Уряд визначився з концепцією закону про вищу освіту

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Доопрацьований проект Закону України «Про вищу освіту» буде розглянуто на засіданні уряду приблизно за два тижні.

На урядовій робочій нараді під головуванням прем’єр-міністра Миколи Азарова розглянуто зауваження органів державного управління до проекту Закону України «Про вищу освіту», розробленого групою під керівництвом в.о. ректора Національного технічного університету України «КПІ» Михайла Згуровського. Усього було запропоновано близько ста п`ятдесяти правок.

За дорученням Азарова створено нову робочу групу з доопрацювання законопроекту, до якої ввійшли представники МОНмолодьспорту, Мінфіну, Мінекономіки, Мін’юсту та два представники групи Згуровського. Новоутворена група до 15 травня має вдосконалити проект «без зміни ідеології». Доопрацьований проект Закону України «Про вищу освіту» буде розглянуто на засіданні уряду приблизно за два тижні. А у парламенті також розглядатиметься проект постанови про відкликання законопроекту про вищу освіту від Юрія Мірошниченка.

Як доповів на нараді Михайло Згуровський, його група повністю врахувала 13 зауважень міністерств і відомств, частково - 27, не врахувала з обґрунтуванням понад 100 зауважень як таких, що руйнують концепцію законопроекту.

«Нам доручили доопрацювати законопроект без зміни його ідеології, - прокоментував результат наради для ZN.UA Михайло Згуровський. - А ідеологія нового законопроекту полягає у переорієнтації національної системи вищої освіти і науки на підготовку такого людського капіталу, який би забезпечив інноваційний розвиток країни за рахунок тісної взаємодії вищої освіти, науки, бізнесу та влади, розширенні університетської автономії у відповідності до європейських норм, введенні європейської системи оцінювання знань, так званої ECTS, посиленні взаємодії вищої освіти і ринку праці, встановленні принципу рівності ВНЗ усіх форм власності та їх професорсько-викладацького складу, підвищенні соціального захисту студентів, розширенні доступу молоді до вищої освіти, незалежно від матеріального стану населення країни, протидії корупції у вищій освіті та інші передові європейські норми. Такої ідеології в Україні раніше не було».

Однак, як зазначає викладач Києво-Могилянської академії, учасник групи Згуровського Інна Совсун, далекі від ідеології пропозиції міністерств можуть суттєво вплинути на неї. Наприклад, МОНмолодьспорту заперечує проти усіх норм законопроекту, які унеможливлюють дрібний контроль міністерства за університетами, Мінфін заявляє, що окремі ідеї законопроекту потребують додаткових витрат, не передбачених у бюджеті, а тому не можуть бути прийняті. Або, скажімо, підвищення розміру стипендій до прожиткового мінімуму при недостатньому фінансуванні може призвести до зменшення кількості бюджетних місць у вузах. Адже, якщо виші не отримуватимуть достатні кошти для виплати стипендій, вони змушені будуть скоротити кількість студентів, що їх отримують. І таких прикладів можна навести чимало».

Коментуючи доручення глави уряду, Михайло Згуровський зазначив: «У Верховній Раді зареєстровано три проекти закону «Про вищу освіту». І хоч наш законопроект увібрав усі прогресивні норми з зазначених трьох, говорити, що саме його буде прийнято, а усі інші відкинуто, зарано. Законопроект ще має бути схвалений урядом і профільним комітетом парламенту».

Однак, на користь того, що саме проект групи Згуровського буде взятий за основу для нового Закону про вищу освіту, говорять наступні факти. За кілька тижнів до засідання уряду парламентський комітет з питань науки і освіти підтримав проект постанови про відкликання законопроекту Мірошниченка відповідно до звернення самого автора. Одразу після цього з`явилися експертні висновки Головного науково-експертного управління щодо проектів Мірошниченка і Оробець-Яценюка. Експерти не побачили достатніх підстав для прийняття законопроекту від «Фронту змін» у першому читанні, а також зазначили: «На думку управління, доцільно було б усі законопроекти, якими пропонується прийняття у новій редакції Закону України “Про вищу освіту”, об’єднати в один, використавши позитивні напрацювання кожного з них». !zn

Читайте также:

Жоден з українських вишів не потрапив до рейтингу кращих університетів світу

Вступити до вишу можна буде через Інтернет

Рейтинг «Біла ворона», або Як керівництво МОНМС стимулює підвищення якості вищої освіти

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі