Хто стоїть за венесуельським Хуаном Гуайдо?

Поділитися
Хто стоїть за венесуельським Хуаном Гуайдо? © Хуан Гуайдо/Twitter
Хуан Гуайдо оголосив себе тимчасово виконуючим обов'язки президента Венесуели.

Минулого місяця Хуан Гуайдо оголосив себе тимчасовим президентом Венесуели. Цей вчинок дозволив опозиції подолати звичайні для неї розбіжності в боротьбі з Ніколасом Мадуро. Проте за приходом до влади молодого лідера стоїть ветеран венесуельської опозиції, який продовжує координувати свої дії з американськими чиновниками, будучи під домашнім арештом у Венесуелі. Мова йде про Леопольдо Лопеса.

Лопес - колишній голова адміністрації району в Карасі і далекий родич південноамериканського революціонера Симона Болівара, все ще плекає надії стати президентом Венесуели. Саме він заснував партію "Воля народу", лідером якої зараз є Гуайдо. Лопес довгий час був поляризуючою фігурою, виступаючи за конфронтаційний підхід, на відміну від інших лідерів опозиції.

"Його часто називають зарозумілим, мстивим і властолюбним, але партійні чиновники також визнають його неминущу популярність, харизму і талант організатора", - писав американський дипломат з Каракаса в телеграмі 2009 року, опублікованому WikiLeaks.

Лопес перебуває під домашнім арештом з 2017 року. Його засудили до 14 років в'язниці після протестів 2014 року за звинуваченням в розпалюванні насильства. Пізніше вирок замінили на домашній арешт. Лопесу заборонено спілкуватися з журналістами. Його охороняють поліцейські, які кожні чотири години фотографують його з випуском свіжої газети. Однак він підтримує зв'язок з опозицією і американськими й колумбійськими дипломатами, використовуючи месенджери з шифруванням.

Переконаний в тому, що підтримка Білого дому матиме вирішальне значення для повалення Мадуро, Лопес і його союзники зробили узгоджені зусилля щодо співпраці з адміністрацією Трампа. Джерела підтвердили, що представники Лопеса багато разів зустрічалися з американськими чиновниками. В лютому 2017 року його дружина Ліліан Тінторі обідала з самим Дональдом Трампом. Зустріч у Білому домі організував сенатор Марко Рубіо, який зіграв важливу роль у формуванні політики Трампа щодо Венесуели.

Кілька годин потому президент виклав в Twitter свою фотографію з Тінторі, Рубіо і віце-президентом США Майком Пенсом, закликавши до негайного звільнення Лопеса.

"Адміністрація Трампа підтримала венесуельський народ, тому що вона знає, як ми страждаємо", - сказала Тінторі, додавши, що аналогічні лобістські зусилля з адміністрацією Обами, включаючи зустріч з тодішнім віце-президентом Джо Байденом у лютому 2015 року, призвели до менших результатів.

Через те, що Лопес обмежений у русі, йому довелося делегувати свої дипломатичні обов'язки своїм прихильникам, що емігрували за кордон. Один з них - Карлос Веккіо, який переїхав до Вашингтона в 2014 році.

"Зусилля щодо повалення Мадуро, які ми зараз спостерігаємо, почалися, коли ми вирішили не брати участь у фальсифікованих виборах у травні минулого року", - сказав Веккіо, нещодавно призначений послом Гуайдо в США. "Саме тоді ми вирішили створити реальний рух по всьому світу, щоб Мадуро не визнали легітимним президентом".

Відчайдушно намагаючись отримати підтримку, Веккіо і ще один соратник Лопеса Девід Смолански, вели переговори з багатьма чиновниками, включаючи Макро Рубіо і демократа Боба Менендеса.

"Ми почали працювати над тим, щоб змусити людей не тільки оголосити Мадуро нелегітимним, але і визнати лідера Національних зборів законним тимчасовим президентом Венесуели", - сказав Веккіо.

Кампанія почала стрімко розвиватися в минулому році, коли Бразилія і Колумбія обрали правих лідерів Жаїра Болсонару та Івана Дуке - вони обидва обіцяли вести жорсткішу лінію щодо Мадуро.

Дипломатична робота принесла результати, на які Лопес чекав роками, коли 22 січня Хуану Гуайдо зателефонував віце-президент США Майк Пенс. За словами американського чиновника, знайомого зі змістом розмови, Пенс пообіцяв Гуайдо підтримку адміністрації Трампа, якщо той принесе присягу президента під час масових демонстрацій, запланованих на наступний день.

Пенс подзвонив після того, як отримав схвалення Трампа під час зустрічі в Овальному кабінеті, на якій також були присутні Рубіо, три інших республіканця і радник з національної безпеки Джон Болтон.

Гуайдо прийняв присягу - і США стримали своє слово, визнавши його президентом Венесуели протягом кількох хвилин. Цей крок застав зненацька багатьох дипломатів і членів опозиції, але до вечора 23 січня дюжина латиноамериканських країн та Канада послідували їх прикладу.

"Сміливі зусилля Гуайдо з відновлення демократії і конституційного порядку піддають великому ризику його і його родину, але він користується широкою міжнародною підтримкою, оскільки країни в усьому світі визнають Мадуро узурпатором", - заявив Рубіо.

Зараз в центрі уваги залишається Гуайдо - в минулому маловідомий політичний діяч, який в одну ніч перетворився на знаменитість. Але наближені до Лопеса сумніваються, що він назавжди залишиться в тіні. Деякі з них підозрюють, що одного разу він сам займе президентський палац - це всього лише питання часу.

Проте інші опозиціонери вважають, що амбіції Лопеса можуть бути зірвані раптовим зростанням його протеже. Гуайдо підкорив серця і уми мільйонів венесуельців, і Лопесу може здатися, що його мрії про керівництво Венесуелою варто відкласти.

"Гуайдо тепер месія. Якщо він оголосить вільні вибори, Гуайдо переможе і буде президентом протягом наступних шести років. А Лопес буде ненавидіти це", - сказала Ванесса Неймана, президентка компанії з аналізу ризиків Asymmetrica.

Як повідомлялося, 23 січня у Венесуелі з новою силою спалахнули масові акції протесту проти режиму Ніколаса Мадуро, інавгурація якого відбулася два тижні тому. На багатотісячному мітингу в Каракасі голова Національної Асамблеї Хуан Гуайдо склав присягу тимчасового президента Венесуели.

Детальніше читайте у статті Олексія Коваля "Гнів Венесуели" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі