ІННОВАЦІЇ, ЩО ЗМІНИЛИ СВІТ. ЧАСТИНА III

Поділитися
(Продовження. Початок у №40, 41) 1954 — мова програмування ФОРТРАН Джон Бакус (1924) керував групою інженерів компанії IBM, що розробила першу мову програмування високого рівня...

(Продовження. Початок у №40, 41)

1954 — мова програмування ФОРТРАН

Джон Бакус (1924) керував групою інженерів компанії IBM, що розробила першу мову програмування високого рівня. Під час заміни абстрактної мови асемблера англійськими словами й відомими алгебраїчними символами виникла мова фортран, що стала мовою фізичних наук і є основою майже кожної мови програмування.

1954 — вакцина проти поліомієліту

1952-го Джонас Солк (1914—1995) і Альберт Сабін (1906—1993) посилено працювали над вакциною проти поліомієліту — вірусу, що викликає запалення нервових клітин спинного мозку й може викликати параліч, атрофію м’язової тканини та смерть. Цього самого року поліомієлітом заразилися 52 тис. американців, із яких близько 3 тис. померли. Солк створив антивірусну вакцину за допомогою введення вірусу в організм у кількості, достатній для вироблення антитіл. Він перевірив дію вакцини на собі та членах своєї сім’ї й у березні 1953-го оголосив про результати по радіо «Сі-Бі-Ес». Через рік приступили до вакцинації населення, у результаті випадки паралітичного ускладнення від поліомієліту впали з 13,9 на 100 тисяч 1954-го до 0,5 1961-го. Сабін вважав ефективнішою пероральну вакцинацію. 1957-го провели польові випробування вакцини. У червні 1961-го Американська медична асоціація схвалила вакцину Сабіна. З 1962-го по 1964-й понад 100 млн. американців пройшли вакцинацію, і до середини 1960-х легка в застосуванні вакцина Сабіна стала основною. Хворобу було викорінено.

1955 — швидке харчування (Fast Food)

Рей Крок (1902—1984), попри свій розквітаючий бізнес з торгівлі апаратами для молочного коктейлю, зрозумів, що заробить більше, роблячи гамбургери. 1955-го він відкрив першу закусочну «Макдоналдс» у Дес-Плейнз (Іллінойс). Золоті арки змінили американський пейзаж і перетворили ресторани на розквітаючі підприємства, на кшталт готелям Кеммонса Вілсона.

1956 — контейнерні перевезення

Малколм Маклін (1913—2001), магнат автоперевезень, був незадоволений темпами доставляння вантажу країною і за кордон. Зміна конструкції причепа вантажівки на кшталт залізничного вагона та суднового трюму дозволило прискорити процедуру навантаження. Перше вантажне судно з контейнерами на борту відправлялося з Нью-Джерсі 1956-го. Так виникла нова галузь, що створило прецедент для FedEx.

1956 — оптичне волокно

1956 року Наріндер Капані дослідним шляхом винайшов «волоконну оптику»: пучок гнучких скляних прутів, покритих відбиваючим матеріалом, передавав зображення з одного кінця на інший без спотворення і з мінімальною втратою світла. Пізніше до «оптичних хвилеводів» віднесли й лазерний промінь. Проте на розвиток високошвидкісного оптико-волоконного зв’язку потрібно було кілька десятиріч.

1958 — вживлюваний електронний кардиостимулятор

Вайлсон Грейтбетч (1919) випадково встановив не той резистор у прилад спостереження за серцебиттям. Він помітив, що імпульсний сигнал пристрою став імітувати биття серця. Після внесення конструктивних змін у прилад він зібрав 50 електронних стимуляторів серця в себе в сараї за будинком. Врешті-решт прилад перевірили на собаках і на людях.

1958 — лазер

Три чоловіки стверджують, що кожний із них винайшов лазер — пристрій світлового посилення за рахунок стимульованої емісії радіації. Проте патент на винахід належить Гордону Гуду. Спочатку інтенсивний світловий промінь застосовувався для різання та свердління металів й інших матеріалів. 1964-го Кумар Пател, працівник Bell Labs, винайшов діоксидний лазер, за допомогою якого хірурги отримали можливість проводити операції високої складності, застосовуючи фотонний промінь замість скальпелів.

1959 — ремінь безпеки з потрійним кріпленням

Нілз Болін (1920—2002), шведський інженер, прийшов на посаду керівника відділу техніки безпеки автомобільної компанії Volvo із компанії Saab Aircraft, де брав участь у роботі над пристроєм катапультування пілотів. За 14 років до винаходу повітряних подушок він висунув ідею, що застосування ременя безпеки, який утримуватиме верхню та нижню частини тіла сидячої людини на місці, дозволить скоротити кількість тілесних ушкоджень серед водіїв і пасажирів. Та справа не закінчилася лише створенням пристрою: Боліну довелося витратити роки на те, щоб переконати як виробників автомобілів, так і уряд зробити ремінь безпеки частиною стандартного устаткування в автомобілі.

1959 — інтегральна схема

Роберт Нойс (1927—1990) і Джек С. Кілбі (1923) однаковою мірою вважаються авторами головного винаходу століття інформаційних технологій. Не знаючи один одного, вони вирішили проблему мінімізації дискретних елементів монтажної плати комп’ютера та перенесення їх на пластину з кремнію (Нойс) і германію (Кілбі). Це значно збільшило продуктивність комп’ютера й одночасно скоротило його вартість. Інтегральна схема, як і раніше, залишається ключовим досягненням ери електроніки.

1961 — памперси (одноразові підгузники)

Віктор Міллз (1896—1997) створив багато смачного, як, приміром, арахісова олія і картопляні чіпси. Та його головним досягненням за час роботи в Procter & Gamble стала ідея одноразових підгузників, що всмоктують, але не пропускають вологу. Практичне втілення ідеї поклало початок цілої галузі з виробництва одноразових підгузників з обігом у $17 млрд.

1962 — супутник Telstar 1

Перший комерційний супутник зв’язку був сконструйований Джоном Р. Пірсом (1910—2002) у Bell Labs. Для виведення супутника на орбіту треба було $3,5 млн. Апарат використовувався для передавання телевізійних сигналів із Європи в США й трансатлантичного телефонного зв’язку. Пірс пішов із Bell Labs 1971-го до Стенфордського університету, де викладав і писав науково-фантастичні романи під ім’ям Дж. Дж. Каплінга.

1962 — модем

Без цього приладу неможливий Інтернет. Прилад був розроблений у 1950-х і призначався для підвищення якості передавання даних у системі північної зони ППО США.

1964 — сімейство універсальних ЕОМ

Лінія ЕОМ System/360 компанії IBM включала цілу низку моделей комерційних комп’ютерів, що мають одну мову програмування. Таким чином, клієнтам, які йшли на підвищення в компанії, потрібно було взяти із собою лише програмне забезпечення. Ген М.Амдал, творець лінійки System/360, 1970-го пішов із IBM з ідеєю створення конкурентної моделі ЕОМ.

1965 — захист прав споживачів

Перед тим, як стати незручною фігурою на президентських виборах, Ральф Нейдер був головним опонентом корпорацій Америки. Під впливом його книжки «У небезпеці на будь-якій швидкості» конгрес прийняв закон «Про дорожній рух і безпеку транспорту». Книжка стала настільним посібником для активістів у їхній боротьбі з несумлінними компаніями.

1968 — миша

На комп’ютерній конференції в Сан-Франциско Даглас Ендгелбарт, фахівець із Стенфордського НДІ, справив сильне враження на переповнену аудиторію своєю презентацією прототипу програми Windows, телеконференцзв’язку та дерев’яного пристрою, який він назвав мишею. Через два десятиріччя винахід Ендгелбарта став звичним аксесуаром ПК.

1969 — банкомат

Протягом багатьох років банкіри говорили про автоматичні пристрої для отримання готівки. Дональд Ветцел, який був бейсболістом і менеджером з продажів з IBM, отримав кредит на розроблення першої робочої моделі банкомату. Віце-президент з планування номенклатурних виробів компанії Docutel, а потім виробник устаткування автоматизованого транспортування багажу встановив перший банкомат від ATM у відділенні Chemical Bank на Лонг-Айленді (Нью-Йорк). Перші банкомати працювали в автономному режимі. Сьогодні близько 1,1 млн. банкоматів об’єднані між собою по всій земній кулі. Ветцел пішов із Docutel і створив компанії, що займалися продажем банківського устаткування.

Далі буде

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі