Популяційна бомба

Поділитися
Марко Хаас з університету Дюкейн опублікував дослідження «Глобальне старіння: можливості та загрози для безпеки США», в якому стверджує, що Америка виграє війну з міжнародним тероризмом...

Марко Хаас з університету Дюкейн опублікував дослідження «Глобальне старіння: можливості та загрози для безпеки США», в якому стверджує, що Америка виграє війну з міжнародним тероризмом. Причиною перемоги буде демографія. За прогнозом ученого, ситуація з тероризмом у світі стабілізується до 2030 року.

Хаас доводить, що такі країни, як Пакистан і Саудівська Аравія, нині переживають демографічну революцію: у цих суспільствах непропорційно велика кількість молодих людей і водночас дуже високе безробіття. У результаті багато молодих людей починають висловлювати невдоволення ситуацією в суспільстві. Ці настрої створюють живильне середовище для терористів, що загрожує політичній та економічній стабільності в цих державах.

З другого боку, у багатьох країнах (наприклад, у Великобританії, Китаї, Франції, Німеччині, Японії, Росії та інших) населення «старішає», а частка молоді в суспільстві зменшується. Так, у Росії частка працездатного населення (15—64 роки) до 2050 року скоротиться на 34% порівняно з рівнем 2005 року. У 2050 році середньостатистичному жителю Ки­таю буде 45 років. Цей процес, з одного боку, приведе до ста­білізації ситуації, а з другого — до зростання рівня бідності та банкрутства систем соціального захисту, які обслуговують пенсіоне­рів. Як наслідок, вважає Хаас, країни, що старіють, будуть змушені скорочувати витрати на обо­рону, аби утримувати старше покоління своїх громадян. Порів­няно з іншими військовими та економічними «велетнями», США у вигіднішому становищі — тут спостерігається найбільший рівень народжуваності та стабільний приріст населення.

Хаас далеко не перший дос­лідник, який зв’язує тероризм і демографію. Так, німецький учений Гуннар Хейнсон у 2003 році опублікував книжку «Сини та світове панування», в якій навів тео­рію «молодіжного збою». Він порівнює кількість чоловіків 40—44 років із кількістю хлопчиків у віці до чотирьох років. Збій відбува­ється тоді, коли на кожних десятьох чоловіків припадає менш ніж вісім хлопчиків у віці до чотирьох років. На думку Хейнсона, найбільшою напругою (і кількістю жертв) внутрішні конфлікти від­різняються в країнах, де частка молодих рекордно висока. Так, у секторі Газа на 100 чоловіків припадає 464 хлопчики, в Афганістані, відповідно, — 403 хлопчики, у Сомалі — 364, в Іраку — 351. У суспільствах, де молоді люди 15—29 років становлять понад 30% населення, конфлікти гарантовано закінчуються насильством. За підрахунками дослідника, у 67 країнах світу частка молоді перевищує 30%, причому в 60 з них відбуваються громадянські війни, масові хвилювання, акти тероризму, геноциду тощо.

Аналогічно автор пояснює причини появи насильницьких ідеологій: більшовизму, націонал-соціалізму, фашизму, маоїзму і т.п. На його думку, колоніальна експансія європейських держав XIV—XIX століть також пояснюється не зростанням чисельності населення (до моменту прибуття Колумба в Північну Америку індіанців було більше, ніж налічувалося жителів Європи), а різким збільшенням частки молодих людей.

У 2003 році організація Population Action International опублікувала доповідь «Демографія безпеки» про ризики початку громадянських конфліктів у різних країнах світу. Прогноз грунтувався на трьох критеріях: частка молодих людей 15—29 років, темпи урбанізації та доступність продовольства й прісної води. За даними доповіді, найбільш вибухонебезпечне майбутнє загрожує країнам Африканського Рогу (Сомалі, Ефіопії, Ерит­реї, Судану, Ємену та ін.), Заїру та ще ряду країн Західної Африки, Мавританії, Мадагаскару, Лаосу, Непалу, Бангладеш. У зоні ризику також перебуває весь африкан­ський континент і Близький Схід, плюс Пакистан і Афганістан, а також частина Латинської Америки, В’єтнам, Камбоджа та Монголія. Країнам колишнього СРСР, Захід­ної Європи та Північної Америки такі пертурбації не загрожують.

За матеріалами
Washington ProFile

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі