Україна може порушити процедуру екстрадиції та видати Ірану журналіста, якому загрожує страта

Поділитися
Україна може порушити процедуру екстрадиції та видати Ірану журналіста, якому загрожує страта
Вся рідня чоловіка опинилась у тюрмі через його критику аятоли Хаменеї.

Державна міграційна служба України відмовила іранському журналісту Мохаммадіяну Моджтабі у наданні політичного притулку, а ГПУ почала підготовку до його екстрадиції всупереч тому що на Батьківщині чоловіка чекає смертна кара, а його сім'я опинилась у тюрмі.

Як зазначають в Центрі прав людини ZMINA, у 2010 році після перемоги в Ірані Зеленої революції журналіст Мохаммадіян Моджтаба опинився серед тих, кого почали переслідувати за критику нової влади, зокрема верховного лідера аятолу Алі Хаменеї. Його заарештували і на два роки заборонили публікуватися в медіа. Згодом активісту пропонували "виправитись", погодившись стати підставною особою в незаконній діяльності спецслужб, однак він відмовився, чим накликав на себе та своїх рідних нову хвилю переслідувань.

Зокрема, серед арештованих членів його родини опинилась і шестимісячна племінниця. Під арештом залишаються матір журналіста, сестра та її чоловік. Моджтаба каже, що тиск на членів його сім'ї вчиняють, аби він повернувся до Ірану.

Раніше при першій нагоді він виїхав до Грузії, де отримав диплом доктора філософії із соціальних наук. В грудні 2017 року журналіст прибув до України, однак його одразу затримали прикордонники на підставі червоної картки Інтерполу. Однак перевірка показала, що прізвища Моджтаби немає в розшуку. Тим не менше чоловік провів в СІЗО пів року.

У цей час влада Ірану через своє консульство надіслала запит на його екстрадицію до Міністерства юстиції України, хоча, згідно із законодавством, над питаннями екстрадиції працює Генеральна прокуратура України.

"Міністерство юстиції зобов'язане було повідомити владу Ірану про те, що вони цим не опікуються, і повернути запит. Але Мін'юст видав доручення обласній прокуратурі провести екстрадиційну перевірку, хоча це не входить до їхніх повноважень", – зазначив адвокат журналіста Юрій Усатенко.

Він додає, що запит містив невідповідність російського та англійського перекладів документів від іранської сторони. Також у справі немає жодного оригіналу екстрадиційних запитів. Водночас угода між Україною та Іраном про видавання вимагає наявності текстів перською, англійською та українською мовами.

У травні цього року Моджтабу в Ірані заочно засудили до смертної кари. Його хочуть повісити через "економічні правопорушення", які призвели до "підриву валютного ринку в Ірані" та "завдали шкоди економіці країни". Також іранський суд постановив конфіскувати після страти все майно, "набуте Моджтабою під час незаконної діяльності".

Адвокат журналіста розповідає про підтасовування в перекладі даних з боку посольства Ірану, яке начебто листується з ГПУ,

"Начальник відділу ГПУ імітував листування з Іраном. Лист не пройшов реєстрації в канцелярії, оформлення дати не відповідало нормам. ГПУ порушила процедуру, проте прокурори кажуть, що у них усе під контролем. Але з іранського суду не було офіційного звернення в ГПУ щодо екстрадиції", – пояснює адвокат.

Згідно з міжнародними домовленостями Україна може відмовити Ірану у видачі журналіста, якщо влада в Тегерані не надасть гарантій, що смертний вирок не виконають. Тож теоретично в Ірані Моджатбу можуть не стратити. Проте адвокат Усатенко переконаний, що станеться навпаки:

"Якщо з іранської сторони не буде дотримана процедура і Україна все ж видасть Моджтабу Ірану, вони зможуть привести смертний вирок у виконання. І Україна матиме проблеми, тому що також від початку не дотримувалася процедури екстрадиції", - зазначає адвокат.

Сам Моджтаба каже, що через численні переслідування та погрози він у 2018 році звернувся до Державної міграційної служби України. Чоловік хотів отримати статус біженця, оскільки бачив загрозу своєму життю в разі повернення на батьківщину. Та, за словами Моджтаби, ДМС не вистачило доводів для надання статусу. Відмовили іранцю також у статусі особи, яка потребує додаткового захисту.

Нещодавно іранець звернувся до президента України та нового генерального прокурора з проханням вивчити справу детальніше та прийняти справедливе рішення.

Влада Ірану відома вбивствами своїх критиків за межами країни. Так, на початку року глава нідерландської дипломатії Стеф Блок і міністр внутрішніх справ Кайса Оллонгрен повідомили: Служба загальної розвідки і безпеки Нідерландів зібрала докази про те, що влада Ірану причетна до підготовки чи скоєння вбивств і нападів на території ЄС. Йшлося про вбивства двох голландських підданих іранського походження. Ці особи виступали проти іранського режиму. Влада в Тегерані заперечувала будь-яку причетність до вбивств. Утім, ЄС запровадив санкції проти Міністерства розвідки і безпеки Ірану та двох громадян Ісламської республіки.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі