Діти дракона

Поділитися
Народжуваність у Китаї — не Божий промисел, а прерогатива уряду

Завершилася перша половина року, і перша хвиля дітей, які народилися в Китаї, відлучається від грудей, переходить на сухі молочні суміші. Нинішнього року дитяче харчування набагато дорожче. Подорожчали також одяг для немовлят, візочки, ліжечка. Подорожчання спровоковане надзвичайно великою кількістю немовлят. За даними Статистичного управління Китаю, якщо 2011 р. у цій країні народилося 16 мільйонів дітей, то нинішнього їх очікується як мінімум на мільйон більше. Продаж товарів для немовлят упродовж півроку зріс на 150 відсотків. Портал Taobao, що спеціалізується на них (понад 500 найменувань предметів, необхідних для догляду за немовлятами), відзначає 200-відсотковий приріст попиту порівняно з минулим роком.

Чому? Тому що в Китаї саме в рік Дракона намагаються обзавестися потомством, оскільки, за китайськими віруваннями, діти, народжені під знаком Дракона, особливо щасливі, надзвичайно здібні та сміливі. У Китаї Дракон - символ щастя, влади, багатства і благородства. Нинішній рік унікальний ще й тим, що в китайському гороскопі відповідає елементу води (зазвичай Дракон відповідає елементу землі). А така ідеальна комбінація трапляється раз на 60 років. Діти цього року просто зобов’язані бути за всіма показниками «супер».

Батьки ж із початку року зіштовхнулися з невтішною реальністю: мало того що подорожчало дитяче харчування та підгузки, підскочила ціна й на няньок. Тепер на неї потрібно викласти близько 6800 юанів на місяць (середній заробіток - три тисячі). Няньки в Китаї - високооплачувані працівники. Внаслідок уже багаторічної китайської політики однієї дитини в сім’ї (нинішнє покоління батьків у Китаї здебільшого були єдиними дітьми), всі хочуть дати своєму єдиному дитяті найкраще. Тому няньку в Китаї, що є тут традиційною необхідністю, підшукують за півроку до народження дитини. Послуги няньки дорогі ще й тому, що китайські батьки ставлять до них високі вимоги: вона повинна розмовляти англійською, мати права водія і, звісно, пройти спеціальне навчання з догляду за дитиною.

Нинішнього року в Китаї також зріс попит на сурогатне материнство. Річ у тому, що для багатьох китайських жінок не тільки народження дитини, а й сама вагітність - неприйнятна. Йдеться не про можливість втратити роботу, а насамперед про стиль життя. У китайській культурі вважається, що вагітність ослабляє тіло, тому мати й дитина впродовж місяця перебувають удома під спеціальним доглядом. Звідси, зокрема, такий попит на няньок. За китайськими переказами, під час пологів відбувається розслаблення суглобів, а післяпологовий період - це період відновлення тіла змученої матері. Щоб уникнути ускладнень, мати й дитина впродовж місяця мають бути повністю ізольованими від зовнішнього світу. Жінці заборонено купатися, мити голову, відчиняти вікна та двері, вмикати кондиціонер, пити холодні напої та їсти холодні страви. Навіть влітку майбутня мама не розлучається з теплою піжамою, шарфом та шкарпетками.

Китайська медицина стверджує, що жіночі проблеми зі здоров’ям у подальшому житті матерів - це наслідок відсутності відповідних умов для регенерації організму в післяпологовий період. Можливо, тому в Китаї, як ніде у світі, дуже популярне сурогатне материнство - послуги жінок, котрі за гроші погоджуються виносити й народити дитину, а також витримати післяпологовий період.

Хоча сурогатне материнство в Китаї й незаконне, влада толерантна стосовно цього. Немає точних статистичних даних про масштаби явища, але китайські ЗМІ стверджують, що за останні 10 років на світ з’явилося 25 тисяч дітей, народжених китайськими сурогатними мамами. Середній вік матерів - 20-32 роки. За свої послуги вони беруть від кількох десятків до кількох сотень тисяч юанів.

Оголошення про послуги сурогатної матері переважно можна бачити на приміщеннях навчальних закладів. Бо найчастіше саме студентки погоджуються народити дитину за гроші. Бажано - для іноземців, тому що в Китаї послуги сурогатної матері набагато дешевші, ніж за кордоном.

Нинішнього року, як завжди, більше очікується хлопчиків. У Китаї вже давно порушений гендерний баланс, оскільки для батьків традиційно важливіше мати чоловіче потомство. Вважається, що це забезпечує і продовження роду, і спокійну старість. Сучасні ультразвукові дослідження дозволяють точно визначити стать дитини ще в утробі матері. Хоча в Китаї це також незаконно. Китайське законодавство забороняє лікарям інформувати батьків про стать майбутньої дитини. Але цих заборон не дотримуються, і від плоду жіночої статі нерідко позбавляються.

Тестування майбутнього плоду - ще одна прибуткова галузь в Китаї. Рік у рік зростає кількість нелегальних лабораторій. Ультразвукове обладнання коштує відносно недорого (7-10 тисяч юанів), купити його можна без жодних формальностей. А для проведення на ньому досліджень не потрібні ні свідоцтва, ні ліцензії. Плата за УЗД - від 500 юанів.

Селективні аборти спровокували порушення гендерного балансу серед населення ще на початку 80-х років. За переписом 2010 р., на 100 дівчаток тут припадає 118 хлопчиків, тоді як світова норма - відповідно 102-107. Китайські вчені попереджають про можливе у зв’язку з цим зростання в країні злочинності, не кажучи вже про те, що для «зайвих» чоловіків важко знайти пару.

Ситуація ускладнюється ще однією проблемою - низьким приростом населення. Політика однієї дитини, яка проводиться в Китаї вже впродовж 30 років, скоротила за цей час можливий природний приріст населення на 400 мільйонів осіб. Народження другої дитини тут карається великим штрафом, а після третьої батьків піддають обов’язковій стерилізації. Контроль над народжуваністю - це прерогатива уряду. Правда, обмеження поступово слабшають. Сьогодні, якщо подружжя було єдиними дітьми, їм уже дозволено законно мати другу дитину. Попри це, небагато батьків зважуються на друге маля. За даними Інституту демографічних досліджень Китайської академії соціальних наук, таким правом користується сьогодні тільки одна з трьох таких пар.

Учені цієї установи відзначили й іншу тенденцію: зміни у світогляді молодого подружжя в сільській місцевості. Якщо раніше для селян діти самі собою були найбільшим щастям, то тепер сільські пари керуються «міськими стандартами»: насамперед фінансовий добробут, а дитина - потім, і якщо одна дитина - величезні витрати, друга - вже непосильний тягар.

Від самого народження життя китайця - поле конкурентної битви (за хорошу няньку, кращу освіту, місце роботи). Китайці, хоча й пишаються своїми економічними досягненнями, але з дедалі більшим занепокоєнням дивляться в майбутнє. Діти Дракона, відповідно до китайських вірувань, можуть виявитися справді унікальними, але чи достатньо цього для вирішення проблем, які чекають на них у майбутньому?

(За матеріалами зарубіжної преси)

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі