Санаторій Черче. Практика виживання - Туризм - dt.ua

Санаторій "Черче". Практика виживання

31 березня, 2017, 23:00 Роздрукувати Випуск №12, 1 квітня-7 квітня

У селі Черче на Прикарпатті здавна використовували цілющі властивості місцевого торф'яного болота і сірководневої води. Схоже, відійшли в минуле часи, коли Фонд соціального страхування централізовано закуповував путівки на лікування до різних санаторіїв. Нині люди лікуються власним коштом. Тому й не дивно, що кількість хворих, які приїжджають до санаторію "Черче", різко зменшилася.

У селі Черче на Прикарпатті здавна використовували цілющі властивості місцевого торф'яного болота і сірководневої води. 

А нині в бальнеогрязьовому санаторії "Черче" лікують насамперед захворювання опорно-рухового апарату (остеохондроз, деформуючий спондильоз, спондилоартроз, а також грижі хребта), запальні процеси в суглобах (ревматоїдний і ревматичний артрит, поліартрит), різні хвороби шкіри (зокрема псоріаз). Санаторій-курорт набув чималого досвіду в лікуванні судинної патології (облітеруючого ендартеріїту нижніх кінцівок, варикозного розширення вен, тромбофлебіту). Цей заклад виходжує людей з цереброваскулярною патологією, які перенесли інсульт і яких відмовляються брати на лікування інші санаторії аналогічного профілю. Ще одна "фішка" санаторію-курорту "Черче" — лікування гінекологічних захворювань, безпліддя і простатиту в чоловіків. 

Сульфідні ванни із вмістом сірководню поліпшують кровообіг у суглобах і хребцях, завдяки чому розсмоктуються запальні процеси. Сірководнева вода поліпшує обмін речовин у серцевому м'язі, сповільнює згортання крові, запобігаючи тим самим тромбоутворенню, підвищує інтенсивність відновлення пошкоджених тканин, нарешті — омолоджує шкіру. Торф'яні грязі регулюють процеси тканинного обміну, стимулюють функції ендокринних залоз. Використання цього природного засобу лікування сприяє розсмоктуванню інфільтратів, що утворилися після запального процесу, поліпшує роботу хворих органів і тканин. У санаторії застосовується також комплексне лікування з лікувальною фізкультурою, ручним масажем, підводним душ-масажем, витягуванням, психотерапією, рефлексотерапією.

А п'ять років тому в селі Черче було відкрито навчально-реабілітаційний центр для дітей із захворюваннями опорно-рухового апарату та дитячим церебральним паралічем. Тут вони проживають, навчаються, а поруч, у санаторії, проходять лікувальні та реабілітаційні процедури.

Схоже, відійшли в минуле часи, коли Фонд соціального страхування централізовано закуповував путівки на лікування до різних санаторіїв. Нині люди лікуються власним коштом. Тому й не дивно, що кількість хворих, які приїжджають до санаторію "Черче", різко зменшилася. Хоча він розрахований на одночасне перебування 180 пацієнтів. Та ця проблема стосується не лише тутешньої оздоровниці — вона боляче озвалася в різних санаторно-курортних закладах України.

— З 2004-го ми щороку вкладали в розвиток санаторію по кілька мільйонів гривень, — переконує головний лікар санаторію "Черче" Михайло Падучак. — Проведено цілий комплекс ремонтних робіт (див. статтю "Черче — це не просто болото" в DT.UA №7 від 23.02.2013 р. — Р.Я.). Проте в останні два роки, коли більш ніж утричі обвалився курс гривні, санаторій просто виживає, не маючи можливості ані копійки спрямувати на розвиток. З 2017 року ми підняли вартість путівки лише на 16 відсотків, і на сьогодні перебування хворого — з проживанням, харчуванням і лікуванням — коштує в середньому 430—450 грн на день. Це зовсім недорого, коли врахувати, що енергоносії, пальне, харчові продукти ми оплачуємо за європейськими цінами і навіть вищими. Крім того, з 1 січня ми були змушені підвищити деяким категоріям працівників мінімальну зарплату до 3200 грн, що теж позначилося на фінансовому стані нашого закладу.

Важливим критерієм оцінювання діяльності будь-якого підприємства є сплата податків. Санаторій "Черче" має бездоганну репутацію. П'ять років поспіль заклад є одним з найкращих платників податків в Івано-Франківській області. А торік він сплатив понад 30% усіх обсягів ПДВ, що їх збирають на території Рогатинського району. Не можуть дорікнути санаторію ухиленням від податків і керівники різних фондів, адже єдиного соціального внеску в
2016 році від нього надійшло сумарно майже півмільйона гривень. У місцеві бюджети заклад теж спрямував чималу суму (ПДФО і земельного податку) — понад 400 тис. гривень.

Проте урядовці досі розглядають такі санаторно-курортні заклади виключно як бюджетних донорів. Інакше не ухвалювали б популістських рішень про вартість лікування певних категорій, зокрема чорнобильців, у 260–300 грн на день, яка є нереальною і надто збитковою. Бо коли такі санаторії, як "Черче", стануть банкрутами, то ті ж таки бюджети недоотримають значних коштів, а джерел, які б компенсували втрати доходів, — обмаль. Невже це незрозуміло і потрібно заново винаходити велосипед?

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №1277, 11 січня-17 січня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво