Астрономи передбачили найяскравіший спалах нової зірки

Поділитися
Астрономи передбачили найяскравіший спалах нової зірки Зірки системи зіллються протягом найближчих десятків років © NASA
До кінця століття V Sge спалахне, ставши однією з найяскравіших зірок на небі.

Команда вчених під керівництвом Бредлі Шефера з Університету Луїзіани заявила про те, що до кінця сторіччя змінна V Sge може спалахнути, ставши на якийсь час однією з найяскравіших зірок на небі. За розрахунками дослідників, це повинно відбутися близько 2083 року, повідомляє Naked science.

Зірка знаходиться в сузір'ї Стріли на відстані 1100 світлових років від Землі. Вона належить до класу катаклізмуючих змінних, періодичні мерехтіння яких пов'язані з перенесенням речовини від невеликої зірки до близького білого карлика. Вона виділяється на загальному тлі незвичайною величиною зірки-компаньйонки, яка у V Sge майже вчетверо масивніша за білий карлик. Як правило, в таких парах карлик важчий за сусідку. Завдяки цьому V Sge відрізняється особливою яскравістю.

У ході дослідження вчені проаналізували дані про поведінку V Sge з архівів Гарвардської обсерваторії, починаючи з 1890 року. Астрономи відзначили, що протягом цього часу яскравість зірки поступово наростала і збільшилася на величину 2,5 - удесятеро в абсолютних величинах.

Дослідники відзначають, що це може бути пов'язано з тим, що компаньйон втрачає експоненціально зростаючу масу, оскільки зірки зближуються по спіральній траєкторії. Якщо це дійсно так, то доля V Sge вирішена – білий карлик буде перетягувати все більше речовини сусідньої зірки. Протягом найближчих десятиліть зірки будуть сходитися все ближче, поки остаточно не зіллються.

V Sge спалахне, перетворюючись на єдиний об'єкт з білим карликом в якості ядра, оточеного шаром водню, в якому на якийсь час стартують термоядерні реакції, - та обширною оболонкою розрідженого газу. Очікувати цього можна у часовому проміжку між 2067 та 2099 роком. Зірка буде сяяти більше місяця і, за оцінками дослідників, стане рекордно яскравою новою за останні десятиліття.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше астрономи за допомогою Дуже великого телескопа виявили біля білого карлика – залишків сонцеподібної зірки – гігантську планету. Планета знаходиться так близько до зірки, що втрачає свою атмосферу, яка утворює навколо зірки газовий диск.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі