«ОСТЕРВЕНІЛІ» ВІД ЧАСУ

Поділитися
Люди найчастіше використовують слова, анітрохи не намагаючись вникнути в їхню суть і зрозуміти, що ж вони означають насправді...

Люди найчастіше використовують слова, анітрохи не намагаючись вникнути в їхню суть і зрозуміти, що ж вони означають насправді. Бабуся на лавці, говорячи про «аморальну поведінку», має на увазі одне, студент — зовсім інше, політик — третє, а лікар-венеролог — четверте. При цьому значення весь час змінюється, йдеться про різні речі, а слова використовуються одні й ті ж самі.

«Ну й стерво!»

Слово «стерво», яке звучало на чиюсь адресу з відтінком легкої досади і захоплення, мені доводилося чути неодноразово — і від чоловіків, і від жінок. З подивом помічала також, що багато жінок сприймають це слово майже як комплімент. Довгий час я вважала, що «стерво» — визначення, прийняте і зрозуміле в досить вузькому колі. Проте кілька аналогічних висловлювань в Інтернеті, що трапилися мені на очі протягом тижня, змусили замислитися над цим.

Спроба з’ясувати «звідки ноги ростуть» з допомогою словників виявилася не занадто успішною. Так, словник Ожегова тлумачить слово «стерво» як лайливе: негідник, мерзотник. «Стервенеть — приходить в крайнюю ярость, возбуждение, свирепеть... Остервенело (нареч.) рваться вперед».

Згідно з «Этимологическим словарем русского языка» М.Фасмера (2-ге вид., М., 1987 р.), слово «стерво» походить від давньоруського стьрва, стьрвь — труп. Етимологія незрозуміла, зближують із дієсловом «стербнуть» (ставати жорстким, відмирати) або давньоперським коренем strav-, авестійським star- (опаскуджувати себе, грішити).

Здається, таке тлумачення не дає щонайменших підстав для того, аби сприймати слово «стерво» як комплімент чи вимовляти із захопленням. Проте ж, коли обзивають «козлом», не мають на увазі наявність рогів, копит або схильність до вегетаріанства.

На думку російського психолога Віта Ценьова, стерво — це визначення для жінки, котра взяла на озброєння (явно або неявно, бажаючи того чи всупереч) чоловічу лінію поведінки, в основі якої закладена боротьба, конкуренція, потреба в домінуванні і виражене прагнення якими-завгодно шляхами досягти поставленої мети.

Формальні причини і приводи для вживання слова «стерво» різні. У найпримітивнішому, побутовому значенні — дружина, котра вічно пиляє свого чоловіка, тисне на мозоль його розпаленілого самолюбства, принижує за першої-ліпшої зручної нагоди. І чоловік тут безсилий. Якщо вона це робить — отже, як мінімум, може собі це дозволити.

У «просунутішому» сенсі стерво — та, що поводиться з чоловіком точно так само, як він звик поводитися з нею. Чоловік для неї — такий самий об’єкт сексуального або соціального інтересу, як жінка для чоловіка. Стерво знає, чого хоче, і готова добиватися цього якими-завгодно шляхами. Для неї немає меж і табу, мета виправдовує будь-які засоби.

Стервозна жіноча мстивість і бажання допекти — суто чоловіча інтерпретація. Стерво не ставить перед собою такої мети. Якщо чоловік їй не подобається або розчарував її, вона з легкістю замінить його на іншого. Стерво — завжди щось конфронтаційне, пов’язане з опором, нападками і ворожим ставленням. Те, що робить стерво, — немислиме, цілком неприйнятне. Так вважає суспільство, здебільшого чоловіче.

Стерво — це акт гніву суспільства впереміш із безсиллям і нездатністю впоратися з цим. Називаючи когось стервом, ми розписуємося у своїх безпорадності та розпачі. Не в стервозності річ, а в тому, хто бачить у жінці стерво.

«Перезмінка» статі

Останнім часом поняття «стерво» набагато частіше, ніж будь-коли раніше, стало вживатися в ширшому контексті. Відомо, що події, які відбуваються в повсякденній реальності, нерідко змінюють і асоціативний ряд слів. Так, украй негативний відтінок слова «спекулянт» із переходом до ринкової економіки став слабшати, а згодом слово взагалі «випало» з ужитку, зате з’явилося «підприємець», яке має цілком нейтральний і навіть позитивний відтінок. У 1970—1980-х роках при слові «торговка» перед очима поставала картинка — хамувата, криклива товста бабега, фарбована блондинка з високо збитою зачіскою і яскравою помадою на губах. Нуль інтелекту, море житейської хитрості. Однак давайте поглянемо, хто стояв на базарі в середині 1990-х, та й нині також?! І в магазині стали грубіянити набагато рідше.

На мій погляд, основна трансформація значення слова «стерво» відбулася в 1990-х, коли жінки, змушені пристосовуватися до нових умов, нерідко виявлялися варіативнішими, гнучкішими і злішими, ніж чоловіки. Певна категорія жінок, здатних постояти за себе, стала «несамовито рватися вперед», «іти по трупах», домагатися мети будь-якими засобами, у тому числі користуючись жіночою привабливістю. «Доброта» раптом виявилася мало не синонімом «дурості» і нездатності постояти за себе. Багатодітна сім’я почала викликати подив, а «розумна, гарна і самотня» жінка-стерво — захоплення, оскільки наділена безліччю виграшних якостей, що дають змогу досягати запланованого.

Повальне «остервеніння» — від невпевненості у завтрашньому дні, від страху опинитися на узбіччі, не пройшовши «природного життєвого добору», — на мій погляд, явище тимчасове. І вже зараз поступово починаємо згадувати про те, що насамперед ми — люди.

Ми біжимо, тому що не встигаємо. Що більше не встигаємо, то швидше біжимо. І постійно намагаємося набути нових адаптивних ресурсів, знайти нові резерви. Розвиток людського суспільства завжди відбувається в руслі соціально-біологічної доцільності. Інакше кажучи, «усе, що робиться,— робиться на краще». На думку Віта Ценьова, найкраще в такому випадку — це залучити в систему статерольового сценарію всі ресурси і можливості, властиві протилежній статі. Це явище (маскулінізація жінок, фемінізація чоловіків) нерідко називають зміною соціальних ролей. Віт Ценьов вважає, що, можливо, це просто набуття нового досвіду, перейнятого від протилежної статі.

Хоча на рівні окремих суб’єктів це не завжди має позитивний вигляд, для суспільства загалом не відіграє жодної ролі. Соціум поступово асимілює статерольову (не статеву, хоч і її також) бісексуальність. Суть не в тому, щоб чоловік почав займатися сексом із чоловіком, а жінка — із жінкою, а в тому, що суб’єкт будь-якої статі, звільняючись від стереотипної рольової залежності, стає ефективнішим, одержує більше можливостей — йому легше пристосуватися до життя в сучасному суспільстві.

Це новий ресурс, який раніше використовувався дуже мало або не використовувався зовсім. Експлуатувати і максимально задіяти досвід, здібності й уміння іншої статі, одержати вищу свободу дії — ось такий результат позірного прагнення суспільства до рівноправності статей.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі