У подвійному колі

Поділитися
Пожежа, що сталася в обійсті Бугайових 17 грудня, фактично розділила їхнє життя на до і після. І не т...

Пожежа, що сталася в обійсті Бугайових 17 грудня, фактично розділила їхнє життя на до і після. І не тільки тому, що вогонь завдав значних матеріальних збитків: згоріла частина побутової техніки, посуд, дитячий одяг, іграшки — усе це з часом можна надбати. А тому, що цей вогонь раптом оголив і загострив стосунки з місцевою владою. І вона серйозно ставить питання про ліквідацію дитячого будинку сімейного типу (ДБСТ) та про те, щоб забрати дітей, яких Бугайови взяли на виховання. Точніше, на засідання виконкому виносилося питання про неможливість надати допомогу в ремонті фактично приватного будинку, де й мешкає дружна родина Бугайових. Ну, а раз допомогти нема як, а самі вони цього в короткий строк зробити не можуть, отже, дітей слід забрати. Така логіка місцевих чиновників щодо вихованців єдиного, до речі, в Олександрії ДБСТ.

Будинок, у якому живуть. Не привиди

Пантаївська школа-інтернат для дітей-сиріт в області добре відома. Вона одна із тих, де не розкошують. Тільки величезними зусиллями небайдужих педагогів з порога цього закладу вдавалося проганяти злидні. Але не тільки це стало основним мотивом рішення подружжя Бугайових створити ДБСТ. Річ у тім, що Людмила Федорівна — сама вихованка цієї школи-інтернату. Задовго до того, як про це почали говорити на державному рівні, зрозуміла, uо ніякі найсамовідданіші зусилля співробітників інтернату не зможуть замінити обділеним долею дітям сім’ю. Коли ж відчула, що це знаходить підтримку і розвиток у діяльності громадських організацій, залучила в союзники чоловіка і почала діяти. На той час в області вже з’явилися позитивні приклади існування ДБСТ.

І коли вже підросли їхні двоє синів — Артур і Ян, у колись просторому приватному будинку знову стало по-дитячому гамірно: тут оселилися семеро дітлахів. З оформленням документів допомогла завідувачка відділу у справах сім’ї та молоді Ельвіра Антонова. Міська влада тоді подарувала їм холодильник, газову плиту, котел для опалення, побутові електроприлади. Але виділити окремий будинок чи велику квартиру можливості не було. Але Бугайови й не вимагали, вони наперед згодилися прийняти дітей у своїй хаті, трохи перебудувавши її, щоб було більше кімнат.

І лише через чотири роки з’явилася постанова Кабінету міністрів, яка зобов’язує орган, що ухвалив рішення про створення дитячого будинку сімейного типу, поза чергою надати батькам-вихователям індивідуальний будинок або багатокімнатну квартиру згідно з нормами, передбаченими законодавством. Ця ж постанова передбачає також забезпечення меблями, побутовою технікою та іншими речами довгострокового користування. Нічого цього Бугайови не вимагали: подарували, допомогли — і щира дяка, і слава Богу. Але коли сталася пожежа, і сім’я потребує реальної допомоги, довелося посилатися і на згадану постанову. І саме умова про виділення житла стала каменем спотикання, що загрожує стати стіною непорозуміння між подружжям Бугайових і відділом у справах неповнолітніх Олександрійської міськради, який нині, після останньої реорганізації, опікується такими сім’ями.

Начальник відділу Юрій Яковлєв вважає: якщо дитячий будинок сімейного типу організовувався з порушенням (тобто нове житло не було надане засновником), то сьогодні, коли склалася якоюсь мірою конфліктна ситуація, є всі підстави його ліквідувати. Слід зазначити, що ця позиція не є абсолютною та однозначною ні для самого Яковлєва, ні для міської влади. Адже Юрій Олександрович одразу після пожежі клопотався про складання кошторису відновлювальних робіт (вони тягнуть на 25 тисяч гривень), сприяв у виділенні трактора для розчищення подвір’я і вивезення залишків згорілих речей. Міська влада навіть запропонувала родині перебратися у приміщення колишньої амбулаторії, що в селищі Димитровому.

«Якби ж вона просила,
а вона вимагає…»

Від останньої пропозиції Людмила Федорівна відмовилася категорично: і школа, і дитсадок розташовані в центрі, діти відвідують гуртки, добратися до селища, особливо увечері, практично неможливо. Та й чи не вплине на дітей негативно перебування в будівлі, насиченій поганою енергетикою, пов’язаною з хворобами? Це — міркування матері. Проте Юрій Олександрович переконаний, що вона насамперед — мати-вихователь, і чи не найбільшим недоліком вважає її ставлення до дітей як до рідних. А вони, на його думку, державні, і їх у будь-яку хвилину може всиновити хто-небудь інший.

До речі, він не приховує, що пропонував Бугайовій тимчасово переселити дітей у благодійний центр, де перебувають безпритульні, від чого, зрозуміло, мати-вихователька (чи просто мати?) теж відмовилася. Людмила Федорівна не приховує, що ставиться до дітей як до рідних. Вони з чоловіком Олегом Івановичем узяли їх ще малюками (ДБСТ існує вже п’ять років), доглядали, ростили, лікували. У нас у країні взагалі практично здорових дітей дуже мало, то що вже говорити про інтернатівських! Наприклад, у Катрусі — міопія, прихована форма туберкульозу, у Тимофійка — аденоїди, деформація грудної клітки, сколіоз, у Володі — слабке серце, одна нирка (і та вражена пієлонефритом), він інвалід дитинства, у Владика — хворі суглоби. У всіх дітей спочатку спостерігалися рахіт і недокрів’я. Щоб витягнути їх із хвороб, доводиться лежати в лікарнях, іноді і в Києві. До речі, саме напередодні пожежі Людмила Федорівна з Інночкою повернулися з чергової операції — дівчинка мала надбану глухоту, дві операції вже позаду, третя має повернути їй слух повністю.

Зрозуміло, усі ці турботи, переживання, інтелектуальне та емоційне зростання і розвиток дітей дали жінці підстави почуватися справжньою матір’ю родини і вимагати для своїх дітей того, що належить їм за законом. Саме ця впевненість найбільше й не подобається представникам міської влади. Юрій Яковлєв не приховує, що ставився б до Людмили Федорівни набагато толерантніше, якби вона просила, а не вимагала. Наприклад, виконання положення згаданої постанови Кабміну про те, що вихованцям дитячих будинків сімейного типу належить щорічне оздоровлення за рахунок держави, стало можливим в Олександрії лише після втручання обласного прокурора.

Очевидно, річ тут не тільки в тому, що двоє людей — чиновник і мати-вихователька — не можуть знайти спільну мову. Процес передавання ДБСТ у відання відділів у справах неповнолітніх, які, зокрема, у Кіровоградській області не мали для цього ні достатньої кількості кадрів, ні відповідної їх підготовки, за умови відсутності соціального та науково-методичного супроводу міг спричинити ще більше конфліктів і непорозумінь.

Щоб уникнути їх, на думку консультанта інформаційно-консультаційного центру Християнського дитячого фонду, який діє у Кіровограді, Наталі Єршової, слід подбати про юридичний захист і ДБСТ, і прийомних сімей. Адже щоб розірвати угоду з батьками-вихователями, слід мати дуже вагомі підстави, тим більше, що вони мають пріоритетне право на всиновлення виховуваних дітей. А не роблять вони цього тільки тому, щоб не втратити статусу батьків-вихователів, який дає право отримувати відповідну плату, бо за інших умов — якби їм довелося заробляти на життя деінде — чи змогли б вони взяти на виховання стількох дітей (у родині Бугайових їх семеро), та ще й зі стількома проблемами?

До цього замкненого кола родини Бугайових додалося ще одне: міська влада свого часу не надала житла, а отже, було допущено порушення, а є порушення — мовляв, можемо розірвати угоду про створення ДБСТ… Хочеться вірити, що ця родина, сильна взаємопідтримкою, любов’ю та відкритістю, з допомогою добрих людей — а їм уже багато хто допоміг і, очевидно, ще допомагатиме — зможе знайти вихід із усіх цих кіл. А якщо комусь це буде не під силу?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі