КСУ скасував прив'язку стажу до віку при призначенні пенсії

Поділитися
КСУ скасував прив'язку стажу до віку при призначенні пенсії Фахівці певних категорій зможуть йти на пенсію раніше при досягненні стажу © Андрій Товстиженко, DT.UA
Достроковий вихід на пенсію вчителів, лікарів і артистів не буде прив'язаний до віку.

Конституційний Суд України визнав неконституційним рішення про встановлення мінімально необхідного віку для нарахування пенсії за вислугу років. Таке рішення КСУ прийняв 4 червня за конституційним поданням 45 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" і 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України про пенсійне забезпечення для окремих категорій осіб, повідомляє прес-служба КСУ.

"Цим рішенням Конституційний Суд України визнав не відповідаючими Конституції України (є неконституційними), положення пункту" а "статті 54, статті 55 Закону України" Про пенсійне забезпечення " від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ зі змінами (далі - Закон 1788), внесеними згідно із законами України "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 № 213-VIII (далі - Закон 2013), "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України" від 24 грудня 2015 № 911-VIII (далі - Закон 911) ", - йдеться в повідомленні.

Наголошується, що законом № 911, зокрема, встановлено як додаткова умова для призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 50 років для працівників льотного і льотно-випробного складу, і 55 років для працівників освіти, охорони здоров'я і соціального забезпечення, а також артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів.

Згідно зі статтею 51 Закону № 1788 пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Тобто, як пояснили в суді, у зазначеній нормі йдеться про роботи, які мають безпосередній вплив на здоров'я працівника та можуть призвести до втрати професійної працездатності (здатності виконувати роботу по професії) до настання віку, що дає право на пенсію за віком, а отже-до неможливості ефективно виконувати роботу без шкоди для власного здоров'я і безпеку оточуючих.

"З викладеного випливає, що втрата професійної працездатності або придатності не пов'язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років", - констатували в КСУ.

Конституційний Суд виходить з того, що встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років до досягнення віку 50 років і 55 років нівелює сутність права на соціальний захист.

Крім того, на думку КСУ, підвищення на 5 років віку виходу на пенсію для жінок, а також збільшення на 5 років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників, є, позбавляють зазначених осіб права на соціальний захист і не відповідають конституційним принципам прав і свобод людини, соціальної держави. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржене.

Детальніше про те, які зміни чекають пенсіонерів в 2019 році читайте в статті Юлії Дузь "Осучаснення пенсії" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі