Біль зменшується, якщо не відвертатися від неї

Поділитися
Британські вчені експериментальним шляхом з'ясували, що для зниження болю від ран й ударів слід не відвертатися від його джерела, а навпаки.

Практично у всіх цивілізованих країнах світу існує народна мудрість - відвернися від рани та біль вщухне. Тим не менш, всупереч такої думки останній експеримент показав, що дивлячись на болюче місце або рану, людина краще переносить біль.

За словами експериментаторів, більш глибоке розуміння природи болю в майбутньому допоможе у лікуванні багатьох хронічних захворювань.

У ході наукового дослідження, яке фінансували британською Радою з біотехнологічних і біологічних досліджень, вчені з університетів Лондона та Мілана прикладали джерела тепла до рук 18 добровольців. Як тільки біль ставала відчутнішою, проводили вимірювання досягнутої температури, і неприємна процедура припинялася.

За словами одного з авторів дослідження, професора Петріка Хаггарда, такий метод вимірювання є найбільш ефективним і перевіреним методом дізнатися, коли в мозку активізуються ділянки, що відповідають за відчуття болю.

Після того, як було здійснено перший етап замірів, вчені почали змінювати кут зору учасників за допомогою дзеркал. Результатом виявилося підвищення больового порогу на 3 градуси за Цельсієм, ніж у випадку, коли цю руку загороджував непрозорий предмет.

«Зазвичай дітей просять відвернутися, коли у них беруть аналіз крові або роблять їм укол, але ми виявили, що насправді вигляд рани діє як знеболювальний, - пояснює професор Хаггард. - Так що моя порада у такому випадку - дивіться на свою руку, але по можливості намагайтеся не звертати уваги на голку».

У ході іншого експерименту дослідники використовували опуклі дзеркала, щоб рука піддослідного здавалася більше. Це також сприяло підвищенню больового порога. Проте при використанні увігнутих дзеркал спостерігався прямо протилежний ефект, біль ставав нестерпним при більш низьких температурах.

«Ми вже багато знаємо про шляхи, по яких больові сигнали надходять у мозок, але нам поки що не дуже зрозумілий механізм інтерпретації цих сигналів, - говорить професор Хаггард. - Тим часом, між больовими і візуальними сигналами існує дуже цікава кореляція ».

«Зазвичай психотерапія, яку спрямовано на зниження болю, зосереджена на її джерелі та ставить своєю метою відвернути людину від больових відчуттів, - говорить керівник дослідження доктор Флавія Манчіні. - Однак перемикання уваги на наше власне тіло обіцяє принципово новий спосіб боротьби з болем ».

Біль сама по собі залишається однією з головних проблем національної охорони здоров'я.

«Ми не володіємо точними цифрами, але тільки у Великобританії кілька мільйонів чоловік регулярно відчувають біль, і це має великий вплив на якість їхнього життя, - пояснює консультант Центру з вивчення больових відчуттів при лондонському Університетському коледжі доктор Пол Нанді. - Крім того, біль веде до величезних економічних втрат, адже тільки хронічний біль у спині коштує економіці 16 мільярдів фунтів стерлінгів на рік ».

«В останні роки дослідження було сконцентровано на тих ділянках нервової системи, які піддаються лікуванню, шкодує доктор Нанді, - на щастя, зараз все більший інтерес викликає те, як мозок обробляє больові сигнали, і я думаю, що саме в цій захоплюючій сфері буде зосереджено основні дослідження майбутнього ».

За матеріалами Бі-Бі-Сі

Поділитися
Підготував/ла Дубенко Вадим
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі