ШИПИ НА ТЮЛЬПАНАХ

Рівно три роки тому київське «Динамо» під керівництвом Валерія Лобановського відкривало свої поєдинки в Лізі чем-піонів матчем із голландським «ПСВ»...

Рівно три роки тому київське «Динамо» під керівництвом Валерія Лобановського відкривало свої поєдинки в Лізі чем-піонів матчем із голландським «ПСВ». То була не перша зустріч киян із першовідкривачами «тотального» футболу. Далекого 1975 року біло-блакитні подолали опір потужного тоді «ПСВ» у півфіналі Кубка володарів Кубків. І ось — нове побачення. За якихось три роки склади давніх знайомих зазнали значних змін. Більшою мірою це стосується футболістів «країни тюльпанів». Їхній тодішній наставник Дик Адвокаат переїхав до Шотландії, де тренує «Глазго Рейнджерс». Нинішній тренер Ерік Геретс фактично створює нову команду й не приховує свого бажання відродити міць і славу одного з найпопулярніших у Голландії футбольних клубів. Правда, в нинішньому чемпіонаті його підопічні поки що не відзначилися значними успіхами. Команда влаштувалася в середині турнірної таблиці. Але, за словами Геретса, її зоряні часи не за горами. До речі, досвідчений бельгійський фахівець не раз давав високі оцінки тренерській кваліфікації свого українського візаві:

— Валерій Лобановський, мабуть, єдиний тренер, котрий володіє формулою успіху, яка дозволяє йому вже чверть століття створювати «зоряні команди». Я відчуваю до нього величезну повагу. І якщо про наших суперників із Манчестера та Брюсселя ми знаємо практично все, то від української команди слід чекати будь-якого сюрпризу.

Головним «сюрпризом», на жаль, не з категорії приємних, стала хвороба наставника київського «Динамо», через яку Валерію Лобановському лікарі прописали постільний режим. Стерно влади перед стартовим поєдинком у Голландії віддали його помічникам — Анатолію Пузачу й Олексію Михайличенку.

На передматчовій прес-конференції Михайличенко запевняв українських журналістів, що «Динамо» чудово поінформоване про сильні та слабкі сторони суперника й готове зіграти на його полі гідно. У свою чергу Геретс, котрий недавно очолив «ПСВ», запевняв голландські ЗМІ в серйозній налаштованості на стартовий поєдинок у Лізі чемпіонів: «Наша команда — молода і не має такого досвіду міжнародних ігор, як суперник. Проте це не означає, що ми дозволимо йому диктувати умови на полі. Нам необхідно стартувати перемогою, інакше подорож у Брюссель наступного тижня буде ускладнена негативними емоціями».

Київські динамівці, котрі четвертий рік поспіль виступають в основній сітці Ліги чемпіонів, чудово розуміли, що стартовий поєдинок для них складеться нелегко. І не лише тому, що амбіційний наставник «ПСВ» налаштовував своїх підопічних на жорстку безкомпро-місну боротьбу. Справа в іншому: в останніх поєдинках ключові гравці «Динамо» виглядали втомленими. Передусім це стосується опори оборони — Ващука й Головка. Протягом останніх сезонів вони з честю витримували тиск найкращих європейських форвардів, нейтралізуючи їхні спроби вразити ворота рідного клубу й національної команди України. І те, що протягом чотирьох років вони грали без явних зривів, безумовно, характеризує обох захисників як великих майстрів своєї справи. У цьому сезоні Вадим і Олександр виглядають не так переконливо, як звичайно. Нагромаджена у відповідальних поєдинках втома дається взнаки дедалі частіше. Ми не збираємося звалювати на Ващука й Головка всю відповідальність за поразку в Ейндховені, а просто констатуємо: динамівська цитадель не виглядала в Голландії такою неприступною, як ми звикли.

Напевне досвідчений Геретс знав про найвразливіші місця «Динамо». Саме цим і пояснюється його тактичний план: у стартовому складі господарів вийшло відразу три форварди. Двоє — Кежман і Брюггінк мусили таранити оборону гостей, а третій — бразилець Клаудіо мав підбиратися до воріт Шовковського з правого флангу. Стосовно гостей, то їхній склад був цілком передбачуваним: Шовковський, Хацкевич, Головко, Ващук, Дмитрулін, Каладзе, Белькевич, Шацьких, Деметрадзе, Гусин, Несмачний.

Дебют зустрічі на полі стадіону «Філіпс» нагадував недавній матч киян у Бєлграді. Гості відразу ж узяли під контроль центр поля і, довго контролюючи м’яч, змусили суперника відчути ігрове голодування. У ці хвилини динамівці були цілковитими господарями становища. Молода голландська команда просто розгубилася й не знала, якими діями перехопити ініціативу. Кияни ж не марнували час: уже на шостій хвилині вони розіграли багатоходову комбінацію за участю Ващука, Белькевича, Деметрадзе й Шацьких. Останній, приймаючи передачу від свого партнера за нападом, ударив у порожні ворота — 1:0.

Після пропущеного гола господарі остаточно розгубились і, здавалося, біло-блакитні легко дожмуть їх. Проте приблизно з 20-ї хвилини гостей наче підмінили. У їхніх діях зникло бажання боротися за м’яч у кожному епізоді, пересування на полі стало якимось метушливим, брак у передачах м’яча досяг апогею. А голландці, відчувши слабинку, помітно активізувалися. І вже на 23-й хвилині їхній російський легіонер Нікіфоров мало не зрівняв рахунок після подачі кутового. Кияни, розуміючи, що втрачають ініціативу, знову спробували відновити організацію гри, і будь арбітр зустрічі італієць Граціано об’єктивним в оцінці епізоду на 36-ій хвилині, доля матчу могла стати вирішеною. Після затяжного рейду Каладзе захисники «ПСВ» збили його у власному штрафному майданчику. Пенальті? Судячи з реакції трибун, яким перехопило подих, сумнівів у його призначенні не було навіть у найзатятіших шанувальників господарів. Але ні, Граціано показав жестом, що слід продовжувати гру.

Другий чинник, що вплинув на остаточний результат, був, ясна річ, розумний маневр великодосвідченого Геретса. Зрозу-мівши, що ніякої користі від бразильця Клаудіо немає, він наважився на заміну. На полі з’явився потужний півзахисник Лусіус. І його перший же удар по воротах «Динамо» виявився результативним — 1:1.

Кияни намагалися провести початок другого тайму за сценарієм першого. Проте голландці, пресингуючи на половині поля «Динамо», провокували їх на помилки. А самі, відчувши, що Ващук і Головко аж ніяк не господарі становища «на другому поверсі», обрали тактику флангових проходів із наступними навісами в штрафний майданчик українців. Ця тактика успішно спрацювала на 53-й хвилині, коли Лусіус зробив націлену передачу на активного Брюггінка. Той ударив практично в упор — 1:2.

Поразка в стартовому поєдинку ставить «Динамо» в непросте становище. З огляду на, що фаворитом групи G безсум-нівно є «Манчестер Юнайтед», на друге місце, що дає право виходу в наступну фазу турніру однаковою мірою претендують українці, голландці й бельгійці. У цій боротьбі фаворитами поки що є підопічні Геретса. А киянам для досягнення бажаного результату необхідно в найкоротший термін підвищити якість гри. У минулі роки вони виходили з честю й зі складніших ситуацій.

Донецький «Шахтар» дебютував в основному турнірі Ліги чемпіонів, приймаючи на своєму полі італійський «Лаціо». Гірники зробили все від них залежне, аби протистояти одній з найкращих у світі клубних команд. З цього нічого не вийшло — 0:3.

Майбутні суперники українських команд зіграли між собою цілком передбачувано: «Манчестер Юнайтед»—«Андерлехт» — 5:1, «Спарта»—«Арсенал» — 0:1.

***

У першому раунді боротьби за Кубок УЄФА полтавська «Ворскла» поступилась «Боавішті» (Португалія) — 1:2, а криворізький «Кривбас» — французькому «Нанту» — 0:1.