СВЯТО — СВОЇМИ РУКАМИ СИЛАЧІ З ВІДДАЛЕНОГО УКРАЇНСЬКОГО СЕЛА ВИКЛИКАЛИ НА ПОЄДИНОК ТИТУЛОВАНИХ МОСКОВСЬКИХ БОРЦІВ

Поділитися
І ті «підняли рукавичку». І не тільки вони. 17—18 серпня до села Красенівки (Чорнобаївський район Че...

І ті «підняли рукавичку». І не тільки вони. 17—18 серпня до села Красенівки (Чорнобаївський район Черкаської області) на Всеукраїнське свято богатирської сили на приз Івана Піддубного прибуло 14 команд з різних регіонів України, в тому числі й дві російські: з Москви та Бєлгорода. Рейтинг цього спортивного дійства зростає з року в рік.

Плану Лужкова не судилося збутися

Ім’я Івана Піддубного знане в цілому світі. Шанують його і росіяни — адже Іван Максимович довгий час виступав на аренах Російської імперії, став шестиразовим чемпіоном світу, 25 років «тримав марку», відстоюючи це звання у поєдинках з сильними претендентами. Зрештою, похований Піддубний у російській землі. Тим-то й не дивно, що мер Москви так жваво відгукнувся на запрошення чорнобаївців і прислав зі столиці команду борців. Без сумніву, пан Лужков плекав надію, що його хлопці привезуть з української глибинки усе «золото».

Кажуть, що досягши всього, людина тьмяніє і в’яне. І навпаки: в боротьбі за нові вершини набуває сили, енергії і навіть красивішає. Очевидно, недаремно батьківщину українського велетня Івана Піддубного свого часу назвали Красенівкою. Тут справді живуть красиві люди. Вони не професійні спортсмени. У них сила й краса від природи, закладена генами пращурів, виплекана щоденним трудом, закріплена успіхами на спортивних аренах і на ланах, де вирощують хліб. Шкода, не було на святі художника — з тутешніх людей хоч картини малюй.

Ковток води з криниці Івана Піддубного

Свято було організоване «на рівні». Було на що подивитися. Було й що з’їсти, було й що випити. Однак ні-ні, та й повертали люди від торгових рядів у затишну вуличку, де колись стояла садиба Максима Піддубного — батька Івана. На воротах обійстя напередодні свята прикріпили пам’ятну стелу: «26 вересня 1871 року тут народився шестиразовий чемпіон світу з класичної боротьби Іван Піддубний…» Гостей тут зустрічала Варвара Василівна Піддубна, далека родичка знаменитості. Зустрічала й припрошувала:

— Пийте, пийте, а чого ж — кажуть, вода з криниці Піддубних цілюща, сили додає.

Випив і я. І знаєте, спрагу як рукою зняло (суботній день видався доволі спекотним). І вже не кортіло ніяких «спрайтів».

Згодом до криниці підійшов незнайомий чоловік. Когось він мені нагадував. Розговорилися. Виявилося, Геннадій Бардик — онук Івана Піддубного по братовій лінії. Мешкає аж у Казахстані. Приїхав на свято, бо відчував потребу побувати на землі, де його коріння. Теж напився студеної води.

— Вік би таку пив, — сказав на прощання. — У нас на Кустанайщині не той смак.

Може, й справді, увесь секрет у тутешній воді? — подумалося мені.

Приз — смажене порося

Тим часом на центральному майдані села дійство тривало. Богатир із Золотоноші Віктор Юрченко протягнув вантажну машину за мотуз найдалі — на 28 метрів. Школяр Олексій Нікітченко з Красенівки пройшов на руках 65 метрів. А інструктор по спорту СТОВ «Дніпро» (село Васютинці Чорнобаївського району) В’ячеслав Черненко вчинив на святі сенсацію: не зважаючи на ранги, мало не «побив» на колодах абсолютного чемпіона змагань з боротьби, котрий вирішив спробувати щастя ще й на козацьких забавах, — «суперваговика» (понад 96 кг) Сергія Побережника з Миколаєва. Після впертого двобою судді, зрештою, розділили перемогу на двох. Разом хлопці отримали й приз — ящик пива з копченими лящами. Та найсмачніший приз чекав на переможців турніру з міні-футболу. Смажене порося дісталося команді ветеранів з села Красенівки. Коли вони його уминали — ото була картина.

Слід зазначити, що призери змагань з класичної (греко-римської) боротьби отримали й грошові винагороди: по 250, 150, 100 грн. (відповідно за перше, друге та третє місця) — дорослі; й по 200, 100, 60 грн. — юнаки. Абсолютний чемпіон отримав 500 грн. Не залишилися без компенсації й тренери, судді та коментатор.

Красенівка — не Сорочинці, та все ж…

Голова Красенівського сільськогосподарського товариства імені Івана Піддубного — Дмитро Піддубний з болем мені сказав:

— Шкода, що держава «не помічає» наше свято. Ми не торгуємо продуктами. Ми показуємо силу й красу нашого народу. Чому б красенівців не підтримати на державному рівні?

Дійсно, акції не вистачає державного статусу. Усе тримається на ентузіазмі, в тому числі — й красенівського господарства. А раптом криза, раптом відмовлять спонсори — тоді що, «закривати» свято? Не так багато їх у нашого народу — справжніх свят. Однак не приїхали ні урядовці, ні депутати. І навіть той факт, що більшість колег зі столичних видань проігнорували «захід», віддавши перевагу столичним презентаціям чи фуршетам, свідчить про певну прохолодність столиці у ставленні до красенівського дійства, до пам’яті про Івана Піддубного в цілому.

Але люди прийшли. Не у всіх коротка пам’ять. Цілком можливо, дехто досі вважає Івана Піддубного російським атлетом. Спеціально для них нагадуємо: всесвітньовідомий богатир, шестиразовий чемпіон світу, «король килима» Іван Максимович Піддубний народився і виріс у селі Красенівці Чорнобаївського району, що на Черкащині, був, є і залишиться українцем.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі