Чинний Кримінальний кодекс створює небезпеку для кожного українця - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Чинний Кримінальний кодекс створює небезпеку для кожного українця - експерт КК вимагає кардинальних змін
КК потребує змін, оскільки містить малозрозумілі норми і терміни, передбачає занадто суворі покарання за дрібні порушення і навпаки - надто м'які покарання за тяжкі злочини.

Нині чинний в Україні Кримінальний кодекс створює небезпеку застосування суворого обмеження прав до кожного з українців. І при цьому практично ніхто точно не знає, чи є те чи інше вчинене діяння злочином і яке покарання за нього буде призначено.

Про це в статті для DT.UA пише директор з наукового розвитку Центру політико-правових реформ, експерт з кримінального права та проблем корупції Микола Хавронюк.

Як зазначає автор, положення КК не є чіткими та зрозумілими для всіх. "Приписи закону мають визначати кримінально каране діяння в чітких і ясних висловах і не підлягають розширювальному тлумаченню. Вивчаючи інші КК, ми бачили: такого як у нас, немає ніде у світі - ні у Швеції, ні в Канаді, ні в Японії", - пише експерт.

Читайте також: Проти даішників, які перешкоджали Автомайдану, відкрито 135 кримінальних проваджень

В якості одного з прикладів він наводить ст. 296 КК "Хуліганство", за якою порушувалися кримінальні справи щодо осіб, які розмальовували портрет Януковича. Опис злочину у цій статті складається з суто оціночних ознак: "грубе порушення", "явну неповагу до суспільства", "особлива зухвалість" і т. п.

"Кодекс рясніє малозрозумілими термінами, яких у законі не роз'яснено, і кожен прокурор чи суддя можуть тлумачити їх по-своєму: "тяжкі наслідки", "істотна шкода", "завідомо", "загальнонебезпечний", "привласнення", "злісне ухилення", "всупереч інтересам служби", "мордування", "недбалість", "опір", "щире каяття", "бойова обстановка" і десятки інших. Ніхто не знає, чим різняться вжиті в КК поняття "грабіж" і "розграбування"; "розбій" і "розбій з метою викрадення"; "знущання" і "глумлення"; "психічне насильство" і "залякування"...", - пише Хавронюк.

На його думку, необхідно створити в КК "словник" з точним роз'ясненням всіх необхідних термінів.

Крім того, КК перевантажений зайвими статтями, що створює надзвичайні складнощі при кваліфікації злочинів. Станом на 1 січня 2015 р. КК містить 487 статей, у тому числі його Особлива частина, в якій перелічено всі можливі злочини, - 366 статей. Більшість останніх складається з двох чи трьох, часто - чотирьох, а в кількох випадках - п'яти частин, тобто можна говорити про понад тисячу (!) складів (видів) злочинів. Ще близько двохсот складів кримінальних правопорушень містить Особлива частина Кодексу про адміністративні правопорушення, лицемірно іменуючи їх адміністративними. Це: насильство в сім'ї, дрібна крадіжка, дрібне хуліганство тощо.

Читайте також: СБУ запропонує Раді встановити кримінальну відповідальність за заперечення Голодомору

При цьому наявне дублювання одних і тих самих діянь у більш ніж 300 статтях КК. Знущання над особою (мучення, заподіяння страждань) передбачене одночасно у 5 статтях, умисне вбивство особи у зв'язку з виконанням нею службового обов'язку - у 7 статтях, а умисне заподіяння такій особі тяжких тілесних ушкоджень - в 11 статтях, розголошення певної інформації - в 11 статтях, викрадення чужого майна - у 12 статтях і вимагання чужого майна - ще у 12 статтях, інше заволодіння чужим майном - у 15 статтях, перешкоджання певній діяльності - у 18 статтях, підроблення (фальсифікація) документів - у 17 статтях, умисне знищення (зруйнування) чужого майна - у 28 статтях, умисне його пошкодження - у 26 статтях, умисне застосування небезпечного насильства - у 17 статтях, а умисне застосування насильства, яке не є небезпечним для життя і здоров'я людини, - у 47 статтях, примушування (примус) до певних дій чи бездіяльності - у 24 статтях, погроза насильством - у понад 50 статтях, зазначає автор.

На його думку, щоб виправити ситуацію, необхідно визначити КК точні правила кваліфікації злочинів та зобов'язати прокурорів і суддів їх дотримуватися.

Крім цього, існує проблема, коли небезпечні злочини можуть, згідно КК, бути покарані більш м'яко, а злочини, що не являють собою серйозної небезпеки ні для людини, ні для суспільства, - невиправдано суворо.

"Так, позбавлення життя особи внаслідок умисних дій винного, залежно від обставин, може каратися позбавленням волі до 2 років (ст. 118, при перевищенні меж необхідної оборони) або до 3 років (ч. 1 ст. 120 - шляхом доведення до самогубства). Тим часом крадіжка кози з хліва карається позбавленням волі від 3 до 6 років (ч. 3 ст. 185),), викрадення 200 літрів ацетону (ч. 3 ст. 312), - від 7 до 12 років, а пошкодження шляхом підпалу автомобіля, який належить судді, - від 6 до 15 років (ст. 378)", - наводить приклад експерт.

У цьому зв'язку він пропонує визначити шкалу цінностей, починаючи від найвищої - життя людини, побудувати типові санкції і змусити законодавця враховувати їх.

Подробиці читайте в статті Миколи Хавронюка Чи знаєш ти, українцю, за що тебе посадять і скільки дадуть?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі