Благодійність крізь призму об'єктива

Поділитися
Фотоконкурс "Благодійність крізь призму об'єктива" стає своєрідним індикатором тих процесів та трендів, які відбуваються у вітчизняному секторів благодійності за рік.

Сьогодні благодійний сектор в Україні вже досить розвинений, і сформувати єдину картинку справ сучасних благодійників не так просто. Тому особливо актуальним стає донесення інформації через мистецтво та образи, які здатні вплинути на людину й залишитися в пам'яті. Саме з метою такої візуалізації наприкінці 2013-го Український форум благодійників (УФБ) під патронатом Національної спілки фотохудожників України вчетверте провів Всеукраїнський фотоконкурс "Благодійність крізь призму об'єктива". Голова правління Національної спілки фотохудожників України Едуард Странадко вважає, що "фотоконкурс має не лише гуманістичну складову, а й за художньою якістю робіт не поступається багатьом художнім та документальним конкурсам в Україні".

За чотири роки організатори отримали понад 1500 фотографій, надісланих із різних куточків України. Учасниками конкурсу можуть бути фізичні особи (любителі та професіонали мистецтва фотографії) або юридичні особи (благодійні фонди, благодійні й громадські організації, бізнес-компанії, які реалізують соціальні програми тощо). Для того, щоб професіонали й аматори були в рівних умовах, до складу журі, покликаного оцінювати надіслані роботи, завжди запрошуються як фотографи, так і представники благодійних та громадських організацій.

До складу журі у різні роки долучалися такі відомі фотомитці як Ігор Гайдай, Юрій Косін, Едуард Странадко. До журі входили також представники МФ "Відродження", Фонду Ч.С.Мотта, Міжнародної громадської організації Центр "Джойнт", БФ Ріната Ахметова "Розвиток України", Благодійної фундації "Відкриті серця України", а також представники корпоративного сектору.

Переможці обираються за номінаціями, які дозволяють побачити багатогранну благодійність. Це і доброчинні ініціативи в освіті, і підтримка спортивних проектів, і благодійні починання в громаді, і робота волонтерів, і самовідданість у сфері охорони здоров'я. Номінація "Благодійність очима дітей" дає змогу дітям представити власний погляд. Найбільш чисельною зазвичай є номінація "Благодійність та соціальний захист", - у 2013 р. кількість поданих на неї фоторобіт становила 23% від загальної кількості. Соціальна незахищеність населення спонукає до появи різноманітних проектів, що, своєю чергою, відображається у роботі фотографів.

За результатами фотоконкурсу формується однойменна фотовиставка, яка впродовж трьох останніх років побувала більш ніж у 20 містах України - від Чернівців та Львова до Херсона та Сімферополя. У 2012-му фотовиставку було представлено також у стінах Верховної Ради і Кабміну.

Пазли благодійності

Особливість конкурсу - спеціальна умова для учасників: надсилати фотороботи разом із невеличкою історією, яка описує суть благодійної ініціативи, акції або події. Таким чином фотоконкурс "Благодійність крізь призму об'єктива" стає своєрідним індикатором тих процесів та трендів, які відбуваються у вітчизняному секторів благодійності за рік, завдяки якому можна підбивати підсумки року, відстежувати найбільш болючі для українців проблеми, а також соціальні інновації та підходи, які впроваджуються благодійними фондами й організаціями, приватними благодійниками, компаніями для їх вирішення.

Чотири роки тому переважна більшість робіт першого конкурсу стосувалася дітей-сиріт, тяжкохворих, дітей з обмеженими можливостями, а також людей похилого віку. Перші обличчя благодійності були сповнені болю, туги, відчуття безвихіддя та безсилля. Сьогодні на світлинах уже з'явилася надія. Фотографії, які надходять, наприклад, до номінації "Благодійність у сфері охорони здоров'я", демонструють боротьбу маленьких пацієнтів із недугою. На них можна бачити результати роботи благодійних фондів, завдяки яким рятуються сотні немовлят по всій країні; роботу волонтерів, котрі радістю, сміхом та своєю увагою долучаються до перемоги над хворобою.

На роботах у номінації "Благодійність та соціальний захист", до якої завжди надходили дуже сумні фото, нинішнього року можна побачити волонтерів, працівників фондів, які проводять із людьми, котрі цього потребують, різну творчу терапевтичну роботу: барабанну, майстер-класи з орігамі, уроки стріт-арту й поезії, гри на старовинних українських інструментах тощо. "Через світлини я маю змогу розповісти багатьом людям про те, як можна допомагати дітям із особливими потребами, - ділиться учасниця фотоконкурсу Марина Яременко. - Можу розповісти, що це звичайні діти, які потребують трішечки більше нашої уваги та турботи; про центр "РОДИНА": він є прикладом того, як батьки можуть самі організуватися і створити умови для розвитку та спілкування своїх дітей; і про тих, хто йому допомагає. Як дитячому та сімейному фотографу мені легко фотографувати таких дітей. Я приходжу до них на заняття чи на святкові події, знаходжу спільну мову або спостерігаю за тим, що вони роблять. Інколи беру з собою своїх двох дітей. Я була безмежно щаслива, коли дізналася, що мої роботи посіли друге та третє місце, ще й тому, що отримані грошові премії підуть на підтримку центру "РОДИНА".

З'являються на фотографіях і нові теми, про які згадують нечасто. Символічно, що переможцем конкурсу стала фотографія, котра порушує одну з таких тем: життя і виховання дітей, народжених за колючим дротом. Мало хто знає, що в Україні існують тюремні дитячі садочки - там живуть і виховуються діти, котрі з'явилися на світ, коли мама вже отримала строк. Завдяки підтримці Швейцарського бюро співробітництва в Україні Чернігівська виправна колонія №44 стала першою в нашій країні, де було реалізовано проект на спільне перебування матері з дитиною та обладнано 11 кімнат для спільного проживання засуджених жінок разом зі своїми дітьми. Автор роботи "Дитинство за колючим дротом", Андрій Нестеренко, який отримав золоту медаль Національної спілки фотохудожників України, розповідає, що вже понад чверть століття робить соціальні фото. "Виїжджаючи у відрядження, обов'язково готую одну зйомку з центру реабілітації інвалідів або благодійного фонду. Знайомлюся з людьми та їхнім побутом, проблемами. Понад 25 років займаюся зйомкою соціальної теми. У деяких містах завдяки цій діяльності вже з'явилися добрі друзі. На мій погляд, для таких людей важлива не так матеріальна частина благодійності, як спілкування на рівних та участь. Ставлення до таких людей змінюється на краще. Але, на жаль, не з боку держави", - розповідає переможець.

Номінація фотоконкурсу "Підтримка громадських ініціатив" зазвичай представляла роботи з різних публічних спортивних заходів, які мали певну благодійну мету, на кшталт пробігів, походів, велозмагань тощо. Нинішнього року робота, яка отримала спеціальний приз номінації, присвячена публічній громадській акції "Приречені", коли 100 пацієнтів із бавовняними мішками на головах та зашморгами на шиях вишикувались навпроти будівлі Кабміну під барабанний дріб, що символізує кару. Таким чином урядовці змогли побачити, на що вони прирікають хворих, котрі потребують лікування. Під час акції до пацієнтів вийшли представники влади, які запевнили, що найближчим часом буде підписано та профінансовано Державну програму протидії вірусним гепатитам.

У номінації "Благодійність у громаді" нинішнього року представлено фотографію "Якісне молоко - здорові діти", присвячену діяльності МБО "Добробут громад", один із ключових принципів якої - передача у дар тварини - дає можливість реципієнтам потім самим виступати в ролі "донорів". Наприклад, передати перший приплід подарованої тварини жіночої статі. Так створюється естафета, яка охоплює ще більшу кількість членів громади.

Члени журі, професійні фотографи відзначають, що фотоконкурс "Благодійність крізь призму об'єктива", як найкращий із українських тематичних конкурсів, є й одним із найскладніших. "Фотоконкурс, а потім прекрасна фотоекспозиція, що формується за його результатом, - дуже потрібні для максимального поширення інформації про благородну діяльність багатьох фондів і волонтерів. Тому дуже хочеться, щоб із-поміж фотографів-благодійників виросли нові таланти, які б допомогли своїми досконалими фотороботами відродити українську документальну фотографію у кращій своїй іпостасі", - зазначає заступник головного редактора журналу Photographer та член журі фотоконкурсу Олександр Жилін.

З березня 2014 р. фотовиставка "Благодійність крізь призму об'єктива" розпочне свою подорож регіонами України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі