Супербактерії живуть у землі

Поділитися
Бактерії, що живуть у землі, володіють на диво потужним арсеналом засобів, які дозволяють їм протистояти антибіотикам...

Бактерії, що живуть у землі, володіють на диво потужним арсеналом засобів, які дозволяють їм протистояти антибіотикам. На думку канадських спеціалістів, потрібно остерігатися появи нового покоління стійких до ліків «супербактерій».

Давно відомо: бактерії, котрі живуть у ґрунті, виробляють природні антибіотики, що дає їм можливість упоратися з токсинами, які виробляють довколишні мікроорганізми та рослини. В окремих випадках гени, відповідальні за таку надопірність, передаються інфекційним мікроорганізмам, які уражають людину.

Деякі способи нейтралізації антибіотиків добре вивчені, проте Джерард Райт і його колеги з Університету МакМастера в Онтаріо (Канада) показали, що ці бактерії мають величезні запаси такої зброї.

Вчені зібрали зразки ґрунту в містах і лісах по всій Канаді, а потім виростили в лабораторії бактерії, які в ньому жили. Їм удалося, наприклад, виділити 480 штамів відомої Streptomyces, що володіє «протиотрутою» до багатьох антибіотиків, як натуральних, так і синтетичних.

Ці штами виявилися несприйнятливими в середньому до восьми з двадцяти одного препарату, два змогли протистояти п’ятнадцятьом. Слід зазначити, що раніше з цими антибіотиками вони ніколи не зустрічалися.

Надзвичайна здатність робити непридатними відразу стільки антибіотиків допомагає ґрунтовим мікроорганізмам вижити і в обстановці хімічної війни, яку ведуть проти них інші мікроби, гриби та рослини.

Робота канадських учених примушує уважніше поставитися до проблеми «переселення» генів цих стійких до антибіотиків бактерій в інші екземпляри, в тому числі Staphylococcus aureaus, винуватця лікарняних інфекцій, який на цей час не піддається жодним фармакологічним засобам боротьби з ним.

Таке вже траплялося раніше. Дослідники вважають, що опірність препарату ванкоміцин виробилася у мікроорганізмів не без допомоги їхніх підземних родичів.

Що робити? На думку авторів роботи, треба, зокрема, тестувати нові ліки і на ґрунтових бактеріях, виявляти особливо стійкі екземпляри, дивитися, завдяки чому вони виживають. Потім створювати препарати, які заздалегідь обеззброюватимуть противника. Втім, колектив не має наміру зупинятися на досягнутому, бо впевнений, що величезний пласт таких бактерій приховує різноманітну й потужну зброю, яку ще тільки належить вивчити.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі