Сьогодні 33-тя річниця Чорнобильської катастрофи

Поділитися
"Чорнобиль" є сумною візиткою України – про катастрофу пам'ятає весь світ.

Одна з найбільших екологічних катастроф ХХ століття сталась 33 роки тому - 26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилин на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки. Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи.

Через катастрофу з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель. Також до кінця 1986 року було евакуйовано близько 116 тисяч жителів з 188 населених пунктів, що потрапили в "зону відчуження". Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним "саркофагом".

З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. До того ж об'єкт "Укриття", зведений у 1986 році, поступово руйнувався. 29 листопада 2016 року на об'єкт "Укриття" було насунуто Арку Нового безпечного конфайнмента. За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему на сто років, однак на разі станцію планують ліквідувати у 2065 році.

Дані про загиблих під час Чорнобильської катастрофи дуже відрізняються. Найбільше постраждали працівники станції, а також рятувальники. Більшість з них отримали великі дози радіації не сумісні з життям. Ще 600 тисяч людей, які ліквідовували наслідки катастрофи, отримали серйозні дози опромінення.

Період напіврозпаду чорнобильських радіонуклідів займає сотні і тисячі років, вони знаходяться в землі і грунтових водах, у донному мулі Прип'яті і Дніпра з його водосховищами, потрапляють в атмосферу при кожній лісовій пожежі в Зоні.Ліквідація наслідків Чорнобиля – нагальна турбота як нашого, так і майбутніх поколінь українців.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі