ЗРОБІТЬ ПОДОРОЖ ПРИЄМНОЮ

Поділитися
Ось і настало довгоочікуване літо. Саме час відпочити. Відпустки в більшості з нас не надто тривалі, тому не хочеться втрачати жодного дня...

Ось і настало довгоочікуване літо. Саме час відпочити. Відпустки в більшості з нас не надто тривалі, тому не хочеться втрачати жодного дня. Щойно встигнувши зачинити за собою двері офісу, відразу пакуємо валізи і мчимо на вокзал, в аеропорт, на автостанцію. Та чи правильно це?

На думку фізіологів, будь-яка подорож, навіть найприємніша, це завжди стрес. Тому, вирушаючи у далеку поїздку відразу після напруженої роботи чи навчання, ми фактично нагромаджуємо стреси й піддаємо організм подвійному, а то й потрійному навантаженню.

— У відпочинок, як у холодну воду, слід входити плавно і поступово, а не стрибати з ходу. Особливо це важливо для дітей та підлітків. Чимало батьків намагаються відпровадити дітей на море або в гори відразу ж після складання іспитів. Не рекомендую цього робити. Спочатку нехай спокійно відпочинуть тиждень удома чи на дачі, — вважає старший науковий працівник лабораторії гігієни дитинства Інституту гігієни та медичної екології Галина Єременко. — Адже за зиму організм утомився, відвикнув від фізичної праці, різкий перехід до іншого способу життя небажаний. Для початку будуть корисними піші прогулянки околицями, купання в річці. А потім можна вирушати й у тривалішу подорож. Майте на увазі, до будь-якої поїздки, хоч би якою комфортною вона здавалася, слід підготуватися старанно. Тому для початку подумайте, який вид транспорту найбільше підходить вам та вашим близьким. Враховуйте при цьому не лише економічні можливості, а й стан здоров’я усіх членів сім’ї.

Зрозуміло, найдешевше і найзручніше їхати власним автомобілем. У цьому випадку мандрівники не залежать від розкладу, можуть самі вирішувати, де зупинитися. Та слід врахувати: водію-початківцю сідати за кермо не слід. Помилка — і відпустка обернеться аварією. Серйозною перепоною до такої подорожі може послужити вік дітей. Хоча подекуди вважають, що подорожувати можна навіть із немовлям, — не варто ризикувати. Адже малюкам доведеться тривалий час дихати пилом і вихлопними газами. Крім того, не завжди в дорожньо-польових умовах є можливість купатися, змінювати білизну, мити руки. Влітку всередині салону може бути дуже спекотно, а якщо відчинити вікна — виникає протяг. Навряд чи малюкові будуть приємні дорожна тряска, різкі сигнали машин, напевно він вередуватиме, погано спатиме, втратить апетит. Дорожній стрес може звести нанівець весь ефект наступного оздоровлення на морі або в горах. Чи варто піддавати дитину такому випробуванню? На думку медиків, у дошкільному віці важливіше, щоб діти добре висипалися, відпочивали, правильно та регулярно харчувалися. Тому набагато розумніше підшукати приємне місце відпочинку неподалік дому. А ось дітям семи-восьми років далека подорож може бути корисною, а незручності з надлишком компенсуються емоційними враженнями. Потрібно лише робити часті зупинки, даючи всім членам сім’ї можливість подихати свіжим повітрям і розім’ятися. Дуже важливо також правильно організувати харчування. Навіть якщо в машині є холодильник із «сухим пайком», слід хоча б один раз на день харчуватися гарячою їжею. Вибирайте хороші кав’ярні та ресторани й замовляйте ті самі страви, до яких ви звикли вдома: супи, борщі, салати, молочні каші. Різкий перехід на незвичну їжу, та ще й в не найкомфортніших умовах, може призвести до проблем зі шлунком та кишечником. І ще: хоч би як хотілося швидше добратися до місця відпочинку, обов’язково потрібно зупинитися на ночівлю. Це дасть змогу відпочити водію та пасажирам.

Подорож у комфортабельному автобусі з кондиціонером дозволить легше витримати спеку. Однак стежте, щоб перебування в салоні не перевищувало двох-трьох днів. Зараз популярні автобусні тури, коли туристи тижнями живуть в автобусах, об’їжджаючи кілька країн поспіль. Вони сплять у незручних кріслах, заощаджують на готелях, але можуть зашкодити своєму здоров’ю. Тривале сидіння в незручній позі може призвести до серйозних проблем із ногами, хребтом, із травленням. Кращий варіант поїздки — чергування автобуса, піших екскурсій, і обов’язково ночівля в готелях, у звичному для нас «горизонтальному» положенні.

Одним із найзручніших і відносно недорогих засобів пересування залишається потяг. Та все-таки і тут є обмеження. З поїздкою варто почекати, якщо хтось із членів сім’ї нещодавно переніс серйозне захворювання і ще не остаточно одужав. Не рекомендується подорожувати й жінкам на другій половині вагітності: дорожня тряска, вібрація можуть спровокувати передчасні пологи. Втім, зміна звичної обстановки, дискомфорт і зміна режиму можуть уплинути навіть на здорову людину. Як же бути, якщо хтось із близьких занедужав прямо у вагоні потяга?

— Насамперед не намагайтеся будь-що перетерпіти до прибуття додому, — радить завідуюча медпунктом вокзалу станції Київ—Пасажирський Марина Сербіна. — Система допомоги пасажирам у нас добре налагоджена. На всіх станціях по ходу потяга є фельдшерсько-акушерські пункти, а в великих містах — і лікарські. Якщо пасажир почувається зле, слід звернутися до провідника чи начальника потяга, вони зв’яжуться з найближчим медпунктом. На першій же зупинці допоможуть медики, дадуть рекомендації. Якщо нічого серйозного немає, продовжите мандрівку, але якщо стан хворого потребує термінового оперативного втручання, приміром у нього апендицит, виразка шлунку, пасажира знімуть із потяга і госпіталізувають до найближчої лікарні. Там він перебуватиме, аж доки стан стабілізується. Ці послуги безплатні, незалежно від громадянства та місця прописки. Таке положення діє у всіх країнах СНД. І самому хворому, і членам сім’ї, якщо їм доведеться передчасно зійти з потяга разом із ним, необхідно проставити відповідні позначки у квитках, і подальшу подорож вони можуть продовжити пізніше за тими самими проїзними документам. Щодня до нашого медпункту по допомогу звертаються до 70 чоловік. Найчастіше фіксуємо захворювання серцево-судинної системи, розлади шлунково-кишкового тракту, травми. Щоб уникнути отруєнь, не беріть у дорогу швидкопсувні продукти — варені ковбаси, рибу, компот, сир. Продуктовий набір мандрівника має складатися з кусня сала, хліба, добре промитих фруктів та овочів. Із напоїв добре б обмежитися мінеральною водою, чаєм та кавою. «Міцні напої» у транспорті загрожують травмами. Обов’язково прихопіть аптечку, куди слід покласти: бинт і вату, антисептики, серцеві та знеболюючі засоби, спазмолітики, засоби від закачування й ліки, які ви або члени сім’ї приймаєте постійно. Якщо ж аптечки не виявилося, зверніться по допомогу до провідника, у нього має бути запас необхідних медикаментів.

Подорож у літаку вважається вершиною комфорту. Швидко, зручно, безпечно. Однак і тут є свої особливості. Світова статистика свідчить — близько 20 тисяч пасажирів щомісяця звертаються на борту по медичну допомогу. Приблизно три чверті з них турбують стюардес через дрібниці, але решті справді допомога потрібна. Які ж недуги підстерігають нас на борту сучасних авіалайнерів?

Суто повітряні слабкості пов’язані з дегідратацією, тривалим нерухомим сидінням і зниженим вмістом кисню в салоні. Першими дискомфорт відчувають сердечники, люди з хронічними легеневими захворюваннями й ті, хто вирушає в політ з ангіною. Не рекомендують летіти з нежитем, кашлем. Через перепад тиску інфекція може переміститися з носоглотки в середнє вухо, у результаті виникне біль у вусі. Цей стан так і називається — «аероотит». У групі ризику — люди з невилікуваними зубами. Через перепад тиску у повітрі зубний біль значно посилюється. Отже, завчасно відвідайте стоматолога.

Найбільш небезпечний «синдром економічного класу». Всерйоз про нього заговорили кілька років тому, після трагічного інциденту з британською туристкою, яка летіла додому з Австралії. По прибутті в аеропорт Хітроу, у Лондоні, їй стало зле, вона знепритомніла й раптово померла. Смерть 28-річної жінки лікарі пояснили тим, що тривале перебування в кріслі літака у сидячому положенні зменшило циркуляцію крові в судинах ніг, і це послужило причиною виникнення тромбу у вені нижньої кінцівки. Тромб викликав порушення функції дихальної системи, а відтак — раптову смерть. Зрозуміло, такі історії відбуваються нечасто. І все-таки до перельоту слід підготуватися серйозно. Запам’ятайте: ризик утворення тромбів підвищується в тих, хто страждає на варикозне розширення вен, серцево-судинні захворювання, нещодавно переніс хірургічні операції, переломи кінцівок. Авіапасажири обмежені в русі набагато більше, ніж решта категорій мандрівників. Їм доводиться тривалий час сидіти в одній і тій самій позі з зігнутими ногами. Особливо важко пасажирам економічного класу, адже найжорсткіші і найвужчі крісла розміщені саме тут. Неприємні відчуття допоможуть зняти спеціальні еластичні гольфи, панчохи чи колготи. Крім того, під час тривалих перельотів не соромтеся підвестися з крісла, потупцяти на місці й походити по салону. Коли сидите — намагайтеся змінювати позу, ворушити ногами, але не перехрещуйте їх надовго. Під час польоту потрібно пити багато рідини, уникаючи кави та спиртних напоїв. Достатня кількість — одна, дві склянки води на годину. Майте на увазі: тромбоз може дати про себе знати протягом місяця після польоту. Тому якщо помітите, що шкіра на ногах почервоніла, з’явилися тупі болі нижче коліна чи підвищилася температура — зверніться до лікаря й повідомте його, що здійснили тривалий переліт.

На думку фахівців, будь-яку подорож, незалежно від вибраного транспорту, можна зробити приємною і безпечною. Головне — добре продумати поїздку й підготуватися до неї заздалегідь.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі