Ванга була сліпа, а не психічно хвора - Соціум - dt.ua

Ванга була сліпа, а не психічно хвора

28 грудня, 2015, 00:00 Роздрукувати Випуск №50, 28 грудня-15 січня

Знаковою фігурою серед провидців є Ванга. Про її здатність передбачати майбутнє не знають нині хіба що немовлята. Нібито пророцтва відомої болгарської провидиці після її смерті обов'язково з'являються в медіапросторі під час жахливих подій (катастроф, воєнних конфліктів тощо). У ці дні Інтернет рясніє "її" передбаченнями на 2016 рік.  

 

Настає Новий рік, і всі ми сподіваємося, що здійсняться наші надії і побажання. 

І, як завжди, напередодні свята в ЗМІ з'являються прогнози на майбутнє. Зазвичай вони стосуються війни і миру, економічної і політичної ситуації в країні й світі. Тим, хто не цікавиться прогнозами політологів та економістів, пропонуються численні передбачення і пророцтва. 

Знаковою фігурою серед провидців є Ванга. Про її здатність передбачати майбутнє не знають нині хіба що немовлята. Нібито пророцтва відомої болгарської провидиці після її смерті обов'язково з'являються в медіапросторі під час жахливих подій (катастроф, воєнних конфліктів тощо). У ці дні Інтернет рясніє "її" передбаченнями на 2016 рік.

Російська пропаганда

За російськими джерелами, на початку 2016 року Україну очікують глибока криза і третя революція. Згідно з одними, війна закінчиться і буде спроба поєднати обидві країни. Згідно з іншими, у нашій країні посилюватимуться розбрат, безробіття, корупція і народна ненависть до уряду. Оскільки Європа й Америка самі потерпатимуть від лих, допомоги від них Україні годі сподіватися.

Світ очікує глобальна економічна криза — аж до розпаду Європейського Союзу. Європу спустошать війни й епідемії. Через політичну ситуацію і масові зворушення не витримає й Америка, яка потерпатиме до того ж і від стихійних лих. 

Лідерство на світовій арені перейде до Росії і Китаю. Буде створено потужну коаліцію для протистояння Заходу. Російська економіка почне стрімко розвиватися, реалізується нарешті її прагнення стати наддержавою. Загальна криза лише злегка зачепить Росію, а катаклізми, стихійні лиха й великі втрати зовсім її обійдуть. Росія почне об'єднувати народи, які проситимуть її заступництва.

Апокаліптичних картин майбутнього року для світу загалом я не переповідатиму, а про народження в Росії месії — і поготів нецікаво й абсурдно.

Це щодо текстів. Що ж до відео, то Інтернет захлинається від неякісних відеороликів, а телебачення від програм аналогічного змісту, який посилюється добором відеоряду, коли кадри хроніки з Вангою (картинка без звуку) перемежовуються кадрами нинішніх воєнних конфліктів (вибухів, згарищ, поранених дітей, убитих мирних людей тощо). Макабричність підсилює тривожна музика, а відповідний голос за кадром навіює потрібні ідеї, впливаючи на розум і свідомість.

Наприклад, закадровий текст одного з таких фільмів розповідає про майбутню світову війну: "На вопрос о начале третьей мировой Ванга ответила: "…нескоро… еще Сирия не пала. Когда Сирия падет, ждите великую войну между Западом и Востоком. Еще Сирия не пала. Сирия рухнет к ногам победителя, но победителем окажется не тот". 2011-й год Ванга назвала переломным для человечества: "Весной на Востоке начнется война, которая через 5 лет разрушит Европу. Когда Европа опустеет, никто там жить не будет. 2016-й год. Пустая Европа. Холодная. Зло вырвется из-под земли и разрушит все".

Дещо прокоментуємо в цьому тексті. Справді, в деяких джерелах згадується, що у своїх пророцтвах Ванга казала про Сирію, але в іншому контексті: "Людству вготоване ще багато катаклізмів і бурхливих подій. Зміниться і свідомість людей. Настають важкі часи, людей розділятиме їхня віра. Прадавнє вчення прийде в світ. Мене питають, коли те станеться, чи скоро? Ні, нескоро. Ще Сирія не впала…" 

Це продуманий хід пропагандистської машини: 1) зробити Арабську весну точкою відліку, 2) налякати людей третьою світовою (а раптом?..), 3) показавши здійснення пророцтва 2011 року, підвести до думки, що в 2016-му неминучими будуть воєнні конфлікти. 

А тим часом у пророцтвах Ванги взагалі немає дат, і про 2011 рік ніколи не йшлося. Вона була релігійною жінкою, і її можливі передбачення долі людства містили загальновідомі біблійні теми (негаразди, стихійні лиха, моральну деградацію тощо). 

Ванга працювала з людьми, передбачала їхні долі і не робила "глобальних прогнозів". У приватних розмовах вона могла щось сказати, беручи до уваги ситуацію, що склалася. Але таких передбачень було небагато, і вони не стосувалися подій у сучасному суспільстві.

До речі, згідно з деякими джерелами, Ванга пророкувала, що після 2000 року не буде ніяких катастроф, і людство очікує тисяча років миру й добробуту... 

Болгарські вчені ще за життя Ванги досліджували її феномен і дійшли висновку, що передбачення провидиці справджувалися приблизно на дві третини.

Наша відповідь Чемберлену?

На українських інтернет-ресурсах з'являються твори невідомих авторів, що за змістом протилежні російській пропаганді. Ідеться про закінчення війни в 2016 році, громадянську війну в Росії, яка завершиться перемогою повсталого проти влади народу. І так само тиражується пророцтво Ванги 1993 року, що свого часу несподівано "знайшлося в Мережі", і "йому вже 4 роки".

"Возле красной стены, на такой же площади мертвого Владимира вынут и закопают. Живого Владимира приведут и посадят. Был склеп, теперь там тюрьма. И будут там его держать днем привязанным к ложе.

А ложе то будет и не кровать совсем, а бочка из-под нефти, чтобы не мог он на ней лежать, а только сидеть мог. А чтобы не околел он на железе, будут ту бочку газом подогревать, как кастрюлю на плите.

И превратится бывшее святилище безбожников в зловонную клоаку, ибо нужду свою справлять днём только в одежды Владимир сможет.

И будут говорить многие: Чего возжелал другим ты, то и с тобой случилось.

И очередь людей стоять будет с носами зажатыми. Смотреть на него. Но не за деньги. Всякий входящий в сидящего плевать будет. А узнику будут только хлеб давать, воды давать не будут. Будет он пить вместо воды слюну людскую. А хлеб промакивать солью со лба своего.

Но будут иные люди не только плевать, но и кидать в сидельца часами тяжёлыми. А те из них, что брильянтами украшены, будут больно ранить. И кожу его и душу.

Ведь многих кидающих он знал и из грязи поднял.

И печальна будет судьба тех, кто приехал на дорогой машине и не кинул в живого Владимира часами дорогими".

Ця підробка не витримує жодної критики.

1. У тексті вказано знакове місце — "біля червоної стіни" на "такій самій площі", склеп (тобто місце поховання), ключове ім'я — Володимир і поняття "газ" і "нафта". Це підводить читача до певних думок.

2. Змальована картинка нагадує відео 2006 року з ув'язненням Саддама Хусейна. Вона має викликати в читачів, які не люблять ув'язненого, почуття зловтіхи й торжества справедливості, а в інших — страх перед неминучістю долі й злість до тих, хто з нього знущається. Обидві емоції згубно впливають на свідомість. У першої групи радість від страждань ненависної особи посилює внутрішній негатив та агресію. А другу групу гідність (або помста) змушує йти на захист патрона і підтримувати війну. 

3. Дикунська мова тексту має сприяє розумінню, що це справді пророцтво. Вочевидь, автор не читав книг про Вангу і не знайомий з її передбаченнями, тому уявляє її темною і неграмотною. Адже в його уявленні пророки саме такими й повинні бути. Справжні слова Ванги говорять про її релігійність, але адекватність. Вона ніколи так не розмовляла. І з людьми спілкувалась при здоровому глузді й тверезій пам'яті. Вона була сліпа, а не психічно хвора, що впадає в транс і говорить не відповідаючи за свої слова.

4. Особливо намудровано в останній частині тексту, де у Володимира кидають годинниками. Витоки ідеї очевидні — біблійна кара закидати камінням звинуваченого. Для полегшення долі приреченого обираємо годинники? Наскільки коштовними вони мають бути, щоб можна було ними кидатися? Та, мабуть, у цьому є сенс… Якби всі охочі кидали китайські вироби, гора виросла б дуже велика. Як відомо, громада плюне — одного втопить… А на коштовні не у всіх вистачить грошей. Тому кидатиме еліта на дорогих авто. Тобто таке собі покарання—знущання—кепкування. Певно, тут заговорила підсвідомість автора, видавши його особисте ставлення до коштовних автівок і речей…

Ще хочеться запитати, яке нам діло до Володимира? У кожного своє життя. Тому робімо кращою свою країну, тоді й майбутнє не буде таким жахливим і водночас жалюгідним, як його змальовує пропаганда сусідньої держави.

Усі "пророцтва Ванги" останніх років не мають жодного стосунку як до неї самої, так і до дійсності. Згадується відомий діалог з фільму "Собаче серце".

"Преображенский: …И Боже вас сохрани — не читайте до обеда советских газет.

Борменталь: Да ведь других нет.

Преображенский: Вот никаких и не читайте. Вы знаете, я произвел 30 наблюдений у себя в клинике. И что же вы думаете? Пациенты, не читающие газет, чувствуют себя превосходно. Те же, которых я специально заставлял читать "Правду", — теряли в весе. Мало этого. Пониженные коленные рефлексы, скверный аппетит, угнетенное состояние духа".

Від себе додам: не дивіться телевізора і фільтруйте Інтернет!..

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №47, 7 грудня-13 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво