Вчені розкрили секрет стійкості комарів до інсектицидів

Поділитися
Вчені розкрили секрет стійкості комарів до інсектицидів Виробляти стійкість до інсектицидів комарам допомагають рецептори ніг
Протистояти інсектицидам комарам допомагають рецептори ніг.

Вчені з Ліверпульської школи тропічної медицини заявили про те, що їм вдалося розкрити секрет стійкості комарів до інсектицидів. За їхніми словами, ці комахи швидко виробляють стійкість до коктейлю токсинів, яким обробляють протимоскітні сітки для захисту від малярії, завдяки рецепторам ніг, повідомляє Naked science.

За даними ВООЗ, малярією захворює 200 мільйонів осіб на рік. Малярійний плазмодій потрапляє в кров з укусами комарів Anopheles, тому одним з ефективних засобів захисту від хвороби виявляються протимоскітні сітки. Їх, як правило, обробляють інсектицидами, які відлякують і вбивають комах. Але комарі навчилися швидко виробляти стійкість до дії токсинів. Виявилося, то їм у цьому допомагають їхні ноги.

У ході дослідження вчені провели експерименти з африканськими комарами Anopheles gambiae і Anopheles coluzzii, а також з поширеною комбінацією для обробки протимоскітних сіток: піретроїдом і пиперонилбутоксидом. Тут перша речовина - інсектицид нервово-паралітичної дії, а друга посилює його, пригнічуючи роботу ферментів, які здатні нейтралізувати отруту (цитохрому P450).

Незважаючи на те, що цей "коктейль" був досить потужним, у комарів відзначалася стійкість до нього. Саме резистентних комах вивчили біологи і виявили в них підвищений вміст білка SAP2. Більше того, виявилося, що додатковий контакт з піретроїдами викликав подальше зростання концентрації SAP2.

SAP2 (Sensory Appendage Protein) - це невеликий білок з групи хімічних рецепторів SCP, які поширені у комах та інших членистоногих. У дорослої форми комарів вони особливо активно експресуються в чутливих клітинах кінцівок, дозволяючи їм розпізнавати потенційно небезпечну поверхню і уникати контакту з нею. Очевидно, що широке застосування сіток з піретроїдом і пиперонилбутоксидом змусило популяції малярійних комарів на заході Африки активніше користуватися цим механізмом захисту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені відкрили комарів, які не п'ють кров. Вони мешкають в тропічному дощовому лісі, причому їх чисельність дуже висока завдяки місцевому вологому і жаркого клімату. Ці комарі не п'ють кров ні людини, ані інших тварин і не розносять хвороби.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі