Загрози віртуальності

Поділитися
У повсякденному житті кожна людина, турбуючись про власну безпеку, дотримується безлічі правил. Віртуальний світ у цьому плані мало відрізняється від реального, тому, потрапляючи в нього, не слід забувати про правила реального життя.

З появою нових технологій у людства з'явилися й нові проблеми - наприклад, як уберегтися від підступного Інтернету. Саме з цією метою європейська спільнота щорічно в другий вівторок лютого відзначає День безпечного Інтернету.

У повсякденному житті кожна людина, турбуючись про власну безпеку, дотримується безлічі правил: уникає темних підворіть пізно ввечері, переходить дорогу на зелене світло, обачно ставиться до незнайомців і т.п. Віртуальний світ у цьому плані мало відрізняється від реального, тому, потрапляючи в нього, не слід забувати про правила реального життя.

Як і в реальному житті, найбеззахисніші перед загрозами віртуального дорослого світу діти. Так, згідно зі статистикою, 96% юних українців віком від 10 до 17 років користуються Інтернетом. При цьому 51% їх не має жодного уявлення про загрози, які там чатують.

Дослідження, проведене в Гарвардському університеті, виявило три найпоширеніших реальних загроз віртуального світу:

- сексуальні домагання;

- кіберагресія;

- доступ до шкідливого й нелегального контенту (популяризація порнографії, віртуальних наркотиків, суїциду тощо).

Одна з відносно нових для підростаючого покоління загроз - кібербулінг, віртуальний терор, найчастіше підлітковий. І якщо в реальному житті за скривджену дитину хтось заступиться, то в Інтернеті вона полишена сама на себе. Загрози і приниження однолітків можуть серйозно травмувати психіку.

Однак не тільки діти стають об'єктами таких кібератак. Тролінг (розміщення провокаційних повідомлень із метою викликати флейм, конфлікти між учасниками, взаємні образи тощо) націлений, швидше, на дорослих. І останнім часом нерідко стає одним зі способів ведення інформаційних воєн.

Не менш небезпечні для користувачів мережі й кібершахраї, спамери, фішери - паразити, які можуть зіпсувати життя, вкравши особисті дані з метою використання з корисливою метою. Згідно з "Індексом комп'ютерної безпеки Microsoft", який щорічно вимірює рівень безпеки онлайн-поведінки користувачів понад 20 країн, через фішинг та інші форми інтернет-шахрайства користувачі втратили понад 5млрд дол., через зіпсовану онлайн-репутацію - майже 6 млрд. У цілому фінансові втрати через різні загрози в мережі становлять 23 млрд. на рік.

І хоча фахівці постійно розробляють механізми боротьби з такими злочинами, цікаво, що для власної безпеки роблять самі користувачі.

Богдан, 17 років, студент: "Намагаюся не реєструватися на сумнівних сайтах, розміщених на непопулярних доменах. Маю дві е-мейл адреси: одну - для реєстрації на сайтах, пов'язаних із купівлями та розвагами, другу - для навчання, роботи і банківських рахунків. Таким чином, знижується ризик зламування моїх рахунків. Не пишу в соціальних мережах того, що допомогло б комусь знайти місце мого мешкання, дізнатися, що роблю і де навчаюся. Намагаюся спілкуватися онлайн тільки з тими, з ким знайомий у реальному житті".

Олександр, 24 роки, дизайнер зовнішньої реклами: "Не відвідую неперевірених сайтів, не переходжу за незрозумілими посиланнями, отриманими в соцмережах. Не встановлюю програм чи додатків, у надійності яких не впевнений. Якщо все-таки підчепив якусь капость, якої не може вбити антивірус, - переустановлюю ОС".

Юлія, 26 років, офіціантка: "Намагаюся качати файли з перевірених сайтів і не заходити туди, де гіпотетично можуть бути віруси. Не залишаю в публічному доступі свої особисті дані. Намагаюся в соцмережах не звертати уваги й не відкривати/заходити на розсилки, рекламу. Не заходжу в контакт із підозрілими акаунтами. Оберігаюся... так, по суті, крім антивірусів, ніяк. Хіба що покладаюся на жіночу інтуїцію!"

За даними дослідження "Майкрософт Україна", у більшості українців надто легко виманити пароль від пошти чи особисті дані. Тільки 8% українських користувачів знають, як захиститися від кіберзагроз. Решта 92% мають лише базові уявлення про комп'ютерну безпеку.

Онлайн-опитування, проведене в Європейському Союзі, свідчить: свій профіль у соціальних мережах мають 38% 9-12-річних та 77% 13-16-річних, які користуються Інтернетом. 56% батьків не знають про те, що їхня дитина постраждала від кібербулінгу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі