Вирощені в лабораторії мізки можуть стати розумнішими за людські – вчений

Поділитися
Вирощені в лабораторії мізки можуть стати розумнішими за людські – вчений Штучний "міні-мозок" у перспективі може виявитися розумнішим за людський © Naked Science
Подібні мізки вже проявляють активність, схожу на мозок недоношеної дитини.

Революційний метод вирощування кластерів клітин, які самоорганізуються у міні-версії мозку людини в лабораторії, привертає все більше уваги. Деякі вчені висловлюють побоювання про те, що в подібних мозку може розвинутися свідомість, вони можуть відчувати біль і переживати через те, що відокремлені від решти тіла, пише на сторінках Newsweek професор когнітивної нейрології Університету Бангкока Гійом Тьєрі.

На даний момент подібні органоїди набагато простіші, ніж мозок людини, і в них не може бути схожої свідомості. Через нестачу крові, вони не можуть стати більшими, ніж п'ять-шість міліметрів. Разом з тим, вони здатні показувати активність, схожу з активністю мозку недоношених дітей. Вони також здатні вирощувати нові нейронні мережі, які реагують на світло.

Дослідникам також відомо, що подібні органоїди можуть встановити зв'язок з іншими органами і рецепторами в тілі тварин. Це означає, що у них не тільки є перспектива стати розумними, але і можливість спілкуватися з зовнішнім світом за допомогою збору сенсорної інформації. Можливо, колись вони зможуть відповісти за допомогою звукових пристроїв або цифрового виходу.

Разом з тим, створення міні-мізків всередині тварин або у штучному середовищі повинно викликати у нас паніку. На думку Тьєрі, етичні роздуми з приводу проведення таких експериментів повинні йти за межі роздумів про те, чи створюють учені індивіда, що страждає. Якщо дослідники створюють мозок, нехай навіть маленький, вони створюють систему зі здатністю до обробки інформації та, в подальшому, при наявності достатньої кількості часу і інформації, - до здатності мислити.

Деякі форми свідомості присутні і в тваринному світі, але людина перебуває на верхньому щаблі за її складністю. Незважаючи на те, що ми досі не знаємо, що таке свідомість, ми переживаємо про те, що у створеного людьми штучного інтелекту може з'явитися якась з її форм. Разом з тим, думки та емоції можуть бути наслідком того, як нейрони організовуються в мережі в процесі розвитку, тому набагато більш імовірно, що свідомість розвинеться в органоїді, ніж в роботі.

Теоретично, міні-мізки можуть рости в лабораторії вічно, поки системи, які підтримують їх, постачають їм кисень і поживні речовини. Але, якщо вони будуть розвиватися необмежену кількість часу, може в них з'явитися свідомість?

А якщо вона з'явитися, чи заявить вона про себе? Чи може нова форма свідомості вирішить тримати людей в невіданні щодо свого існування, а сама в цей час отримає контроль над системою життєзабезпечення і впевниться в тому, що вона у безпеці?

Вчений підкреслює, що люди повинні бути пильними у цьому питанні, оскільки все це може відбутися без їхнього відома. Потрібно тільки уявити, наскільки важко зрозуміти, чи бреше людина під час свідчень у суді, щоб зрозуміти, що визначити приховані думки в міні-мозку буде набагато складніше.

Тьєрі зазначає, що необхідно контролювати подібні експерименти розмірами вирощених мізків або часом їхнього розвитку. Або ж визначити точку неповернення, досягнувши якої подібні досліди будуть і припинені взагалі. Разом з тим, подібне йому здається малоймовірним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі