МЕБЛЕВА РАПСОДІЯ

Поділитися
Меблі, як і зморшки людського обличчя, дають уявлення не лише про кількість років, а й про життя. Як...

Меблі, як і зморшки людського обличчя, дають уявлення не лише про кількість років, а й про життя. Якась антикварна шафка чи бюро столітньої давнини багато може розповісти про побут повітової панянки або життєвий уклад молодика онєгінського типу. Меблі в тому розумінні, яке ми вкладаємо в це слово сьогодні, з’явилися дуже давно. В єгипетських фараонів різних династій уже були знамениті золоті трони, римляни ввійшли в історію меблів асиметричною лежанкою з одним валиком. Саме на такій лежанці, напівприлігши, патриції їли. У середньовіччі меблеве виробництво вже повною мірою обслуговує католицькі собори, знатних та багатих городян. І навіть у заможних селян з’являються різні шафки й полички для посуду, вигадливо прикрашені скрині для зберігання одягу.

Інтенсивно розвивається виробництво меблів у XVII—XVIIІ століттях, коли з’являються цехи мебльовиків і мануфактури. Крісла й стільці в ті часи обтягували дорогими гобеленовими тканинами. Саме тоді впроваджується саме поняття «інтер’єр», народжується професія декоратора. Він мав підбирати й розставляти меблі відповідно до становища й статків господаря.

Порівняно недавно, якихось 10—15 років тому, придбання меблів було справою далеко не простою й не легкою. Чимало моїх знайомих вистоювали ночі під меблевими магазинами. Люди складали списки, писали свої номери на долонях, щоб, не дай Боже, не забути їх. Для тих же, хто не міг купити нових меблів, комісійки пропонували б/в, що називається, від різних країн і народів світу.

Але років сім тому меблева «крига» скресла і потекли перші меблеві потоки з Італії, Фінляндії, Чехії, Словаччини, Польщі. Скінчився меблевий дефіцит, настала епоха меблевого насичення. А крім того, запрацював вітчизняний виробник.

Сьогодні будь-хто може придбати меблі будь-якої якості за будь-яку ціну. Якщо ви завітаєте в перший-ліпший меблевий магазин, то насамперед вам запропонують каталог, за яким можна вибрати необхідне й зробити замовлення. Вибір за каталогом — справа безперечно цікава, але трохи забарна, бо доставка може розтягнутися на два-три місяці. Втім, якщо ви не поспішаєте, то, заплативши 50% від вартості меблів, можете спокійно чекати замовлення, його привезуть в обумовлені терміни плюс-мінус тиждень. Якщо ж меблеве питання стало руба, ви:

— ретельно вивчаєте зразки, виставлені в меблевих салонах;

— ходите по фірмових магазинах мебльовиків-виробників;

— стежите за оголошеннями в ЗМІ, котрих на меблеву тему величезна кількість.

Провівши в такий спосіб власне дослідження ринку меблів, ви опиняєтеся перед дилемою — купувати дерево (хоч і престижне, але дороге) чи пластик. Купити імпортні меблі (їх, на думку фахівців, на нашому ринку 70%) чи підтримати вітчизняного виробника? Ви мимоволі починаєте перейматися специфічною термінологією. Виявляється, меблі бувають не тільки м’які, корпусні, а й житлові, кухонні, для школярів, «із масиву», із модулів, для ванних, шафи-купе, кабінетні і навіть спеціальні.

Серед вітчизняних меблів м’які, або «м’якушка», — лідер не тільки за кількістю вироблених одиниць. М’яких виробів вітчизняного виробництва в Україні в п’ять разів більше, ніж імпортних. Тепер про якість. Рівень дизайну української «м’якушки» анітрохи не нижчий за імпортний. Розкішне розмаїття оббивок, високоякісний поролон, увага до дизайну форм і деталей часто дозволяє виробнику демонструвати в салонах такі м’які меблі, які нічим не поступляться імпортним.

Які останні тенденції меблевої моди? Яким стилям віддаватиме перевагу покупець, котрий відремонтував цим літом помешкання і за осінь-зиму хоче неквапом обставити його достойними меблями? Так звані корпусні меблі, основа наших традиційних стінок, як правило, виконані з ламінованого ДСП або MDF, буде поступово видозмінюватися. Набридлі всім стінки, що стоять такими собі богатирськими обсягами на всю широчінь стіни, поволі поступляться місцем окремим сервантам, гардеробам, бюро чи блокам для телевізора, музичного центру, комп’ютера. Сьогодні стінки модно розсувати, розставляти в різні кімнати, що дає відчуття більшої свободи простору й повітря.

Дедалі моднішими стають меблі з «масиву» або натурального дерева. Причому «масивом» можуть бути не всі меблі, а лише зовнішні елементи-прикраси, що дозволяє цим меблям триматися в доступних цінових рамках.

От уже кілька років популярні меблі за індивідуальним проектом. Тут до роботи над меблями в інтер’єрі підключаються дизайнери. А найталановитіші з них здатні звичайні корпусні модулі скомпонувати так, що квартири стають неповторними. Інтер’єр набуває власного обличчя.

Тотальна схожість побуту, меблів, способу життя відійшла в минуле. 2000 року можна дозволити собі індивідуальний дизайн, авторський інтер’єр.

Авторські меблі насамперед стильні, тобто виконані у певному стилі, котрий наявний і у великих формах, і в маленьких деталях. Наприклад, «англійська класика»: основною особливістю цього стилю є тонко пророблена спинка стільців (часто — ручної роботи), атласні або велюрові сидіння канап, стільців, козеток. Столи з обов’язковою стільницею, малюнком, що обігрує красу зрізу дерева. Стильною течією є «авангард». І хоча сам термін передбачає сучасні форми, знавці стилю 60-х підтвердять, що гостро модні сьогодні асиметричні дзеркала, торшери, люстри, невеличкі канапи з пливучими спинками, столи неправильних форм і відсутність гострих кутів — уже були. Якщо переглянути фільми Фелліні й Антоніоні, то можна побачити, як італійський меблевий дизайн, зробивши виток, повернувся до свого дідуся — неореалізму.

Як і на все у світі, на меблі є мода.

Мати модний, стильний інтер’єр не означає неодмінно витратити купу грошей, обставити квартиру найдорожчими меблями. Мені якось довелося познайомитися із вражаючим художником по інтер’єру. Він захоплюється японським мистецтвом і вважає, що інтер’єр має формувати гармонію людської душі. В його інтер’єрах речі й предмети взяті з природи, з антикварного магазину і ще бозна- звідки. Простір кімнати перегороджують ширми, за кожною панує свій світ. На кухні замість столу стоїть величезний корч, замість стільниці лежить величезне скло, навколо стола-корча кілька стільців- корчиків. Рукотворні меблі старанно оброблено, щоб можна було не боятися за колготки. Посуд такий самий, як і всі меблі, не ширвжиток, а виконаний гончарями. Керамічні чашки чудово вписалися в «лісову кухню», на стінах якої висять коси цибулі, сушені гриби, у гарних вазах стоять сухі букети.

За ширмою з хризантемами куточок господині дому, де люстро й величезна кількість поличок та скриньок, а на них флакони, пляшечки, баночки, що гордо розповідають про те, скільки годин проводить дружина художника, акторка, за створенням власного образу.

В цьому інтер’єрі є місце і для відреставрованого стародавнього бабусиного буфета, який отримав практично друге народження, і для комп’ютера із суперсучасним комп’ютерним столом та поличками. І, хоч як дивно, усі ці предмети не справляють враження еклектичних. Навпаки, їх ніби пов’язує якась невидима сила, вони пасують одне одному. Дизайнери-мебльовики знають цей феномен «справжньої» речі, коли взяті з різних країн, епох та стилів предмети меблів несподівано «пасують» ультрасучасним меблевим конструкціям.

Як і філателісти (збирачі марок), є колекціонери меблів. Одна моя приятелька разом із чоловіком довгі роки збирає різні меблі. Велика квартира в старому будинку дозволяє їм мати таке хобі. Для цієї подружньої пари якийсь витончений журнальний столик чи ажурна різьблена посудна полиця — витвір мистецтва. Поступово їхній будинок набуває вигляду музею меблів, щоправда, музею, в якому досить комфортно жити. На їхній погляд, меблі будь-якого часу гарні, за однієї умови — вони не повинні бути однакові. Навіть меблі з пластику можуть бути дуже гарними, якщо весь інтер’єр створено у стилістиці андеграунду. І ще ці фахівці стверджують, що краса меблів в інтер’єрі дуже залежить від кольору стін, гардин, портьєр, всіляких освітлювальних приладів.

У наш час є нарешті можливість вибирати. Достаток меблів, коли пропозицій на цьому ринку більше, ніж покупців, дозволяє зробити їх придбання не болісним діставанням, як колись, а спокійним процесом. Тому, вибираючи меблі для свого помешкання, можна не поспішати. Можна знайти те, що «пасує» і образові вашого будинку, і вашому характеру.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі