НА БАДИ НАДІЙСЯ, ТА ГОЛОВУ НЕ ВТРАЧАЙ!

Поділитися
«Після народження дитини я набрала 20 кг. Не могла спокійно дивитися на себе в дзеркало, у жодну пристойну річ не могла «влізти», чоловік підсміювався та й колеги на роботі позиркували співчутливо...

«Після народження дитини я набрала 20 кг. Не могла спокійно дивитися на себе в дзеркало, у жодну пристойну річ не могла «влізти», чоловік підсміювався та й колеги на роботі позиркували співчутливо. Спортом мені займатися ніколи, а всі спроби обмежити споживання солодкого та борошняного мали дуже незначний ефект. Лікар сказав, що в мене порушився обмін речовин і повернути колишню постать практично неможливо. А тут по телевізору побачила рекламу імпортного препарату, з допомогою якого можна не лише схуднути, а й оздоровитися. Витративши шалені для мене гроші, я купила цей засіб. І що ж? Не лише не схуднула, а ще й занедужала: почало заходитися серце, колоти в шлунку й печінці. Підкажіть, що робити?»

Такими воланнями допомоги буквально «забита» сьогодні пошта різноманітних друкованих та електронних ЗМІ. Телефонними дзвінками такого змісту громадяни бомбардують працівників Мінздоров’я, Держстандарту і наукових інститутів, які займаються проблемами харчування. Постійний інтерес до теми послужив причиною недавньої конференції «Проблеми біологічно активних добавок (БАД) в Україні», організованої Мінздоров’я та медичним інтернет-виданням «Likar. info».

То що ж таке ці БАДи — панацея від усіх хвороб чи засіб для спритного обману довірливих споживачів?

Як зазначалося на конференції, останнім часом простежується постійне погіршення стану здоров’я нашого населення. Це найчастіше пов’язано зі структурою та якістю харчування. У звичайному раціоні середнього українця існує великий дефіцит життєво важливих вітамінів, мікро- й макроелементів, амінокислот та інших речовин.

У всьому світі найефективніший засіб корекції розбалансованого харчування — біологічно активні добавки, що їх широко вживають з кінця 80-х років минулого століття. Вони не лише ліквідовують дефіцит окремих харчових речовин, а й з їхньою допомогою в організм надходять сполуки, що підвищують опірність до шкідливих чинників навколишнього середовища. При правильному використанні БАДи сприяють оздоровленню організму, підвищенню імунітету, фізичній і розумовій працездатності, а також уповільненню процесів старіння та подовженню періоду активної старості.

На думку токсикологів, характерною ознакою БАДів можна вважати їхню високу ефективність на тлі низької або цілком відсутньої токсичності, бо всі їхні компоненти — натурального походження. Проте саме БАДам чимало ревних їх шанувальників зобов’язані втраченим здоров’ям. Причина банальна — неправильне призначення препарату або ж сумнівна якість самої добавки. Приміром, деякі добавки з кальцієм містять у своєму складі свинець, а різноманітні «суперспалювачі жиру» сприяють спалюванню не лише жирових відкладень, а й украй необхідних організмові жиророзчинних елементів.

Сьогодні в Україні свою продукцію пропонують понад 200 фірм—виробників біодобавок. Водночас відсутність загальної інформації про особливості БАДів, умови їх використання й несумлінна реклама заважають споживачеві зробити правильний вибір.

Головне, що слід пам’ятати, наважуючись на покупку, БАДи — це в жодному разі не самостійні лікарські засоби. Вони діють лише в комплексі з іншими методами: дієтою, фізичними вправами, ліками. Нормалізувати обмін речовин (що обіцяють рекламки багатьох таких засобів), приймаючи лише пігулки або порошки, неможливо. Так само як і розв’язати інші проблеми. З допомогою біодобавок можна лише підкоректувати ті чи ті процеси, які відбуваються в організмі.

Причому яка саме добавка потрібна людині в даний момент, може визначити лише лікар. Адже, як підкреслив на конференції головний дієтолог Мінздоров’я Петро Карпенко, будь-яке надходження в організм того або іншого нутрієнта впливає на дію іншого нутрієнта. Збалансувати їхню дію, мінімізувати шкоду й домогтися максимального ефекту можна лише на підставі ретельного обстеження пацієнта та ретельного розрахунку. Добір цей суто індивідуальний. Навіть сумнозвісний морозник одним справді допоміг схуднути, а в інших викликав серйозні захворювання. Фахівці ставляться до морозника швидше негативно, бо його шкідливий вплив на організм значно перевищує ефект позитивний.

(До речі, декому для того, щоб схуднути, достатньо лише налагодити нормальну роботу кишечнику. Кефір, ряжанка, овочі та фрукти (щодня і в достатній кількості — близько 300—400 г) роблять це досить ефективно й без будь-яких побічних ефектів.)

Визначити поєднуваність біодобавок із препаратами, які вживає людина, ймовірний вплив на організм з урахуванням наявних хвороб зможе, знов-таки, лише лікар. Відсутності побічної дії БАДів (як часто пишеться на етикетці), за словами Петра Карпенка, просто не буває.

Будь-який споживач біодобавок має розуміти, що написи на етикетках на кшталт «підтверджено клінічними випробуваннями» чи «рекомендовано таким-то шановним інститутом» часто свідчать лише про те, що засіб пройшов стандартний набір перевірок. І аж ніяк не про те, що фахівці установи, яка проводила перевірку, настійно рекомендують цей засіб для вживання. При цьому в процесі перевірки зазвичай встановлюється безпечність добавки — наявність або відсутність у ній хвороботворних бактерій та низки небезпечних для здоров’я елементів. Те, наскільки дія біодобавки відповідає заявленій на етикетці, найчастіше залишається за рамками перевірки.

Ідентифікація продукції, визначення діючої речовини — справа майбутнього, так само, як і створення державного реєстру спеціальних продуктів харчування, куди ввійдуть і БАДи. Відкривши такий реєстр, кожен споживач зможе з’ясувати, чи справді запропонована йому біодобавка пройшла всі необхідні тести в Україні, яка її справжня дія та чи є побічні ефекти. А поки що доводиться покладатися лише на власний здоровий глузд і чесність дистриб’ютора.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі