Правильна орієнтація

Поділитися
Досвід показує — можна жити власними інтересами, опановувати нову професію і стати професійно успішним у будь-якому віці.

«У мене така проблема - не можу вирішити, чим займатися в житті». Думаєте, такі слова психолог чує тільки від неповнолітніх випускників школи? Якби ж то!.. Процес визначення свого місця в житті може затягтися й загостритися у випускника вишу чи поновитися в зрілому віці. Змусити робити професійний вибір «з нуля» можуть нові соціальні або вікові умови, як це часто буває, наприклад, зі спортсменами або тими, хто кардинально змінив місце проживання. Може змінитися стан здоров’я, розуміння свого шляху в житті, сімейні й фінансові умови... Нарешті, кожні кілька років з’являються нові професії, динамічно змінюється навколишній світ, наші інтереси, бажання й можливості.

Пропрацювавши цілком успішно кілька років бухгалтером, випускниця престижного університету зрозуміла - це заняття для неї мука. Начебто і люди хороші, і виходить усе, але робота стала здаватися каторгою, з’явилося гостре відчуття нещасливості, ходіння по колу, хронічно поганого настрою. Про які кар’єрні успіхи могло йтися? Від цифр і звітів буквально нудить, справлятися з професійними завданнями чимдалі не легше, а важче... Але ж в університеті була відмінницею!

Багато упокорюється гострому відчуттю незадоволеності і продовжує займатися обридлою, нецікавою роботою. Дехто вдається до гороскопів і тестів, починається нескінченне самокопання. Чому все сталося саме так? Чому в житті я не на тому місці, про яке мріяв колись? На ці запитання до самого себе відповісти нелегко ще й тому, що починає заважати страх і невпевненість - життя одне, воно минає, а я... Починаєш шкодувати, що необдумано обрав професію. І гостро постає запитання - а чи міг зробити інший вибір, вдаліший? І як?

Існує міф про таке собі універсальне диво психологічного профорієнтаційного тестування. Пройшов тест - і миттєво зорієнтувався. Чи так це насправді?

Тести на профорієнтацію - це комплекси запитань, на які необхідно відповісти максимально чесно перед самим собою, інакше результат може виявитися неточним. Але навіть найкращі тести й цілком продумані відповіді визначають тільки загальний напрямок ваших здібностей, схильність до того чи іншого виду діяльності. Наприклад, спрямованість на себе, на спілкування, на справу. Остаточного вироку - ви обдарований менеджер, бездарний комерсант або талановитий водій - чекати не слід. Якщо вам обіцяють таке - перед вами обдаровані шарлатани.

Тести можуть допомогти виявити тип інтелекту, стиль спілкування та потребу в ньому. Ви дізнаєтеся про себе те, чого не усвідомлювали раніше, зможете висловити вже наявне знання про себе, адекватніше оцінити особливості свого внутрішнього світу, перевірити потенціал, уникнути серйозних помилок. Профорієнтаційні тести цілком доступні, самотестування вам як допомога.

Але якщо поставитися до результатів тестування як до істини в останній інстанції, то можна завдати собі і цілком відчутної шкоди: недооцінити чи переоцінити свої можливості або проігнорувати власні бажання і прагнення. Адже досконалих та універсальних профорієнтаційних методик в арсеналі психологів немає. Оцінка іншими людьми теж не критерій - Шаляпіна не приймали в хор, а Ейнштейна вважали позбавленим здібностей. Тому критично і вдумливо підійти до результатів навіть дуже високопрофесійної оцінки ваших здібностей - необхідний захисний захід.

Пройшли всі тести на профорієнтацію і все одно нічого про свої бажання не зрозуміли?
Що ж, продовжуємо. Беремо ручку і пишемо на папері все, що в житті любимо і вміємо робити. Якщо нічого не озивається - згадуємо знайомих, друзів, родичів, героїв телесеріалів, будь-які фантазії. Полюбляєте влаштовувати собачі перегони або грати на гітарі? Полювати на качок або допомагати бабусям перейти дорогу? Обожнюєте увагу або, навпаки, намагаєтеся звести спілкування до мінімуму? Складаємо і доповнюємо список, регулярно вивчаємо його і чекаємо внутрішньої відповіді.

Згадайте, чим любили і хотіли займатися в дитинстві, чим захоплювалися. Якщо знайшли щось цікаве - починайте цього вчитися. І без паніки! Оскільки саме вона є головною перешкодою на шляху до знаходження цікавої і «довгограючої» роботи. А от як усунути тривогу, що так нам заважає, визначивши її джерело, - це саме те питання, з яким і слід звернутися до психолога. Швидше за все, причина, яка не дає можливості зробити успішний вибір, - у страху, недовірі до себе, відсутності звички брати на себе відповідальність за власні рішення... Позбудьтеся цього - і рішення прийде саме. І виявиться, що насправді вибирати не страшно, а захопливо. І прекрасно, коли можна дозволити собі вибирати. Якщо ж поки що не знайшли чогось свого - це не означає, що ви погана людина. Просто не знайшли свого - і все. Не сприймайте як аксіому, що ваш вибір - один на все життя. Не варто боятися неправильних рішень. Коли ми даємо собі право на помилку, ми знижуємо внутрішнє напруження, а саме воно може бути головною перешкодою в саморозумінні.

Варто тільки почати діяти конструктивно, навчитися бачити позитивні аспекти будь-якого свого рішення - і впевненість у собі допоможе вирішити будь-які питання. Розчистіть авгієві стайні власної невпевненої поведінки! Велике завдання можна розбити на багато маленьких. Не ставити питання, як «кимось стати в житті?» - занадто вже абстрактно і глобально це звучить. Така задачка, мабуть, узагалі не має рішення. Варто ставити цілі ближчі й зрозуміліші. У процесі виконання маленьких завдань можна знайти відповідь, просто навчившись чути себе. Будь-який вибір - це ризик. Як в особистих стосунках, так і в професії. Змінюються часи, і ми змінюємося разом з ними. Ризикнути вибрати щось одне на певному етапі нашого життя справді непросто. Тому буває і так, що директор інституту пише і виконує пісні, дає концерти, журналіст працює волонтером у собачому притулку, а юрист встановлює рекорди у пауерліфтингу. Невдаха-бухгалтер відкриває приватний дитячий садок і знаходить нелегку справу свого життя. А емоційно вигорілий від непосильного для інтроверта вантажу щоденного спілкування продавець, навпаки, стає бухгалтером і знаходить професійне щастя.

Найчастіше дорослі люди, незадоволені раз і назавжди обраною спеціальністю, експерименти і пошуки втрачених можливостей проводять на власних дітях, хоча досвід показує - можна жити власними інтересами, опановувати нову професію і стати професійно успішним у будь-якому віці. Аби було бажання і настрій проживати власне життя цікаво й насичено.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі