НОВИЙ. ОДНОКЛІТИННИЙ. ФРАНКЕНШТЕЙН?

Поділитися
Виділення гранта американського уряду в розмірі трьох мільйонів доларів двом біологам, які мають намір створити нову форму життя, викликало великий резонанс у наукових колах...

Виділення гранта американського уряду в розмірі трьох мільйонів доларів двом біологам, які мають намір створити нову форму життя, викликало великий резонанс у наукових колах. Відомий генетик Крег Вентер і Гамільтон Сміт, молекулярний біолог, лауреат Нобелівської премії, взялися створити в чашці Петрі одноклітинний організм, із такою мінімальною кількістю генів, яка здатна забезпечити не тільки підтримку його життя, а й відтворення. Знаменно, що фінансується цей проект Міністерством енергетики США, і в разі успіху на наступних стадіях геном «одноклітинного робота» модифікуватиметься таким чином, щоб створені в такий спосіб організми могли або поглинати з промислових викидів двоокис вуглецю, або виробляти новий вид біологічного палива. Втім, самих біологів набагато більше цікавить можливість краще розібратися з біохімією живих організмів і, як мінімум, дати досить зрозуміле визначення життя з погляду молекулярної біології.

Саму ідею експерименту назвати новою не можна. Д-р Вентер уже працював над аналогічним проектом ще в 1990-х роках, заради якого він, власне, і створив цілий інститут генетичних досліджень. Там він спільно з колегами розшифрував геном Mycoplasma genitalium, одноклітинного організму, який має найменший набір генів — 517 одиниць. У підсумку вчений дійшов висновку: живий організм міг би обійтися ще меншою їх кількістю — приміром, трьомастами.

Хоч би як фантастично все це звучало, але найбільші сумніви викликає не реальність самого проекту, а його безпечність, а також його моральний та етичний аспекти. Адже будь-яка нова форма життя може виявитися небезпечною для людини, а якщо вихідний організм і так має патогенні властивості, то гарантувати його безпечність буде вкрай важко. Вчені обіцяють «приборкати» свого «одноклітинного Франкенштейна» таким чином, щоб вирватися з лабораторії він не зміг. Проте унеможливити використання своїх розробок при створенні біологічної зброї їм не під силу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі