Хіміки створили супергель, що застигає при нагріванні

Відео
Поділитися
Хіміки створили супергель, що застигає при нагріванні Структура полімерних ниток "супергеля"
Всього одного кілограма такої вихідної речовини достатньо, щоб перетворити в гель цілий олімпійський басейн.

sbf_ftx/instagram

Учені з голландського університету Неймегена (Radboud Universiteit Nijmegen) використали синтетичні молекули, що імітують структуру цитоскелету живих клітин, і створили гель з унікальними фізичними властивостями. Він не застигає при пониженні температури, як це відбувається зі звичайними гелями, а при нагріванні.

Пол Кувер (Paul Kouwer) і його колеги займалися розробкою полімерів для електроніки, коли знайшли спосіб отримання ниткоподібних молекул, які збираються в мережу і володіють приголомшливими вологопоглинаючими властивостями. Речовина залишалася гелем навіть тоді, коли "розчин" на 99,995% складався з води. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature.

Дослідники з'єднали два типи молекул: полиізоціанопептид, що створює довгі міцні нитки, і поліетиленгліколь, який застосовується в якості сполучної речовини в багатьох областях (від косметики до ракетного палива). В результаті компоненти зібралися в міцні розчинні у воді спіралі.

При нагріванні нитки закручуються і зв'язуються одна з одною, що призводить до застигання речовини. Температуру, при якій рідина перетворюється в желе, можна регулювати, збільшуючи або зменшуючи кількість "хвостів" поліетиленгліколю.

Отриана сітка так добре утримує вологу, що всього одного кілограма вихідної речовини достатньо, щоб перетворити в гель цілий олімпійський басейн.

За тими ж принципами працюють ниткоподібні білки, які формують цитоскелет у живих клітинах. Вони утворюють сітку, яка підтримує клітку зсередини, організовує внутрішні органели і допомагає клітинам рухатися.

Новий гель може мати широке застосування в медицині в якості матеріалу для хірургічних імплантатів або для зупинки кровотеч. Речовина буде застигати при нанесенні на рану, а для видалення її потрібно буде просто охолодити. Експерименти на гризунах показали, що він не токсичний і не завдає шкоди живим організмам.

Учені говорять, що речовина, яка змушує застигнути великий обсяг води, може стати гарним будівельним матеріалом. Щоправда, тільки в тому випадку, якщо в місці будівництва не очікується різких похолодань.

Раніше американські вчені з університету Меріленда створили синтетичний гель, який за лічені хвилини заживляє глибокі рани. !zn

Читайте також:

Розроблено синтетичний гель, який швидко затягує великі рани

Японські вчені створили клітини-вбивці для боротьби з раком

Нобелівський лауреат упевнений, що вже через 50 років можна буде клонувати дітей

Учені вперше отримали реальне зображення ДНК (ФОТО)

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі