Як заробити під час канікул?

Поділитися
Згідно з даними Держкомстату, торік під час канікул працювало 350—370 тисяч підлітків. Цього літа варто очікувати збільшення бажаючих потрудитися...

Згідно з даними Держкомстату, торік під час канікул працювало 350—370 тисяч підлітків. Цього літа варто очікувати збільшення бажаючих потрудитися. Педагоги і батьки ставляться до цього позитивно: адже далеко не кожна сім’я здатна забезпечити тримісячний організований відпочинок своєму чаду. Як правило, перебування у таборі або на турбазі триває два-чотири тижні, після чого діти самі розпоряджаються своїм часом. І влаштуватися на роботу набагато корисніше, ніж байдики бити. Тільки ось як знайти гідне заняття?

Як свідчить опитування, проведене вченими Українського інституту соціальних досліджень, середній вік початку трудової діяльності становить приблизно 12 років. Найчастіше підлітки пояснюють своє бажання працювати так: «хочу допомогти батькам», «відчути себе самостійним», «набратися досвіду» і «заробити на кишенькові витрати». При цьому не має великого значення, наскільки успішно вони вчаться у школі: працювати однаково прагнуть і відмінники, і трієчники. Матеріальне становище батьків теж не є вирішальним чинником. Школярі і з бідних, і з заможних сімей готові працювати за однаково скромну винагороду. Матеріальний інтерес у цьому віці не головний — більшості хочеться спробувати дорослого життя, заробити хоч і невеликі, але «свої» гроші й розпоряджатися ними на власний розсуд.

— Проблема пошуку роботи особливо актуальна для хлопчиків, — вважає психолог Ганна Онищенко. — Згідно зі статистикою, вони працюють під час канікул удвічі частіше за своїх ровесниць. Дівчатам цілком достатньо займатися домашнім господарством, допомагати в кухні або на городі. А юнаки передусім прагнуть утвердитися у соціумі. Будь-яка робота, хай навіть тяжка і малооплачувана, підносить їхній престиж у власних очах. Ставати дітям на заваді і силоміць садити їх за підручники не має сенсу. В такому разі вони просто шукатимуть можливість заробляти нелегальним шляхом — почнуть мити машини, збирати порожні пляшки, макулатуру, кольорові метали тощо. Такі заробітки можуть викликати небезпечні наслідки. Наприклад, щоб роздобути металобрухт, підлітки спускаються в каналізаційні колодязі та люки, залазять у трансформаторні будки. Серед «збирачів» щомісяця фіксуються сотні травм і уражень струмом. Краще допомогти дитині знайти справу до душі. Насамперед раджу відвідати місцевий центр зайнятості та соціальної служби для молоді. З початку літа тут зазвичай формується банк вакансій для школярів. Інформацію надають безплатно, до того ж усіх охочих консультують психолог і юрист. Не відмовляйтеся від їхніх послуг: підлітку, особливо якщо він працевлаштовується вперше, стане у великій пригоді порада фахівця. Нехай розгляне всі наявні вакансії, зважить свої сили й можливості і сам вибере, що йому найбільше підходить.

Куди ж може влаштуватися сучасний підліток? У Білоцерківській соціальній службі для молоді мені повідомили, що на початок червня є вакансії розповсюджувачів газет і книжок. Схема працевлаштування проста: підлітки одержують адреси й телефони роботодавців, після чого вирушають на співбесіду. Зазвичай фірми просять пред’явити письмовий дозвіл працювати від батьків або опікунів неповнолітніх. За бажання оформляється контракт або угода з фірмою, в яких чітко прописуються основні умови: тривалість робочого дня, обов’язки, сума винагороди тощо. На думку психологів, торгівля газетами — відмінне заняття для підлітків. Це цікаво і пізнавально: щодня потрібно переглядати свіжу пресу, аналізувати події, виділяти основні публікації. І не біда, якщо ваш нащадок приходить додому захриплим після того, як кілька годин підряд викрикував анонси найцікавіших статей. Зате в нього з’являться навички спілкування з найрізноманітнішими людьми, він стане більш розкутим і впевненим у собі.

Діти від 12 до 16 років можуть підробляти рекламними агентами. У їхні обов’язки зазвичай входить роздача листівок та проспектів на вулицях або «ходяча реклама». Декому щастить улаштуватися в офіс. Тут трохи інша специфіка: треба обдзвонювати підприємства й умовляти їх дати рекламу. Зарплати як такої немає, підліток одержує 15—20% від угоди. Варто брати до уваги те, що літо — «мертвий сезон», клієнтів не так і багато, тому заробітки не дуже високі. Проте підліток зможе набути досвіду й навичок роботи в агентстві, побачить життя сучасного підприємства зсередини, а можливо, зуміє зав’язати ділові контакти. Як свідчить досвід, підлітки часто повертаються на те місце, де успішно працювали минулого літа. І трапляється, що до випускних іспитів у них уже є точне уявлення про фах, який вони хотіли б опанувати, і навіть майбутнє місце роботи.

Тим, хто ще не визначився з вибором, психологи радять спробувати себе в кількох професіях. Сильним і фізично розвиненим юнакам підійде посада кур’єра. Доведеться багато рухатися, зате є можливість добре вивчити місто, виробити дисципліну й уміння точно розраховувати час у дорозі. Корисно також брати участь у різноманітних екологічних акціях — наприклад, очищенні міста від сміття, прибиранні пляжів. Ближче до кінця літа в центрах зайнятості зазвичай з’являються заявки від сільськогосподарських підприємств: збирання і переробка овочів та фруктів. Буде непогано, якщо підліток попрацює у різних сферах діяльності й визначить, де йому цікавіше.

Ті, хто мріє про «дохідне місце», часто йдуть у приватні фірми, причому не укладають ніяких договорів та угод, покладаючись лише на усні обіцянки роботодавця. Незаперечні плюси нелегального працевлаштування: досить широкий вибір спеціальностей і вищі заробітки. Зате праця тут, як правило, тяжча і триваліша, до того ж немає ніякого контролю з боку державних органів.

Школярі, котрі добре володіють комп’ютером, можуть улаштуватися в Інтернет-клуб. Власники охоче беруть на роботу підлітків, яким платять набагато менше, ніж дорослим. Зазвичай вони стежать за тим, щоб відвідувачі не перевищували відведеного їм часу, і консультують користувачів з усіх технічних питань. Робочий день тут може тривати 12—14 годин, оплата — 15—20 гривень за добу. Медики не схвалюють цього заняття з кількох причин. По-перше, атмосферу більшості комп’ютерних клубів важко назвати здоровою: найчастіше вони розміщуються в підвалах і пристосованих приміщеннях, де сиро, холодно, а повітря важке і сперте. По-друге, тривале сидіння біля монітора не йде на користь зору та поставі підлітків.

Можна влаштуватися продавати морозиво, квас, мити посуд у кафе, розвантажувати лотки. Дітей нерідко використовують на ринках, де вони допомагають продавати речі, продукти. Стояти за прилавком у спеку, не маючи можливості відійти в туалет або вимити руки, теж нелегко. Чимало підлітків працюють понад 40 годин на тиждень, що є порушенням законодавства, як і робота у вечірній час. Але на ці порушення багато хто дивиться крізь пальці.

— Зазвичай наше суспільство ставиться до тінейджерів, які працюють, толерантно. Мовляв, нехай краще займаються справою, а не тиняються вулицями. Як аргумент дорослі наводять розхожу фразу про те, що з 12—13 років у світі працюють усі, навіть діти мільйонерів. Але ми з ними живемо у різних соціальних і економічних умовах, — вважає Ганна Онищенко. — За кордоном дитяча праця охороняється, контролюється державою, і вони можуть захистити себе у разі конфлікту з підприємцем. У нас зовсім інша ситуація. Дитяча праця вигідна підприємцям, бо дитині платять копійки, а прав у неї ніяких. Небезпека полягає і в тому, що, співпрацюючи з тіньовим бізнесом, підлітки фактично набувають навичок нелегального працевлаштування: вчаться оминати закон, уникати перевірок, сплати податків. І надалі ставляться до цих порушень як до норми. Тому порадила б батькам тримати ситуацію під контролем: обов’язково побувати на підприємстві, куди влаштувалися їхні діти, поговорити з власниками. Поспостерігайте за тим, у яких умовах доводиться працювати, чи справді вони відповідають необхідним нормам. Насторожіться, якщо підліток повертається додому пізніше за домовлений час, змучений або пригнічений, не може або не хоче розповідати про день, що минув. Можливо, дорослі занадто його навантажують або нав’язують якісь додаткові обов’язки.

Та навіть якщо все складається вдало і враження про фірму найсприятливіші, не дозволяйте підліткові працювати більше чотирьох годин на день. Дарма що він вимахав під два метри і має вигляд сильного й витривалого. Все одно він залишається дитиною, а отже, повинен учитися, розвиватися й відпочивати. Інакше трудове виховання може перетворитися на експлуатацію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі