Вчені пояснили механізм формування природничих шестикутних колон Вежі Диявола

Поділитися
Вчені пояснили механізм формування природничих шестикутних колон Вежі Диявола Вчені пояснили механізм формування природничих шестикутних колон Вежі Диявола © Lenta.ru
Вежа Диявола представляє собою природний пам'ятник вулканічного походження.

Фізики з Німеччини розкрили механізм формування природничих шестикутних колон Дороги гігантів на північному сході Ірландії та Вежі Диявола в штаті Вайомінг в США.

Вежа Диявола представляє собою природний пам'ятник вулканічного походження висотою понад 1,5 тисячі метрів. Дорога гігантів також має вулканічне походження. Обидва об'єкти в основному представляють собою сукупність базальтових колон, що мають, як правило, шестикутну форму.

Вчені змоделювали процес охолодження вулканічної лави і визначили умови, за яких колони з США та Ірландії набули своєї форми. Для цього вчені простежили за динамікою охолодження лави і виникнення та розподілу тріщин у матерії.

Фізики розрахували енергію, необхідну для рівномірного розподілу лави, і показали, що на початкових стадіях її охолодження на її поверхні утворюються тріщини, які приводять до формування прямокутних колон. Однак подальше охолодження лави супроводжується поширенням тріщин від її поверхні в глибину. При цьому з енергетичної точки зору тріщинам зручніше утворюватися під кутами не 90 градусів одна до одної (як в прямокутних колонах), а під кутами 120 градусів (як у шестикутних колонах).

Читайте також: Киснева революція відбулася на 830 мільйонів років раніше, ніж вважалося до цього - вчені

Lenta.ru

Колективне зростання тріщин і призводить до того, що колони перетворюються з прямокутних в шестикутні. Надалі лава застигає, деформації порід зупиняються, і природні утворення в Дорозі гігантів і Вежі диявола приймають свою сучасну форму.

Раніше вчені виявили сліди найдавнішого забруднення навколишнього середовища. В печерах Іспанії та Гібралтару були виявлені виходи на поверхню важких металів: міді, свинцю, цинку і нікелю, датовані початком кам'яної доби. Причиною викидів стали багаття, які розпалювали доісторичні люди в печерах, гар і попіл від них.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі