Українці відзначають День Соборності

Поділитися
Українці відзначають День Соборності Сьогодні - 101 річниця проголошення "Акту Злуки"
Одній з найбільш знакових подій в історії української державності виповнюється 101 рік.

Сьогодні Україна відзначає День Соборності – річницю проголошення "Акту Злуки" Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) у 1919 році.

Президент Володимир Зеленський привітав українців зі святом. У своєму привітанні голова держави зробив акцент на єдності українців, бо "щоб бути сильними, треба стати єдиними".

Зеленський нагадав про події 1919 року та закликав зробити висновки з уроків історії.

"Рівно 101 рік тому відбулась одна з найбільш знакових подій в історії української державності та національно-визвольних змагань… Чи зробили ми висновки з цієї історії? Вона вчить нас простого, але життєво важливого для України принципу: тільки разом ми сильні", - наголошує президент.

На думку голови держави, окрім спільних традицій, культури та релігії націю єднають ще й цінності, "прийнятні для кожного куточка України і за якими у майбутньому українців могли б індентифікувати у кожному куточку планети".

"Цінності доброчесності та порядності. Вихованості й толерантності. Цінності свободи та демократії. Бажання економічного добробуту та процвітання. Бажання бути заможним. Цінності поваги до закону, приватної власності та поваги одне до одного", - каже він.

Ще одним рушієм Зеленський вважає "спільну мрію". За його словами, вона є "тією силою, яка нам зараз так потрібна".

"Дорогі українці! Щоб бути сильними, треба стати єдиними. Щоб стати єдиними, треба бути сильними. Пам'ятаймо про це! Зі святом вас! З Днем соборності України!", - резюмує президент.

Заклик до єдності у своєму привітанні підтримав і прем'єр-міністр Олексій Гончарук.

"Рівно 101 рік тому було проголошено "Акт Злуки". Це день, коли Українська та Західноукраїнська Народна Республіка об'єдналися в єдину Соборну Українську державу. Єдність народу, його ідей та прагнень – запорука успіху будь-якої країни. Схід чи захід, північ чи південь, усі ми – одна велика родина. А у хорошій родині мають панувати любов, злагода та взаємна повага. Вітаю з Днем соборності України! Україна - неподільна!", - написав він у Facebook.

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков також привітав українців зі святом та побажав їм миру та злагоди.

"Вітаю із Днем Соборності України! Миру нам, єдності та злагоди!", - написав Разумков у своєму Twitter.

Традиційно в цей день по всій країні відбуватимуться святкові заходи, українці вишиковуватимуться у живі ланцюги єднання. У Києві вранці 22 січня відбулася церемонія покладання квітів до пам'ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському.

Участь у ній взяли президент Володимир Зеленський, перший віце-спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук і прем'єр-міністр Олексій Гончарук.

Голова Офісу президента України Андрій Богдан від привітань українців на своїх сторінках у соціальних мережах утримався.

Зазначимо, 21 листопада, в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Свято як День свободи відзначалось з 2005 по 2011 рік, а за правління екс-президента-втікача Віктора Януковича його святкування фактично скасували та об'єднали із Днем Соборності 22 січня. Однак після Революції гідності 2014 року президент Петро Порошенко відновив його офіційний статус.

Нагадаємо, у січні 1918 року була створена Українська Народна Республіка, а на територіях, що входили до складу Австро-Угорської імперії, була утворена Західноукраїнська Народна Республіка. У грудні того ж року лідери двох держав підписали у Фастові попередній договір. 22 січня 1919 року цей договір, що увійшов в історію як "Велика Злука" - акт об'єднання українських земель, – був оприлюднений у Києві на Софійській площі.

За кілька місяців після проголошення возз'єднання більшовики зайняли Київ, Східну Галичину окупували поляки, а Закарпаття - Чехословаччина. І хоча "Акт Злуки" 1919 року виявився декларативним, ідея соборності продовжувала жити. І 22 січня 1990 року мільйони українців вишикувалися у живий ланцюг від Києва до Львова, відзначаючи День соборності.

Докладніше про українську революцію читайте у матеріалі Петра Кралюка "Наша "неправильна" революція 1917–1920 років" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі