Дані марсохода Curiosity показали, що на Марсі може бути рідка вода

Поділитися
Навіть зараз на Марсі може бути рідка вода: прилади Curiosity показали, що в ґрунті "червоної планети" є всі умови для існування крапель і плівок з рідкої води, яка з'являється завдяки солям-перхлоратам, що вбирають пари вологи з повітря.

Марсохід Curiosity показав, що у верхніх шарах грунту Марса можуть існувати тонкі плівки і краплі солоної води, які формуються всередині грунту під час ночі і випаровуються під час дня, говориться в статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience.

"При певних умовах перхлорат кальцію, який присутній в грунті Марса, буде поглинати пари води з атмосфери. Дані метеорологічної станції на Curiosity показують, що такі умови на Марсі є, вночі і в перші дні після сходу Сонця взимку", - заявив Мортен Бо Мадсен з університету Копенгагена (Данія).

У листопаді 2012 року, буквально через три місяці після посадки четвертого ровера НАСА в кратері Гейл, керівник проекту Джон Гротцінгер заявив про "відкриття, яке потрапить на сторінки підручників", викликавши бурю в ЗМІ і в глобальній мережі. У перших числах грудня з'ясувалося, що мова йшла про виявлення перхлоратів - сполук хлору, кисню і найпростішої органіки, сліди яких на Марсі вже раніше виявлялися орбітальними зондами.

Читайте також: СБУ знає організаторів нічного вибуху в Одесі і обіцяє їх затримати

Подальші спостереження Curiosity показали, що перхлораты зустрічаються на поверхні Марса практично повсюдно. Головною незвичайною рисою цих солей є те, що при певній температурі і вологості перхлораты перетворюються в рідину, вбираючи в себе пари води з повітря. Завдяки великому вмісту солей, цей розчин буде замерзати при значно більш низьких температурах, ніж звичайна або навіть морська вода.

Мадсен і його колеги звернули увагу на цей факт і вирішили перевірити, чи існують подібні умови у екватора Марса, де і знаходиться кратер Гейл. Використовуючи погодну станцію ровера, прилад REMS, їм вдалося показати, що повітря буде містити в собі досить багато парів води, а ґрунти будуть досить холодними для формування мікрокрапель і плівок з солоної рідини під час ночі майже цілий рік і навіть у світлий час доби під час марсіанської зими.

При настанні дня ці краплі і плівки будуть або заново випаровуватися в атмосферу, або ж опускатися на глибину приблизно в півметра і перетворюватися в поклади льоду. Існування такого "круговороту води в ґрунтах кратера Гейл було підтверджено і при допомозі російського приладу DAN, який використовується марсоходом для пошуку слідів води.

Звичайно, як визнають самі вчені, життя в таких краплях існувати не може - температура ґрунту в кратері Гейл занадто низька для існування земних мікробів, самі перхлораты небезпечні для життя більшості видів живих істот, а космічні промені проникають приблизно на метр углиб грунту, знищуючи всю потенційно присутню там органіку.

Тим не менше, сама можливість існування рідкої води на поверхні Марса навіть у поточних умовах говорить про те, що червона планета може бути не такою млявою, якою вона нам зараз здається. Враховуючи те, що екватор Марса є найбільш сухою його точкою сьогодні, рідка вода повинна набагато частіше зустрічатися в помірних і полярних широтах, куди може приземлитися наступний марсохід NASA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі