НАВЧІТЬСЯ... ЛЕДАРЮВАТИ!

Поділитися
Пам’ятаєте фільм «Зимова вишня»? В однім з епізодів колеги, зустрічаючись у понеділок на роботі, обмінюються враженнями про вихідні...

Пам’ятаєте фільм «Зимова вишня»? В однім з епізодів колеги, зустрічаючись у понеділок на роботі, обмінюються враженнями про вихідні. І героїня Олени Сафонової зітхає: «А в мене — нічого цікавого! Прання, прибирання, готування...» Що ж, вона далеко не одинока: за свідченням соціологів, приблизно так само — у домашніх клопотах — проводять свої вихідні до 80% українських жінок.

Найкраща розвага — генеральне прибирання?

А тим часом в усьому цивілізованому світі уїк-енди воістину зведено в культ. Аби добре працювати, необхідно вміти відпочивати. Консервативні англійці, приміром, починають планувати як проведуть вихідні ще в понеділок. І прагнуть перетворити кожний уїк-енд на маленьке свято. Це час подорожей, занять спортом, романтичних зустрічей, нових вражень, веселих розиграшів... Як свідчить статистика, у країні в дні вихідних продається вдвічі-втричі більше квитків до театрів, музеїв, виставок, на концерти, а також на багато видів транспорту. Городяни в цей час охоче відвідують «глибинку», а провінціали прямують до столиці.

Ну а що ж відбувається в Україні?

— Переважна більшість наших співвітчизників присвячують вихідні генеральному прибиранню й іншім домашнім клопотам, — розповідає психолог Ганна Онищук. — Сценарій «українського уїк-енду» досить простий: спочатку — відіспатися, потім — прання, прасування... Дуже завантажені на роботі жінки намагаються ще й наготувати на тиждень уперед: варять велику каструлю борщу, роблять котлети чи пельмені. Ось на це й іде левова частка вільного часу. Зазвичай влітку до сценарію додаються поїздки на дачну ділянку або город. Але назвати це відпочинком неможливо, навпаки, найчастіше членів родини очікує досить важка праця в далеко не найкомфортабельніших умовах — без води, звичних зручностей. Незвиклі до фізичної праці городяни в цей короткий час прагнуть зробити побільше: до знемоги скопують землю, поливають, просапують, збирають врожай тощо. У результаті вони повертаються додому втомленими, змученими. На душевне спілкування зазвичай просто не вистачає сил, воно підмінюється спілкуванням суто побутовим, на рівні «подай-принеси». Тому, провівши пліч-о-пліч вихідні, люди не стають ближчі одне до одного. Тривожний факт: дуже багато дітей і підлітків до 16 років зізнаються, що проводити вільний час у колі сім’ї їм нецікаво, вони б із радістю пішли куди завгодно — на вулицю, у малознайому компанію. Їм потрібна розмаїтість, а вдома — завжди одне і те ж.

Біда дорослих у тім, що вони вважають вихідні чимось на кшталт продовження роботи. Тільки якщо в будень вони трудилися в офісі, на виробництві чи на фірмі, то нині «вколюють» для власного комфорту й задоволення. От і планують на вихідні прибирання, ремонт тощо. Тим часом, сама назва «вихідні» передбачає саме вихід із звичного розпорядку, зміну роду діяльності. Це час «на людей подивитися й себе показати». Нові враження й позитивні емоції необхідні нам не менше, ніж затишок і комфорт. Вони підживлюють нас енергією, надають життю додаткового інтересу та сенсу. У родинах, де вміють весело відпочивати, набагато менше сварок і непорозумінь. Домочадців тут пов’язують не лише спільні трудові будні, а й приємні, радісні емоції, які щедро дарують вихідні дні.

Не переборщіть із «жахливими турами»

За рубежем давно вже створено цілу індустрію, що спеціалізується на організації й обслуговуванні уїк-ендів. Численні туристичні агентства можуть запропонувати короткі подорожі, які починаються, як правило, у п’ятницю ввечері й закінчуються в неділю. Якщо хочете зайнятися спортом, розім’ятися — вас відправлять на гірськолижний курорт або на море, волієте відіспатися на свіжому повітрі й поїсти сільської їжі, попити молока «з-під корови» — запропонують затишний заміський пансіонат. Останнім часом активно розвивається лікувальний туризм: для підтримки свого здоров’я можна за два дні пройти курс грязелікування, масажу, попити мінеральної води з цілющих джерел, посидіти на дієті. Звісно, стійкого ефекту не сподівайтеся, але це значно корисніше від сидіння перед телевізором і байдикування. До того ж безліч приємних емоцій. А от пишні домашні застілля, посиденьки з друзями на кухні тут набагато менш популярні, ніж у нас, в Україні. Здебільшого європейці й американці на вихідні тікають з дому. Знімають номери в готелях, пансіонатах, або відправляються до ресторанів, кафе, дискотек. По-перше, це позбавляє їх від необхідності стояти біля плити, готувати, а потім мити посуд, прибирати зі столу. А по-друге, дає змогу поласувати чимось новим і незвичним. Адже і смакові відчуття потрібно урізноманітнювати. Після таких вихідних господині повертаються додому свіженькими, та ще й із рецептами нових страв.

Останнім часом дедалі більшої популярності набули так звані «жахливі тури» або «тури-страшилки». Їхні маршрути пролягають тими місцями, де відбувалися які-небудь хвилюючі події. Приміром, уже кілька десятків тисяч туристів повторили останню путь принцеси Діани — від готелю «Ріц» до паризького підземного тунелю, де її лімузин зазнав аварії. У Лондоні спеціальні гіди водять туристів пабами, де вибирав своїх жертв Джек Патрач. Практично всі, хто приїжджає до Нью-Йорка, вважають за свій обов’язок побувати біля руїн Всесвітнього торгового центру та придбати кілька уламків як сувеніри. На однім із перших місць за відвідуванням — різноманітні музеї жахів. На думку психологів, люди прагнуть сюди за гострими відчуттями й, отримавши їх, рятуються від нагромадженої агресії, стресу, депресії. У цьому сенсі «жахливі тури», звісно, корисні. Але от зловживати ними не варто: звикнувши до страшних картинок, туристи помалу перестають на них реагувати, їм потрібні серйозніші подразники. У результаті можуть розвинутися байдужість і нечутливість до реальних страждань близьких людей. Не варто брати в такі поїздки й дітей, котрі не досягли 16 років, або занадто вразливих. У всьому потрібна міра.

Не дорогий, а продуманий

Існує думка, що хороший уїк-енд обов’язково має дорого коштувати. А за наших, мовляв, скромних матеріальних можливостей немає чого і мріяти про це. Але фахівці запевняють: уміння відпочивати зовсім не залежить від товщини вашого гаманця.

— Передусім, зовсім необов’язково їхати чи летіти на край світу. Звісно, такі подорожі екзотичні, престижні, цікаві, але далеко не завжди корисні для здоров’я. Адже чим далі від нас знаходиться країна, тим більше часу займе адаптація організму до її умов. У дорослих людей вона може тривати від двох днів до тижня, а в дітей — і того більше — до двох тижнів. Отож якщо у вас на відпочинок лише 2—3 дні, краще пошукати підходяще місце неподалік — у своєму годинному поясі. А до екзотичних країн з відмінним від нашого кліматом, їжею, звичаями, слід їхати не менш, як на місяць. Тоді й адаптація пройде нормально, і відпочинок удасться, — вважає старший науковий співробітник лабораторії гігієни дитинства Інституту гігієни й медичної екології Галина Єременко. — Сьогодні стали вельми популярні автобусні тури, коли туристи протягом кількох днів фактично днюють і ночують у салоні, економлячи на готелях. Часто так чинять навіть батьки з маленькими дітьми. Вони гадають, що подібні поїздки приносять користь: побували на екскурсіях, одержали інформацію. Але перебування в салоні, де не вистачає кисню, тривале сидіння в незручній позі, відсутність рухового навантаження, порушення сну (спробуй, поспи, сидячи в кріслі!) не сприяють оздоровленню. Хороший відпочинок — не дорогий, а продуманий. Якщо всі члени родини протягом тижня займалися сидячою, паперовою роботою, їм більше підійде прогулянка передмістям пішки, риболовля, збирання ягід, а ось перебування в транспорті потрібно скоротити до мінімуму. Візьміть карту місцевості, дізнайтеся, чи є неподалік визначні пам’ятки, музеї, бази відпочинку, народні промисли. Непогано записатися до місцевого туристичного клубу: прогулянка лісом з рюкзаком за плечима, спілкування з людьми прекрасно піднімають тонус усіх членів сім’ї — від малого до великого. А от «дикі», самостійні походи по лісу я не рекомендувала б: існує ризик натрапити на скотомогильник, очисні споруди, забруднені ділянки. Маршрут має бути добре вивчений, безпечний, розбитий на етапи, аби люди могли відпочити, перекусити. Отож краще все-таки займатися туризмом під керівництвом фахівців. А якщо ви постійно займаєтеся фізичною працею, режим вихідних днів повинен бути іншим: відіспіться, відновіть сили. Бажано уникати інформаційного стресу — менше дивитися телевізор, читати газети. Краще вже почитати хорошу книгу, зіграти в шахи.

І ще одна порада: хоч як би ви були завантажені невідкладними домашніми справами, постарайтеся хоча б один вихідний день присвятити тому, що приносить радість і задоволення. Тоді в понеділок ви відчуєте себе відпочилими й оновленими.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі