У «МІСТЕРА» ПРОБЛЕМ НЕМАЄ

Вже не перший рік, як остання неділя травня набула статусу «кубкового» дня країни. Футбольна грома...

Вже не перший рік, як остання неділя травня набула статусу «кубкового» дня країни. Футбольна громадськість України з нетерпінням очікує того моменту, коли на полі НСК «Олімпійський» зійдуться в боротьбі здобувачі почесного трофея. Нинішній фінал Кубка України стоїть осібно: у ньому вперше зіткнулися дві елітні команди країни — київське «Динамо» і донецький «Шахтар». Інтерес до поєдинку на «Олімпійському» підігрівався ще й тим, що обидва клуби продовжують конкурувати за право виграти звання чемпіона країни.

За волею футбольного календаря, через тиждень — 3 червня — гірники прийматимуть біло-блакитних у Донецьку. Цілком очевидно, що саме в цій зустрічі і визначиться переможець 11-го чемпіонату України. Інакше кажучи, протистояння «Динамо»—«Шахтар» набуло кубкового забарвлення «у квадраті»: два матчі високої напруги за вісім днів.

І «Динамо», і «Шахтар» заслужили репутацію кубкових колективів ще з радянських часів. Кияни вперше завоювали кришталеву чашу Кубка СРСР далекого 1954 року. А через сім років усесоюзний «трофей» «прописався» у Донецьку. Те, що в гірницькому краї досі панує кубковий настрій, підтверджує той факт, що на нинішній фінал прибуло близько 30 тисяч представників групи підтримки. Маючи за своїми плечима такий «тил», гірники не приховували свого бажання повернутися додому переможцями.

Немає сенсу у черговий раз наголошувати, наскільки трагічним видався нинішній травень для біло-блакитних. Непоправна втрата великого тренера, безсумнівно, позначилася на психологічному стані киян.

Кияни з’явилися на полі практично в найсильнішому складі. Були відсутні Хацкевич і Головко. Втрати гірників були відчутнішими: нігерійські легіонери Агахова й Окоронкво вирушили захищати честь своєї країни на чемпіонаті світу до Кореї та Японії, а головний півзахисник Бахарєв не оговтався від травми. Втім, до честі суперників, жоден із них не шукав виправдань. З перших хвилин поєдинку на полі виникло істинно кубкове протистояння.

Стартовий склад «Шахтаря» був агресивнішим. Невіо Скала виставив на матч двох «чистих» форвардів — Воробея і Бєліка. Олексій Михайличенко, що виконував обов’язки головного тренера «Динамо», зробив упор на середню лінію, обмежившись одним нападаючим — Шацьких.

Дебют матчу був розіграний дуже обережно. Кожна з команд немов промацувала можливості опонента. Динамівці намагалися надійно тримати м’яч, розігруючи комбінації ніби «до вірного». Гірники у свою чергу розраховували на атаки крізь фланги, проте на 10-й хвилині, приспавши пильність динамівської оборони, підготували гострий випад через центр: Ндьяй діагональним пасом вивів на удар Попова. Досвідчений гравець не став моститися під м’яч — 1:0.

Через дві хвилини отримав травму основний воротар «Шахтаря» Ковалевський. Відбиваючи м’яч, який летів високо, голкіпер напоровся на металевий штир, який стирчав із штанги. Травма могла бути і важчою. Та й отриманої виявилося досить для того, аби місце в воротях «Шахтаря» було віддано дублеру Ковалевського — Шуткову. На жаль, асистенти рефері Василя Мельничука — Віталій Звягінцев і Тарас Клим, оглядаючи стан воріт перед матчем, не виявили ніяких погрішностей. Здається, надалі на іграх такого рівня до питань безпеки учасників змагання потрібно підходити з більшою увагою.

Програючи 0:1, біло-блакитні до 30-ї хвилини не робили активних дій для відновлення статус-кво. Сигналом до атаки став потужний удар Пеєва. А через хвилину динамівці розіграли комбінацію, надавши право завершального удару Белькевичу — 1:1. Свою перевагу біло-блакитні зміцнили на початку другого тайму. Шацьких, немов під копірку, забив такий же м’яч, як і Попов — 2:1.

…Перед вильотом до Києва, президент «Шахтаря» Рінат Ахметов запросив до себе на бесіду Невіо Скалу, поцікавившись, чи бачить тренер проблеми передусім в атаці у зв’язку з відсутністю Агахови. «Містер», як називають у Донецьку італійського спеціаліста, запевнив свого патрона в повній відсутності проблем. Слова Скали підтвердилися на 80-й хвилині, коли визнаний герой фіналів Кубка Сергій Ателькін, ледь вийшовши на поле, зрівняв результат — 2:2. Ну а гол, забитий Воробеєм на 98-й хвилині, пролунав переможним акордом — 2:3. Другий рік поспіль гірники везуть Кубок у Донецьк.

Радість перемоги «Шахтаря» і гіркота поразки «Динамо» ще довго витали над чашею стадіону. А слова Невіо Скали на післяматчевій прес-конференції «Цю перемогу ми присвячуємо пам’яті Валерія Лобановського» журналісти занотували у своїх блокнотах.