Андрій Вишневский: "Свавілля на місцях - результат незавершеної децентралізації"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Андрій Вишневский: "Свавілля на місцях - результат незавершеної децентралізації"
DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть для інших.

Експерт з держуправління Андрій Вишневський стояв біля витоків реформи держслужби и держуправління. Особиста й професійна історія цього чиновника зі стажем, яку він розповідає в своєму інтерв'ю, ґрунтовно доповнює картинку того, як насправді "реформується" Україна, яка "прагне" до Європи.

Незважаючи на те, що реформа децентралізації в Україні пішла, у неї є досить багато противників. Головний аргумент - навіть не війна, а створення кримінальних феодальних латифундій у регіонах. У результаті - Херсон, Харків, розправи над журналістами й громадськими активістами. Плюс - відцентрові процеси можуть вийти з берегів, аж до сепаратизму в Західній Україні. Остання соціологія настроїв жителів цього регіону досить тривожна. Але експерт не погоджується з цією точкою зору.

"Я вважаю децентралізацію основоположною і життєво необхідною реформою для України. Це ключ для вирішення дуже багатьох проблем, у тому числі - ментальних, пов'язаних з відновленням політичної і правової культури, - говорить Андрій Вишневський. -Працювати над цим доведеться довгі десятиліття. Насправді ми стали свідками справжнього подвигу професіоналів, які цю реформу готували довгі роки, а потім допомагали урядам останніх років її імплементувати. Зараз нарешті відбулася фінансова децентралізація, з'явилися ресурсні можливості для розвитку територіяльних громад. Цю реформу потрібно продовжувати й завершувати, щоб до смаку управляти додалася ще й усвідомлена відповідальність".

"Свавілля нереформованих правоохоронних органів - поліції та прокуратури - і місцевих держадміністрацій, апогеєм якого стала трагічна загибель Каті Гандзюк, - це, швидше, сигнал про те, що децентралізація не закінчена, більше того - активно саботується місцевим криміналом, який проріс у владу, - констатує експерт. - Прогнилі залишки пострадянського державного механізму, центральної влади у тому вигляді, в якому вона зараз представлена на місцях, якраз і створюють основні ризики для перезапуску в Україні життєздатної демократичної держави".

"Якщо ж ми проаналізуємо стан справ в об'єднаних територіяльних громадах, то побачимо якісну зміну персонального складу їхніх голів, партійного складу місцевих рад, підвищення ступеня залучення самої громади до вирішення проблем, - продовжує Вишневський. -Зміни торкнулися й підконтрольности органів місцевого самоврядування, а також того, наскільки прозоріше й з урахуванням волі самих громад зараз використовуються "обважнілі" місцеві бюджети. Маємо й чимало інших позитивних тенденцій".

"Насправді проведення таких масштабних системних реформ завжди "не на часі", упевнений чиновник зі стажем. - Завжди можна знайти безліч причин їх не проводити. Але саме зараз, коли суспільство поляризоване, коли ми маємо стільки проблем і з агресією РФ на Донбасі, і з анексією нею українського Криму, тільки децентралізація може зміцнити країну і зробити стійкішою. Я не вірю в "сильну руку" упевнений це точно не для України. Тільки через відновлення громадянської відповідальности кожного члена територіяльної громади ми можемо виплекати почуття "власности" і відданости українців стосовно своєї держави", - завершив експерт з держуправління.

DT.UA запустило відео-проект "Календар" про людей, які живуть і працюють для інших. Проект – це своєрідна спроба допомогти суспільству заглянути в себе, розібратися в смислах і цінностях, спробувати почути себе і заново почати будувати майбутнє. Проект розвивається двома мовами – російською і українською.

Повну версію інтерв'ю дивіться тут

Повну друковану версію інтерв'ю читайте тут

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі