Історія, яка дихає сьогоденням

Поділитися
Посібників з історії України для студентів і викладачів вищих навчальних закладів за роки незалежності з’явилося чимало...

Посібників з історії України для студентів і викладачів вищих навчальних закладів за роки незалежності з’явилося чимало. Часто доволі контроверсійних. Здавалось би, що нового в пояснення історичних подій внесе нещодавно видана «Ілюстрована історія України» (Тернопіль: «Джура», 2007) кандидата історичних наук, завідувача кафедри українознавства Тернопільського національного економічного університету Миколи Лазаровича? Однак автор зміг вдало доповнити багату історію українського народу повнокровними сторінками про сучасність.

Основні події в житті України та етапи її розвитку подано від найдавніших часів аж… до останнього указу Віктора Ющенка про дострокове припинення повноважень Верховної Ради, тобто до 31 липня 2007 року. Микола Лазарович, поєднуючи хронологічний і проблемний принцип написання посібника, аналізує віхи становлення незалежності України, формування державних інститутів, ухвалення нової законодавчої бази та Конституції України, результати діяльності президентів Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми та уряду Віктора Ющенка. Наводить багато цікавих деталей про президентську кампанію 2004 року, яка, на думку автора, стала «найжорстокішою і найбруднішою за всю історію дер­жавної незалежності України». Подає всебічний аналіз подій помаранчевої революції, їх оцінки політичними партіями, громадськістю, журналістами, зокрема й політичним оглядачем «Дзеркала тижня» Сергієм Рахманіним (с.422). Автор демонструє скрупульозність історика та чітку позицію громадянина. Його висновок «У перший рік свого президентства В.Ющенко не скористався даними повноваженнями». Духом недавнього минулого просякнуті сторінки про досягнення і втрати урядів Юлії Тимошенко, Юрія Єханурова. Далі — парламентські вибори-2006, діяльність «широкої коаліції» та сформованого нею уряду Віктора Януковича. І нарешті — аналіз причин, через які Віктор Ющенко був змушений розпустити Верховну Раду…

Виклад історичного матеріалу — чіткий і логічний: його розбито на проблемно-тематичні розділи, підрозділи, рубрики. Тексти лекцій написано просто й доступно. Виділено ключові слова, деяким з них дано пояснення. Ілюстрації супроводжують конкретну історичну подію, чого, як на мене, бракує багатьом підручникам і посібникам.

Доктор історичних наук, професор кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Т.Шевченка Анатолій Слісаренко так підкреслює значимість видання: «…історичні процеси та явища тут пояснюються коротко і чітко, визначені їх головні причини та наслідки, перераховані основні умови різноманітних договорів, які впливали на хід історії України».

Заслуговує на увагу окремий розділ — «Основні орієнтири зовнішньої політики України». Тут досить детально проаналізовано її негативні, на думку автора, чинники (певна невизначеність та багатовекторність упродовж тривалого часу) та здобутки — «істотне поліпшення іміджу України в світі після помаранчевої революції». Але якщо про внутрішньо- і зовнішньополітичний курс України в її найновішій «Ілюстрованій історії» написано чимало як позитивного, так і негативного, то українську культуру автор чомусь обійшов своєю увагою. Окремий розділ, присвячений культурній спадщині, був би тут аж ніяк не зайвим.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі