Ердоган знову обіграв Трампа — Foreign Policy

Поділитися
Ердоган знову обіграв Трампа — Foreign Policy © state.gov
На думку багатьох експертів, Трамп підкоряється волі Ердогана.

У середу, 13 листопада, стоячи поруч з президентом США Дональдом Трампом, голова турецької республіки Реджеп Тайіп Ердоган отримав можливість звернутися до американської громадськості і мільйонів зарубіжних глядачів. Незважаючи на те, що Ердоган явно не дотримується західних правил та угод, купуючи російську бойову техніку, кидаючи у в'язниці журналістів і починаючи вторгнення в північно-східну Сирію, Трамп присвятив більшу частину своїх висловлювань вихваляння свого турецького колеги, повідомляє Foreign Policy.

"Туреччина, як усім відомо, є відмінним союзником НАТО і стратегічним партнером США по всьому світу", - сказав Трамп, подякувавши Ердогану за його зусилля з підтримання режиму припинення вогню на північному сході Сирії. Хоча насправді бойові дії в тому регіоні ніколи й не припинялися.

При цьому глава Білого дому зазначив, важливе і суттєве співробітництво Туреччини при проведенні операцій в Афганістані і проти "Ісламської держави". Насправді ж у знищенні лідера "Ісламської держави" Абу Бакра аль-Багдаді ході спецоперації США, що проходила всього в декількох кілометрах від кордону Туреччини з Іраком, ніякої суттєвої ролі Туреччина не зіграла.

"Я великий прихильник президента", - заявив Трамп.

При цьому, президент США нічого не сказав про звинувачення в жахливих воєнних злочинах та порушеннях прав людини під час вторгнення, висунутих проти сирійських арабів, маріонеток Туреччині і в тому числі у використанні проти мирного населення боєприпасів, що містять білий фосфор, страти в'язнів і агресії проти жінок і дітей.

А Ердоган тим часом більшу частину свого візиту виступав перед камерами, різко критикував курдські "Загони народної самооборони" (YPG), що становлять основу альянсу Сирійських демократичних сил, дії яких багато в чому сприяли розгрому "Ісламської держави". Туреччина вважає YPG бойовим крилом Робочої партії Курдистану (РПК), яка протягом кількох десятиліть вела повстанську війну в Туреччині.

Прес-конференція, яка відбулася після зустрічі в Овальному кабінеті, є лише останнім прикладом того, як Трамп підкоряється волі Ердогана всього через місяць після того, як сам вивів американські війська з району на кордоні Туреччини з Сирією, створивши умови для наступу Туреччини на "Загони народної самооборони".

"Ердоган, ймовірно, задоволений тим, що Трамп надав йому трибуну для виступу з Білого дому, щоб захистити себе, у той час як його уряд постійно піддаються нападкам міжнародні ЗМІ", - написав у Twitter турецький журналіст Рагіп Сойлу.

За словами журналіста, це всього лише піар-перемога Ердогана, якого просто безперервно транслювали світові телеканали .

Зустріч в Овальному кабінеті, на якій також була присутня група високопоставлених сенаторів, включаючи Ліндсі Грема, могла б стати для двох лідерів можливістю напрацювати угоду з безлічі питань, таких як купівля Туреччиною російського РЗК С-400, який загрожує американським винищувачам, і потенційна торгова операція на 100 мільярдів доларів. Проте по жодному з цих питань домовленостей досягнуто не було.

Адміністрація вибрала "обхідний варіант", згідно з яким Туреччина повинна погодитися на те, щоб не приводити у готовність ЗРК С-400, перша група елементів якого була доставлена до Туреччини цього літа, потенційно підготувавши грунт для того, щоб Вашингтон знову включив Анкару в програму виробництва винищувачів F-35.

Але як кажуть експерти, Ердоган в черговий раз спритно обвів Трампа навколо пальця в питанні, що стосується ЗРК С-400. Проста згода не приводити у готовність С-400 навряд чи є поступкою і може бути легко скасована, вважає Томас Карако з Центру стратегічних і міжнародних досліджень.

Турбує те, що Туреччина буде використовувати ЗРК С-400, який був розроблений для відстеження найсучасніших винищувачів США, щоб отримати ключову інформацію про те, як працюють системи винищувача F-35, коли він знаходиться в режимі непомітності. Така цінна інформація швидко дійде до Москви, яка бере безпосередню участь у підготовці турецьких військових до роботи з цим ЗРК. Перед закупівлею С-400 Туреччина направила персонал в Росію, щоб військові приступили до навчання.

"Якщо не занурити їх на баржу і не відправити в Нью-Мексико, де американські держслужби зможуть розібрати і перевірити ці ракетні комплекси, "то всі ці розмови в розрахунку на те, що нічого не станеться і все буде добре, цілком можуть виявитися безглуздою витівкою, приреченою на провал", - сказав Карако.

Після того, як цього літа перша група елементів ЗРК С-400 прибула до Туреччини, Міністерство оборони США офіційно виключило Туреччину з програми виробництва F-35, зазначивши, що виробництво винищувачів у Туреччині буде згорнуто до березня 2020 року. Але американські чиновники надали Анкарі можливість повернутися в програму, якщо вона знайде спосіб вирішити проблему з зенітними ракетними комплексами С-400.

Ці дві системи "не можна поєднувати, не можна, щоб вони знаходилися в одному місці", сказав в жовтні генерал Тод Уолтерс, глава Європейського командування збройних сил США. "Є рішення, з яким Туреччина може погодитися, і ми будемо просуватися вперед. Але, як ми говоримо, Туреччина є важливим союзником НАТО, і відносини [між збройними силами] з точки зору США і НАТО залишаються міцними".

Минулого місяця міністр оборони США Марк Еспер підтвердив свої побоювання своєму турецькому колезі.

"Під час своєї останньої зустрічі з міністром оборони Акаром я говорив гранично ясно. Я ще раз сказав: "не Можна, щоб у вас були С-400, і щоб при цьому ви продовжували працювати з F-35. І тому, я так вважаю, що це дуже велика загроза для F-35", - сказав Еспер.

Поставка в Туреччину елементів російських зенітних ракетних комплексів влітку цього року також є підставою для введення жорстких санкцій згідно з законом "Про протидію супротивникам Америки допомогою санкцій", прийнятим у 2017 році і діють у відношенні країн, які купують російську військову техніку. Але Трамп відклав введення цих санкцій, незважаючи на протести законодавців.

Будь-яка угода в рамках "обхідного варіанту", швидше за все, викличе обурення конгресменів, які наполягають на введенні санкцій, оскільки Анкара ясно дала зрозуміти, що закупить російські зенітні ракетні комплекси.

У Ердогана було багато причин для покупки С-400, хоча США пропонували йому замість цього ЗРК Patriot, який виробляє американська військово-промислова компанія Raytheon, сказав Карако. Головна причина політична, купівля ЗРК С-400 вважається "даниною" президенту Росії Володимиру Путіну. Інша причина тільки технічна, оскільки РЛС комплексу С-400 дозволяє вести обстріл цілей за всіма напрямами на 360 градусів, а у більш дорогого Patriot тільки на 180 градусів. І, нарешті, Ердогана, літак якого в 2016 році намагалися атакувати, під час невдалого державного перевороту турецькі ВПС підняли в повітря американські винищувачі F-16, потрібен ЗРК, який призначений для ураження літаків західного виробництва.

Трамп звинуватив колишнього президента Барака Обаму у виникненні розбіжностей, заявивши, що адміністрація Обами відмовилася продати ЗРК Patriot Ердогану. Але це не зовсім точне формулювання. Насправді Туреччина двічі проігнорувала пропозицію придбати Patriot до того, як їй було зроблено останю пропозицію, більш вигідну і за ціною, і за умовами спільного виробництва. І влітку цього року Держдепартамент офіційно скасував операцію. Обидва рази угоди не були укладені через те, що Анкара наполягала на передачі ракетної технології, від чого американські власті відмовилися.

Але все одно Ердоган продовжує спокушати Трампа перспективами купівлі Patriot, хоча далеко не ясно, чи приведуть до чогось ці розмови.

"Вони ще заграють з нами стосовно Patriot", - сказала Карако.

Зазначимо, колишній радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон, якого Дональд Трамп звільнив у вересні, розкритикував підхід американського президента до зовнішньої політики, а точніше, готовність Трампа піти на вчинки лідеру Туреччини Ердогана незважаючи на критику на його адресу з боку обох головних партій і з-за того, що в їх відносинах могли зіграти роль ділові інтереси.

Нагадаємо, 13 листопада, на прес-конференції після зустрічі з лідером турецької республіки Реджепом Тайіпом Ердоганом президент США Дональд Трамп заявив, що Вашингтон і Анкара розраховують в ході переговорів вирішити ситуацію з купівлею російських зенітно-ракетних систем С-400.

Глава Білого дому заявив, про те що зустріч пройшла дуже продуктивно.

На прес-конференції біля Білого дому Ердоган заявив, що вирішити розбіжності з постачання до Туреччини російських С-400 допоможе лише діалог між двома країнами. Трамп, у свою чергу, зазначив, що Туреччина є надійним союзником США, що виконує всі свої зобов'язання і вкладають значні кошти в бюджет Північноатлантичного альянсу.

Президент Турецької республіки також підняв питання Сирії. Згідно його словами, Туреччина також зберігає прихильність домовленостям з США в ім'я довгострокового врегулювання конфлікту в Сирії.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі