської республіки". Вона повинна була б замінити нинішню "третю республіку", яка існує з 1989 року і яку брати-політики називали "аморальною". В жовтні Ярослав Качинський говорив про "необхідність провести реконструкцію держави".

Деякі люди в Польщі бояться, що "ПіС" може спробувати змінити конституцію і посилити владу президента. Про це йшлося у проекті нової конституції Польщі, який партія розробила в 2010 році. Він донедавна був доступний на сайті "ПіС".

На думку, Марковського, така президентська система "стане катастрофою для польської демократії". І порівняння з Угорщиною не випадкові. Качиньський неодноразово хвалив Орбана і говорив, що хотів би "дочекатися того дня, коли у нас у Варшаві буде Будапешт".

В цей же час, попри те, що після виборів влада зосереджена навколо Качиньського, його партія все ж таки не монополіст. Вона перемогла лише тому, що багато виборців просто втомилися від політики "Громадянської платформи". Дехто впевнений, що Качиньський не наважиться стати прем'єр-міністром і віддасть цю роль своїй колезі по партії Беаті Шидло. Однак критики ставлять питання, скільки часу йому знадобиться, щоб під якимсь приводом почати омріяне будівництво сильної держави, яку він особисто і очолить.

В цей же час, видання The Times писало, що через радикальність Качиньського після виборів Польща може втратити процвітання економіки і політичний престиж. Новий уряд навряд чи принесе свободу пересування в ЄС своїм євроскептичним настроям, але і більшої інтеграції Європи він теж не хоче.

Раніше на сторінках Rzeczpospolita український журналіст Віталій Портніков коментував, що відносини України і Польщі після виборів не зміняться. Він пригадав, що за часів президентства Леха Качинського, який теж представляв партію "Право і Справедливість", відносини Києва і Варшави активно розвивалися і навіть у питанні історії були зроблені серйозні кроки до порозуміння. Хоча Портніков не врахував, що прем'єр-міністром тоді був Дональд Туск від партії "Громадянська платформа".

В цей же час, головний редактор Gazeta Wyborcza Адам Міхник вважає, що партія Качинського принесе в Польщу "путінізм". На його думку, перемога "ПіС" стане "катастрофою для Польщі. Партія може розвернути країну в бік Росії. І те, що нині ця політична сила демонструє відверті русофобські настрої, ще нічого не означає.

Як писав у статті для DT.UA Якуб Логінов, перед парламентськими виборами очевидним лідером рейтингів є "Закон і справедливість", а точніше - коаліція ПіС і фракцій "Солідарна Польща" Збігнєва Зебро і "Польща разом" Ярослава Говина. Партія Качинського разом з супутниками може розраховувати на 35-42%, підтримки, що може дати їй можливість правити самостійно. Детальніше про політичну ситуацію в Польщі читайте в матеріалі "Польща після референдуму: наступна зупинка - вибори".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі