Монгольські війська пішли з середньовічної Європи через погану погоду – вчені

Поділитися
Монгольські війська пішли з середньовічної Європи через погану погоду – вчені Монголи залишили Європу через погану погоду © N+1
У 1242 році війська Батия несподівано повернулися в ставку Золотої Орди.

Швейцарський кліматолог Улья Бюнтген і американський історик Нікола ді Козмо запропонували пояснення того, чому монгольські війська несподівано покинули Центральну Європу в 1242 році. У 1241 році війська під проводом хана Батия вдерлися до Європи і здобули перемоги у Польщі та Угорщині, але у 1242 році несподівано покинули завойовані землі і повернулися на Волгу – в ставку Золотої Орди. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Scientific Reports.

На даний момент існує кілька версій такого несподіваного повороту подій. Згідно з записками папського легата Плано Карпіні, Батий повернув війська тому, що до нього дійшли звістки про смерть Великого хана Уґедея і він повинен був бути присутнім на виборах нового Великого хана. За іншою версією у монголів не було наміру залишатися в Угорщині, похід був затіяний для того, щоб покарати угорського короля, а після розгрому угорської армії залишатися в Європі сенсу вже не було. Крім того, існує також версія про те, що монголам погано вдавався штурм кам'яних європейських фортець, під час облоги гинуло дуже багато воїнів, тому знекровлена армія змушена була повернутися у ставку. Остання версія говорить про те, що коням монголів не вистачало корму.

Читайте також: Археологи виявили в Туреччині мозаїку з "веселим скелетом"

Автори нового дослідження вивчили записи, що описують похід монголів і новітні дендрокліматологичні дослідження, які дозволяють визначити особливості клімату в той чи інший проміжок часу за товщиною кілець дерев. У ході дослідження було встановлено, що 1238 – 1241 роки в Європі були теплими, а зима 1242 року видалася суворою, з рясними снігопадами. За холодною зимою слідувало холодне літо. Ґрунти Угорщини схильні до заболочування, що знижує врожайність. Крім того, в розграбованих містах Європи було важче знайти їжу для військ.

На думку дослідників, у відступі монголів зіграли роль кілька причин: зменшилася військова ефективність і мобільність армії, зменшилася кількість фуражу для коней і людям теж стало важче добувати їстівні припаси. На думку дослідників, якщо розглядати історичні та палеокліматичні причини в комплексі, можна побачити вплив навіть невеликих кліматичних змін на ситуацію в цілому.

Раніше повідомлялося про те, що вченим вдалося визначити маршрут Ганнібала через Альпи. Використовуючи мікробний аналіз метагенома, геоморфологічне дослідження та інші геофізичні методи, мікробіологи знайшли значні поклади гною біля перевалу Col de Traversette. Цей вузький прохід розташований на південний схід від Гренобля у Франції і до південно-захід від Туріна в Італії. Виявлений гній може бути датований приблизно 200 роком до нашої ери.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі