Українські вчені завершили роботу над грандіозним фізичним проектом

Поділитися
Група українських вчених з харківського НДІ експериментального приладобудування завершила виго...

Група українських вчених з харківського НДІ експериментального приладобудування завершила виготовлення та монтаж детекторних модулів для найбільшого в світі прискорювача елементарних часток — Великого адронного коллайдера, будівництво якого закінчується у Швейцарії.

Великий адронний коллайдер є прискорювачем протонів та важких іонів. Він будується в тунелі завдовжки 27 кілометрів, який прокладено на глибині ста метрів на території Франції та Швейцарії. Для утримання і корекції протонних пучків у коллайдері встановлені 1624 надпровідних магніти, загальна довжина яких перевищує 22 кілометри. Магніти працюватимуть при температурі -271 °C.

За допомогою детектора ALICE, над яким працювали українці, учені займатимуться пошуком і дослідженням нового стану речовини, — кварк-глюонної плазми.

Детекторні модулі складаються з 40 тисяч спеціальних мікрокабелів зі зчитувальними електронними системами. Цій частині детектороної апаратури найбільшого в світі прискорювача часток доведеться функціонувати в критичних умовах жорсткого радіаційного випромінювання.

Більшість учасників групи, яка займалася детекторними модулями, працюють в харківському Науково-дослідному технологічному інституті експериментального приладобудування. Керував групою професор Борщов.

Відомий український фізик-теоретик Геннадій Зінов’єв, який працює у Європейському центрі ядерних досліджень і який допомагав харківським ученим брати участь в тендері на виготовлення детекторів, побоюється за подальшу долю цього науково-інженерного колективу.

«У них зараз немає зарплати, немає роботи в Україні. І це у фахівців, яких ЦЕРН — світовий лідер в надтонких технологіях, — визнав кращими в цій області, такими, що продемонстрували буквально конструкторські чудеса, — cтверджує Зінов’єв. — Вони могли б заробляти для України серйозні гроші, якби на батьківщині визнали їх талант, вміння і трохи допомогли».

Докладніше про роботу українських вчених над найграндіознішим сучасному проектом в області фізики високих енергій читайте в статті Олександра Рожена «Посол української науки в Європі, або До вирішального експерименту в ядерній фізиці залишився рік» в свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі