Редакція не може надавати слідчим ДБР внутрішню інформацію: "Схеми" зреагували на рішення суду

Поділитися
Редакція не може надавати слідчим ДБР внутрішню інформацію: "Схеми" зреагували на рішення суду
Такий прискіпливий інтерес силовиків несе ризики розкриття джерел інформації.

Редакція програми "Схеми: корупція в деталях" вважає надмірним обсяг даних журналістів, дозвіл на доступ до яких отримало Державне бюро розслідувань через ухвалу Печерського районного суду Києва у справі про таємну відпустку Петра Порошенка на Мальдівах, матеріал про яку був опублікований у січні 2018 року під авторством Михайла Ткача і Наталки Седлецької. Насамперед, зазначають "Схеми", обсяг затребуваних ДБР даних є надмірним.

Журналісти програми наголошують, що не вбачають можливим надавати слідству внутрішню редакційну інформацію, яка, очевидно, не має стосунку до суті кримінальної справи, та несе ризики розкриття журналістських джерел.

"Це стосується кримінальних проваджень стосовно представників як попередньої влади, так і нинішньої, незалежно від політичної приналежності фігуранта", – йдеться в заяві.

"Оскільки відомство розслідує ймовірне перевищення повноважень експрезидентом Петром Порошенком, незрозуміло, як в офіційному встановленні цього факту можуть допомогти обліки робочого часу журналістів, операторів і водіїв програми, їхні зарплати і внутрішня комунікація", – додали журналісти.

На їхню думку, "такий прискіпливий інтерес силовиків до процесу підготовки матеріалу, включно з затребуванням внутрішньої редакційної комунікації, та подальша загроза обшуку, несе в собі потенційні ризики розкриття джерел інформації".

Водночас в ухвалі суду зазначено, що у разі відмови редакції добровільно виконати рішення і надати слідству всі ці дані – суд за клопотанням слідчого має право винести рішення про дозвіл на проведення обшуків на Радіо Свобода.

"Зрозуміло, що виконати в повному обсязі ухвалу неможливо – наприклад, редакція не надаватиме листування журналістів і дані про редакційний процес підготовки програми розслідувань. Тому не можна виключати, що правоохоронці навмисно придумали підстави для здобуття права на проведення обшуків", – зазначено в заяві редакції.

Крім того, журналісти висловлюють занепокоєння непрогнозованістю поведінки слідчих ДБР, адже в межах офіційного розслідування "Схеми" вже йшли на контакт із ними. Коли у серпні ДБР звернулися до редакції з проханням надати офіційні запити, які журналісти відправляли під час розслідування, та відповіді на них. Редакція надала запитувані документи.

В редакції "Радіо свобода" зазначили, що проводять консультації з адвокатами про те, які існують законні юридичні інструменти захисту від такого надмірного втручання в роботу журналістів.

Печерський районний суд Києва ухвалою від 17 жовтня надав слідчим ДБР дозвіл на тимчасовий доступ до редакційної комунікації журналістів програми "Схеми: корупція в деталях" (спільного проєкту Радіо Свобода і каналу "UA:Перший"), які готували розслідування "Mr. Petro Incognito" – про таємну відпустку Петра Порошенка на Мальдівах, опубліковане у січні 2018 року під авторством Михайла Ткача та Наталки Седлецької.

Це вже не перша спроба працівників правоохоронних органів отримати доступ до особистих даних працівників програми "Схеми". Так, 27 серпня 2018 року Печерський районний суд Києва надав слідчому ГПУ доступ до телефонних розмов, матеріалів SMS-листування, речей і документів Наталії Седлецької за період з 19 липня 2016 року по 16 листопада 2017 року.

У вересні 2018 року Апеляційний суд Києва частково задовольнив скаргу Седлецької на постанову суду й дозволив прокурорам отримати від оператора інформацію про дату, час та місце перебування її телефону протягом 17 місяців у межах дії базових станцій поблизу офісу НАБУ. Сама журналістка наполягала на повній забороні доступу до даних її телефону. Седлецька назвала рішення суду тиском і втручанням в особисте життя. Журналістка не виключила, що за нею незаконно стежили правоохоронці, і тепер намагатимуться легалізувати раніше отриману інформацію.

Поділитися
Підготував/ла Ирина Знась
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі