Слідом за Гераклом

Поділитися
— О, нарешті! А я вже зачекалася... Заходьте, заходьте, діти мої! — запрошує маленька усміхнена жінка...

— О, нарешті! А я вже зачекалася... Заходьте, заходьте, діти мої! — запрошує маленька усміхнена жінка. Аліфе Ханум Яшлавська — так звуть хранительку однієї з унікальних історико-архітектурних пам’яток Євпаторії — ансамблю Текіє-дервіш: єдиної на території колишнього СРСР обителі дервішів суфійського ордену Мевлеві, що збереглася в первозданному стані. Тут дотепер можна побачити ритуальний обряд містичних танців, які, до речі, не можна показувати на сцені. Помилуватися роботами золотошвачок, котрі відновлюють чудові давні візерунки. І навіть дізнатися своє магічне число. А скільки всього цікавого розповість Аліфе Ханум! Про філософію дервішів, їхній спосіб життя, знаменитих суфіїв... Словом, місце — найдивовижніше. Утім, хіба в Євпаторії лише воно може похвалитися таким епітетом?..

Євпаторія схожа на шкатулку, повну дивовижних коштовностей. Причому шкатулку дуже давню, антикварну — адже місту цілих 25 століть! Першими «ювелірами» були греки, які заснували тут у V—IV ст. до н.е. колонію і назвали її Керкенітида. До речі, одним із перших місцевих «туристів» був сам... Геракл — герой старогрецьких міфів! Виявляється, саме тутешній гостинний берег подарував йому довгоочікуваний відпочинок. Таку умиротворену сцену й зображено на барельєфі роботи невідомого майстра — сьогодні його можна побачити в експозиції Євпаторійського краєзнавчого музею.

У ХІІ столітті на березі Євпаторійської бухти виникло татарське поселення Гезлєв. Воно досить швидко перетворилося на великий громадсько-політичний, торговельно-ремісничий і культурний центр причорноморського регіону. Вироби гезлєвських майстрів високо цінувалися в країнах Середземномор’я, із якими цей найбільший кримськотатарський порт завжди підтримував тісні зв’язки. Гезлєв прославився також своєю чудово налагодженою системою підземних і наземних гідротехнічних споруд — фонтанами, водогонами тощо, — котрі безперебійно постачали городян чистою питною водою. До кінця ХVI ст. Гезлєв досяг такого розквіту, що хан Газі Герай мав намір перенести сюди столицю держави. Правда, здійснити цей задум так і не встиг.

Про давній Гезлєв сьогодні нагадує знаменита мечеть Хан-Джамі, яка відзначає цього року своє 455-річчя, і в цілому вся стара частина Євпаторії. Між іншим, вона є єдиним містом Криму, що зберегло внутрішнє планування площ, вулиць і провулків періоду середньовічної східної фортеці. Прожарені сонцем вузькі вулички-лабіринти, вимощені кругляком... Стародавні татарські будиночки, вкриті черепицею... Арки воріт, повиті плющем... Усе так «соковито», колоритно, по-справжньому...

В Євпаторії ефективно лікують захворювання серцево-судинної системи, верхніх дихальних шляхів, опорно-рухового апарата, центральної і периферичної нервових систем, шкіри, порушення обміну речовин, захворювання органів слуху, зору, ДЦП. Ну й, звісно ж, славиться курорт тим, що дієво допомагає жінкам із гінекологічними проблемами і тим, хто страждає на безпліддя. Навіть королевам! Так, на початку ХХ століття на лікування від безпліддя до Євпаторії приїжджала королева Афганістану. Завдяки курсу грязьових процедур, які вона тут пройшла, у неї незабаром народився син Мухаммед Захір Шах — майбутній король цієї країни. Отака вона — сила лікувальної грязі з євпаторійського диво-озера Мойнаки!

Ще одним якщо не дивом, то принаймні родзинкою «погрожують» стати новісінький аквапарк і розважальний центр, котрі мають запрацювати точно до початку нинішнього літнього сезону. Отже, на євпаторійську «шкатулку» чекає поповнення: поруч із безцінними давніми, містичними «коштовностями» оселяться новачки — модернові, динамічні у стилі хай-тек. А що, фьюжн завжди в моді. Принаймні у туристичній — напевне.

За організацію прес-туру до Євпаторії автор дякує головному управлінню інвестиційної політики та зовнішньоекономічних зв’язків Євпаторійської міськради і Туристичному прес-клубу України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі