Біля витоків нового розділу фармакології

Поділитися
28 листопада після тяжкої хвороби пішов з життя один із провідних учених-медиків у галузі фармакол...

28 листопада після тяжкої хвороби пішов з життя один із провідних учених-медиків у галузі фармакології і біохімії, доктор біологічних наук, професор, академік АМН України, директор Інституту фармакології і токсикології АМНУ Олександр Вікторович Стефанов.

О.В.Стефанов народився 18 вересня 1950 року в м.Макіїв­ці Донецької області. У 1973 р. закінчив Одеський медичний інститут (тепер — Одеський дер­жавний медичний університет) ім. М.Пирогова. Інтерес до науки проявився в нього ще в студентські роки. Поєднуючи роботу лікаря-терапевта з науковими дослідженнями, Олек­сандр Вікторович 1975 року успішно захистив кандидатську дисертацію, присвячену вивченню видових особливостей ферментів травлення та фарма­кологічної дії інгібіторів протеаз.

У період 1975—1992 рр. працював у науково-дослідних установах Національної академії наук — Інститут фізіології ім. О.Богомольця та Інституті біохімії ім. О.Палладіна — над проблемами нейрофізіології і біохімії біологічних мембран.

З 1992 р. і до останніх днів життя — директор Інституту фармакології і токсикології АМН України, де також завідував відділом експериментальної терапії. Свою наукову діяльність присвятив вирішенню фундаментальної проблеми регуляції процесів клітинного метаболізму біологічно активними речовинами прогнозованої природи.

О.В.Стефанов одним із перших у світі передбачив і підтвердив статус ліпосомальних систем не лише як носіїв лікарських засобів, а й як самостійних політропних факторів фармакокорекції патологічних станів організму. Результати цих робіт стали фундаментом розвитку нового сучасного розділу фармакологічної науки — ліпосомофармакології. Одним із перших у країнах СНД започаткував та успішно розвивав дослідження світової проблеми фармакокорекції ендотелій-залежних судинних реакцій та метаболізму оксиду азоту в умовах пошкоджуючої дії гіпоксії. Оригінальна концепція про сполучену та взаємопідсилюючу роль гіпоксії та перекисного окислення ліпідів у патологіях серцево-судинної та дихальної систем стали надійною основою для створення антигіпоксично-антиоксидантного препарату ліпін — першого у світі промислово освоєного ліпосомального лікарського засобу.

Під керівництвом О.В.Стефанова створено цілу низку оригінальних лікарських засобів, які виробляються фармацевтичними підприємствами України (ліолів, антраль, вітам, ліпофлавон, комплімін). Їхня висока ефективність у лікуванні багатьох захворювань широко підтверджена клінічною практикою. Розробка та клінічне застосування ліпосомальних препаратів ліпін, ліолів і ліпофлавон належить до перших реальних успіхів світової ліпосомотерапії. Вони стали логічним утіленням наукової інтуїції, наполегливості та високого рівня досліджень, притаманних науковій школі О.В.Стефанова.

Учений є автором понад 300 наукових праць, у тому числі 24 патентів. Він успішно поєднував наукову діяльність з організацією системи експертизи лікарських засобів, які пропонуються для реєстрації і застосування в Україні. Був ініціатором упровадження в Україні принципів міжнародної системи GLP у процес доклінічного вивчення ліків.

Широко відома й науково-організаційна діяльність О.В.Стефанова. Він був членом президії АМН України, президентом Всеукраїнської громадської організації «Асоціація фармакологів України», головою проблемної комісії «Фармакологія», членом наукової ради при президії АМН України, головним редактором наукового журналу «Ліки», членом редакційних рад низки інших наукових видань.

Колектив Інституту фармакології і токсикології АМН України глибоко сумує з приводу передчасної смерті Олександра Вікторовича Стефанова і висловлює щире співчуття рідним, близьким, друзям і колегам покійного.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі