Комп'ютер ніколи не отримає "людську" свідомість – експерт

Поділитися
Комп'ютер ніколи не отримає "людську" свідомість – експерт Штучний інтелект навряд зможе бути усвідомленим
Вчений сумнівається, що людську свідомість можна запрограмувати.

Професор електронної та комп'ютерної інженерії Державного університету Оклахоми Субхаш Как засумнівався в можливості створення штучного інтелекту, наділеного свідомістю, що притаманна людині. Як зазначає вчений у статті для Newsweek, людська свідомість об'єднує численні когнітивні функції, що неможливо "запрограмувати" за допомогою логічних виразів.

Більшість компаній, які займаються розвитком штучного інтелекту, прагнуть створити усвідомлену машину, спираючись на ідею про те, що мозок просто кодує і обробляє мультисенсорну інформацію. Тобто, якщо вдасться повністю зрозуміти функції мозку, їх можна запрограмувати. Наприклад, Microsoft має намір витратити мільярд доларів на проект, метою якого є саме це.

Разом з тим, поки що жоден з аналогічних проектів не досяг результатів. Європейський проект, який був запущений у 2013 році і в який вклали мільярди доларів, провалився. Ці зусилля стали здаватися більше схожими на подібні, але менш амбітні проекти в США, які націлені створювати нові програмні інструменти для вивчення мозку, а не симуляції його в машині.

Деякі вчені продовжують стверджувати, що нейрологію можна симулювати за допомогою комп'ютерів. Інші, навпаки, стверджують, що свідомість не придатна для перенесення в комп'ютер. Вони стверджують, що мозок інтегрує і стискає множинні компоненти досвіду, включаючи погляд і смак, які не можна повною мірою передати за допомогою можливостей сучасної комп'ютерної техніки.

Живі організми зберігають досвід у своєму мозку, адаптуючи нейронні зв'язки в активному процесі між суб'єктом і навколишнім середовищем. Комп'ютер же зберігає інформацію в короткостроковій і довгостроковій пам'яті. Це розходження означає, що спосіб утримання інформації мозку відрізняється від того, як працює комп'ютер.

Розум активно досліджує середовище в пошуках елементів, які направляють виконання тієї або іншої дії. Сприйняття не завжди залежить від сенсорних даних: людина може ідентифікувати стіл за багатьма показниками. Вона інтерпретує дані і не питає свою пам'ять про те, чи може збережена закономірність бути відтворена за допомогою альтернативного кута зору на предмет, класифікований раніше.

Більш того, більшість рутинних завдань пам'яті людини пов'язані з безліччю областей мозку, деякі з яких допольно великі. Навчання навичкам і отримання досвіду передбачає фізичні зміни, наприклад, зміну зв'язків між нейронами. Ці перетворення не можна в повній мірі відтворити на комп'ютері.

Існують також й інші причини, за якими свідомість людини не можна перенести в комп'ютер. Особистість, наділена свідомістю, розуміє, про що вона думає, і може перестати думати про речі і почати думати про інше – не важливо, на якому етапі розумового процесу це відбувається. Але комп'ютер не може цього зробити.

Більше 80 років тому Алан Тюрінг показав, що неможливо довести, що будь-яка комп'ютерна програма може вирішити зупинитися, а саме це є ключовим фактором самосвідомості.

Але навіть до Тюрінга німецький квантовий фізик Вернер Хайзенберг показав, що існує відмінність між природою фізичної події і усвідомленим знанням спостерігача про нього. Ервін Шредінгер інтерпретував це як те, що свідомість не може походити від фізичного процесу, наприклад, комп'ютерного обчислення, яке зводить всі операції до базових логічних аргументів.

Ці ідеї підтверджуються медичними дослідженнями, які показали, що не існує певних структур мозку, які містять свідомість. Більш того, результати МРТ-сканування показали, що різні когнітивні завдання обробляються в різних зонах мозку. Нейробіолог Семір Зекі прийшов до висновку про те, що "свідомість не є єдністю, замість неї існує безліч свідомостей, розподілених у просторі і часі". Ці необмежені можливості мозку – виклик, з яким комп'ютер ніколи не зможе впоратися.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше штучний інтелект виявив ліки від малярії в зубній пасті. У ході дослідження вчені підключили штучний інтелект для аналізу того, як збудник, малярійний плазмодій, взаємодіє з триклозаном, антибіотиком із звичайної "лікувальної" зубної пасти. Цей антибіотик, як пояснюють біологи, пригнічує розмноження бактерій, заважаючи роботі одного з їхніх ключових ферментів, який відповідає за складання жирових молекул, необхідних для нормальної роботи клітинних стінок мікробів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі