Зелена енергетика — екологічні технології

Поділитися
Зелена енергетика — екологічні технології
Тоді як європейські країни імпортують біомасу, ми щороку не використовуємо близько 70 млн тонн сировини у вигляді відходів сільського господарства, деревопереробки та лісництва.

У тижневику "Дзеркало тижня. Україна" (№22, 2014 р.) опубліковано замітку Сергія Грищенка "Радіація за зеленим тарифом". На жаль, автор підійшов до висвітлення проблеми упереджено і не об'єктивно. Тому, продовжуючи тему, наведу такі аргументи.

Тепер як ніколи Україні потрібен новий підхід до енергетики. Сьогодні для всієї Європи незалежність від російського газу стає стратегічним пріоритетом. Щороку Україна витрачає приблизно 4 млрд дол. на імпортний газ. Разова інвестиція на таку суму дозволить створити мережу потужностей, які працюватимуть на біомасі й заощадять 20-30% від сьогоднішнього споживання газу. Для використання повного щорічного ресурсу біомаси, наявного в Україні - а це 70 млн тонн на рік,- можна створити мережу станцій потужністю 7000 МВт.

Перевага енергії з біомаси в умовах України незаперечна. Тоді як європейські країни імпортують біомасу, ми щороку не використовуємо близько 70 млн тонн сировини у вигляді відходів сільського господарства, деревопереробки та лісництва. Розвиток енергетики на біомасі в умовах України - найбільш економічно доцільний, завдяки стабільній наявності сировини впродовж сезону.

У жовтні 2013 р. розпочалася співпраця Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) і компанії EIG Engineering, відтак було відкрито першу в Україні ТЕС на біомасі (БіоТЕС )в смт Іванків Київської області, яка вже працює. Повна планова потужність станції - 18 МВт на рік, що дасть змогу економити 40 млн кубів природного газу щорічно. Вона не тільки забезпечить безперебійне енергопостачання для жителів смт Іванків, а й створить нові робочі місця.

Співпраця з компанією EIG відбувається в рамках програми фінансування альтернативної енергетики в Україні (USELF), що є частиною ініціативи ЄБРР у сфері сталої енергетики, спрямованої на розв'язання проблем зміни клімату і поліпшення енергетичної ефективності. Щоб здобути право на отримання кредиту, проекти мають відповідати численним інституційним, фінансовим та технічним критеріям. За оцінками експертів USELF, бізнес-план будівництва Іванківської БіоТЕС компанії EIG Engineering відповідає найвищим проектним і екологічним стандартам.

Технології БіоТЕС вже давно звичні для всіх європейських країн. Тверда біомаса є CO2-нейтральним паливом, тому її використання не призводить до посилення глобального парникового ефекту. Такі ТЕС працюють у Британії, Фінляндії та Німеччині, вони безпечні й екологічні (аналогічна електростанція розміщена в самому центрі Відня).

Іванківська БіоТЕС розміщена поруч із населеним пунктом. Тому, щоб переконати населення у безпеці станції для здоров'я, вона пройшлаповний незалежний аудит, організований із участю ЄБРР. У рамках аудиту було проведено дослідження повного процесу виробництва електроенергії - від відбору сировини до виробництва кінцевого продукту. Було встановлено, що на цій електростанції дотримуються всіх екологічних норм.

Для забезпечення подальшого контролю і за сприяння ЄБРР розроблено План дій в екологічній та соціальній сферах (ESAP), яким визначено методи мінімізації, скорочення, усунення і контролю потенційних негативних впливів зазначеного проекту на довкілля й населення. Зокрема, станція зобов'язується дотримуватися принципів раціонального лісокористування, - джерелами сировини не можуть бути ліси екологічної цінності та природоохоронної зони. Компанія закуповуватиме деревину тільки законного походження. На кожну окрему партію сировини, згідно з українським законодавством, видається державний сертифікат, який гарантує не тільки законне походження деревини, а й її екологічну, у т.ч. радіаційну чистоту.

Подальший контроль сировини відбувається на станції, яка має все необхідне оснащення та процедури для цього. Радіаційний моніторинг відбувається автоматично і безперервно, включно з вимірюванням радіаційного фону на території станції. За даними цих постійних досліджень можна однозначно стверджувати про дотримання всіх вимог та забезпечення радіаційної безпеки у роботі станції як для її персоналу, так і для населення смт Іванків.

Одна з ключових цілей ЄБРР в Україні - допомога в досягненні енергетичної незалежності та підтримка джерел відновлюваної енергетики. Це підтверджується нині оголошеним рішенням ради директорів банку про додаткове фінансування проектів енергоефективності на суму 100 млн. дол.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі